Baranya (bölge)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Baranya bölgesi

Baranya, (MacarcaBaranya, Macarca telaffuz: [ˈbɒrɒɲɒ]; HırvatçaBaranja; SırpçaБарања, Baranja, Sırp-Hırvatça telaffuz: [bǎraɲa]; AlmancaBranau), Macaristan ile Hırvatistan arasında kalmış bir bölgedir. Bölgenin içinde Macaristan'ın Baranya ili, Hırvatistan'ın Osijek-Baranya ili bulunur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Baranyaya ilk olarak Romalılar, sonra Hunlar, sonra Ostrogotlar, sonra Lombardlar, sonra Avarlar sonra Franklar sonra Balaton Prensliği sonra Bulgar İmparatorluğu sonra Macarların sonra Osmanlıların sonra Habsburgların sonra Avusturyalıların ve sonra Avusturya-Macaristan'ın eline geçmiştir. 1918'de Macarlarla Yugoslavya arasında bölünmüştür.

Slavlar Baranya'ya 6. yüzyılda gelmeye başlamıştırlar. Slav Balaton Prensliği, Macarlar buraya yerleşmeden önce Baranya'ya yerleşmiştirler. Macarlar 9. yüzyılda bu bölgeye geldiler ve 11. yüzyılda Macaristan Krallığı'nı oluşturdular.

16. yüzyılda Osmanlı Devleti, Baranya'yı ele geçirdi ve Mohaç Sancağına dahil edildi. 17. yüzyılın sonlarında Habsburg Monarşisi tarafından ele geçirildi ve tekrar Macaristan Krallığına verildi. 1918'de Sırplar, bu bölgeyi ele geçirmişler. Triyanon Antlaşması ile Macaristan ile Yugoslavya arasında bölünmüştür.

II. Dünya Savaşında 1941'de Yugoslavya dağılmış ve Macarlar, Baranya'nın tamamını işgal etmişlerdir. 1944'te dağılan Yugoslavya yeniden toparlanmış ve Baranya'nın güneyi yine Yugoslavların eline geçmiştir.