Yıldırım, Yenişehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yıldırım
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Yenişehir
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=240939
 - Toplam 160
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16900
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=240939
YerelNET sayfası

Yıldırım, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

1890 lardan önce bu köyde kadı yaşarmış. köyün eski adı kadıkalktı dır.1890 ylından sonra bulgaristandan göç eden köy halkı önce koyunhisar köyünün bulunduğu bölgeye yerleşmiş.o zamanki yaşam koşullarının elverişli olmayışından ve küçükbaş hayvancılığın ovada bakımın zor oluşundan birde köy halkının çok sevdiği kızılcığın olmayışından tepe mevkilre göç etmeye başlamış ve yerleşim alanı olarak kadının yaşadığı bölgeyitercih etmiş. köy halkı yerleşmeye başlayınca kadı bulunduğu yerden göç etmiş.köyün adı kadıkalktı olrak kalmış.daha sonra köyün camiine düşen yıldırım dan dolayı köyün adı yldırım köyü olarak değiştirilmiştir.

Yıldırım köyünün nüfusu yaşlı nüfustur.Genç nüfus Şehre göç etmiştir fakat genç nüfus da yaşlı nüfus da gelenek ve göreneklerine bağlıdır.Köyün bayramları, düğünleri şenlik havasında geçer. Yemek kültürü geniştir, yemekleri de bir o kadar lezzetlidir. Saygı, sevgi, yardımlaşma ve paylaşma önemli değerlerindendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 54 km, Yenişehir ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 130
2000 160
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

diye bir şey yok orada hep göç ediyorlar köylünün tek sermayesi hayvanları ve tarlalarıdır başka bir şeyleri yoktur köyde genç nüfus göç etmiştir yaşlılar vardır köyün ekonomisi zayıftır

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]