Gökçesu, Yenişehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gökçesu
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Yenişehir
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 325
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16900
İnternet sitesi: [2]

Gökçesu, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir Mahalledir

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yenişehir’e 18 km uzaklıktadır.Köyün tarihi çok eskilere dayanmaktadırKöyü Uygurlar boyunun kurduğu söylenir. Yakınlarında Karaoğlan adlı bir çiftlik yeri vardı. Köyün önce, Süleyman Bey’e ait olduğu, daha sonra da onun oğlu Eyne Bey’in eline geçtiği kayıtlardan anlaşılıyor. Ancak XIX. yüzyıl belgelerine göre İshak Kazurini’nin vakıf köyüdür. 1908 Yıllığı’na göre Yarhisar bucağına bağlı olan köyde 72 hane bulunuyordu. 1990 yılında 412, 1997 yılında 304 kişi yaşamaktaydı. Köyde eski bir hamam bulunmakta olup yakın zamana kadar köylüler tarafından kullanılmaktaydı..Ayrıca Yarhisar Tekfurluğuna çok yakın olması nedeniyle Orhan Bey tarafından bir kale inşa ettirilmiş Kalenin iki duvar kalıntısı halen ayaktadır.Orhan Bey, Yarhisar ve İnegöl tekfurlarını bu kaleden gözetlemiştir.Halen Orhan Mevkii adında bir yer adı mevcut olup,adına bir de çeşmesi vardır. KÖyün isminin Osman Gazi'nin bakıcısı Gökçe Bacı'dan geldiği rivayet olunur.Bununla beraber köyde bulunan dereler ve su kaynaklarının bolluğu isimle alakalı olabilir. Birinci Dünya Savaşında Çanakkale, Galiçya ve Doğu Cephesinde birçok şehit vermiştir.Köy ovadan uzak olması nedeniyle Yunan işgaline uğramamış ve gür ormanlarda saklanmışlardır. Uzun yıllar Bilecik İline bağlı kalan köy 1934 yılında yapılan bir refarandum ile Bursa ili Yenişehir İlçesine Bağlanmıştır.,

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy eski ve köklü bir kültüre sahiptir.Osmanlı ve Türk kültürünün bütün izlerine rastlanmaktadır.1928 yılında yapılan harf devrimi ile iki mahelleden oluşan köy sakinleri kendi olanaklarıyla iki mahalleye de okul bainası yapmış daha sonra bir tanesi okul diğeride köy Muhtarlık Odası olarak kullanılmiştır.Bu nedenle köyde okur yazarlık oranı%100 dür.Türkiye'nin her yerinde görev yapan üst düzeyde büroklarlar yetişmiş ve Müsteşar,genel Müdür olarak hizmet edenler olmuştur.Köy Enstütilerinden ve öğretmen okullarından ve diğer okullardan birçok kültürlü insanlar yetiştirmiştir.halen bu yetişenlerden Profesör,Mühendis,doktor,Avukat,subay ve diğer tüm mesleklerden olmak üzere ülke hizmetinde çalışmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 73 km uzaklıkta,Yenişehir İlçesine 18 km,Bilecik İline 25 km uzaklıktadır.Köyün Güneyi gür meşe,gürgen ve çam ormanlarıyla kaplıdır.Bu ormanların içnde birçok ağaç çeşidi ve bitki mevcuttur.Ormanda yaban Hayvanlarından,Ayı,domuz,kurt,çakal,sansar,tilki,porsuk,tavşan,sırtlan yaşamaktadır.Köyde birçok akdeniz bölgesinde yetişen bitkiler yetişmektedir.

ejçrjter

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 175
2000 325
1997 465

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Meyve ve sebze üretimi de yapılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]