Yıldırım, Yenişehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yıldırım
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Yenişehir
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=240939
 - Toplam 160
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16900
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=240939

Yıldırım, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir mahalledir.

1890 lardan önce bu mahallede kadı yaşarmış. mahallenin eski adı kadıkalktı dır.1890 ylından sonra bulgaristandan göç eden köy halkı önce koyunhisar mahallesinin bulunduğu bölgeye yerleşmiş.o zamanki yaşam koşullarının elverişli olmayışından ve küçükbaş hayvancılığın ovada bakımın zor oluşundan birde köy halkının çok sevdiği kızılcığın olmayışından tepe mevkilre göç etmeye başlamış ve yerleşim alanı olarak kadının yaşadığı bölgeyitercih etmiş. köy halkı yerleşmeye başlayınca kadı bulunduğu yerden göç etmiş.mahallenin adı kadıkalktı olarak kalmış.daha sonra mahallenin camiine düşen yıldırım dan dolayı mahallenin adı yldırım mahallesi olarak değiştirilmiştir.

Yıldırım mahallesinin nüfusu yaşlı nüfustur.Genç nüfus Şehre göç etmiştir fakat genç nüfus da yaşlı nüfus da gelenek ve göreneklerine bağlıdır.Mahallenin bayramları, düğünleri şenlik havasında geçer. Yemek kültürü geniştir, yemekleri de bir o kadar lezzetlidir. Saygı, sevgi, yardımlaşma ve paylaşma önemli değerlerindendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa il merkezine 54 km, Yenişehir ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2008 130
2000 160
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

diye bir şey yok orada hep göç ediyorlar köylünün tek sermayesi hayvanları ve tarlalarıdır başka bir şeyleri yoktur mahallede genç nüfus göç etmiştir yaşlılar vardır mahallenin ekonomisi zayıftır

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]