Balaklava Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.43, 16 Haziran 2016 tarihli sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 44°30′K 33°36′D / 44.5°K 33.6°D / 44.5; 33.6

Balaklava Muharebesi
Kırım Savaşı
Charge of the Light Brigade.jpg
Hafif Süvari Alayının hücumu
Tarih25 Ekim 1854
Bölge
Balaklava
Sonuç Sonuçsuz
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı Devleti
Fransa Fransız İmparatorluğu
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Rusya Rusya İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Lord Raglan
François Certain Canrobert
Pavel Liprandi
Güçler
4,500[1] 25,000[2]
Kayıplar
615 asker 627 asker
25 Ekim 1854 tarihli Rusya İmparatorluk Ordusu'nun topçu hattının sol kanadına karşı Kraliyet Ordusu Tümgenerali James Thomas Brudenell (7th Earl of Cardigan) komutasında gerçekleitirilen "Hafif Süvari Tugayının Hücumu" (William Simpson, taş baskı, 25 Ekim 1855)

Balaklava Muharebesi, 25 Ekim 1854'te meydana gelen, Kırım Savaşı sırasında Ruslar ile Kırım'ın Sivastopol kentini kuşatan Osmanlı Devleti - Birleşik Krallık - Fransız İmparatorluk ittifak kuvvetleri arasındaki muharebedir. İttifak kuvvetlerinin amacı Sivastopol'un limanı ve kalesini ele geçirmekti. Muharebenin bir tarafının bu üç değişik devlet tarafından oluşması, Alma Muharebesi'nde kazanılan ittifak zaferinin ardından meydana geldi.

İttifak kuvvetleri Sivastopol kentine uzun sürecek bir kuşatma yerine hızlı bir şekilde saldırmaya karar verdi. Lord Raglan komutası altındaki İngilizler ve Canrobert komutası altındaki Fransızlar, birliklerini limanın güneyine konuşlandırdı. İngilizler Balaklava'nın güney limanına doğru ilerlerken, Fransızlar batı kıyısındaki Kamieş'e girdi. Fakat bu pozisyon, İngilizlerin sağ kuşatma kanadını zayıflattı, ve bu kanatta az asker vardı. Rus komutanı Liprandi, 25.000 askerini yanına alarak Balaklava civarındaki kuvvetlere saldırmaya hazırlandı, bunu yaparken İngilizlerle sağ kuşatma kanadının arasındaki bağı koparmayı umuyordu.

25 Ekim 1854 tarihli "Ağır Süvari Tugayının Hücumu" (William Simpson, taş baskı, 18 Ocak 1855)

Rusya İmparatorluğu'nun süvari birlikleri Osmanlı askerleri yenip Balaklava Limanı'na giden yolunu açtı. Rus süvarileri önleyebilecek güç olarak az sayıda Osmanlı askerler ve Kraliyet Deniz Piyadesi (Royal Marines)'nin dışında Colin Campbell komutasındaki 93. Piyade Alayı (Sutherland Highlanders Regiment of Foot) kalmıştır. Alay iki sütun halinde hattı oluşturup Rus süvarilerinin şiddetli saldırlarını geri çevirmeyi başardı. 93. Piyade Alayı askerlerinin kırmızı renkli üniformasından dolayı bu çarpışma "İnce Kırmızı Hat" adıyla anıldı.

"İnce Kırmızı Hat" tarafından geri çevirilen Rus süvari birliklerine bağlı 3500 atlı bu sefer James Yorke Scarlett komutasındaki ve 5. Dragoon Muhafız ile 6. Dragoon Muhafızı'ndan oluşturulan "Ağır Süvari Tugayı" (Heavy Cavalry Brigade)'na yöneldi. 600 atlıdan oluşan "Ağır Süvari Tugayı" Rus süvari birliklerine karşı saldırı düzenledi ve sayıca yaklaşık altı katı olan Rus süvarileri yendi.

Balaklava Muharebe sırasında bir Rus topçu taburuna karşı gerçekleştirilen ve fiyaskoyla sonuçlanan "Hafif Süvari Tugayı"nın saldırısı "Hafif Süvari Alayının Hücumu - Charge of The Light Brigade" ismiyle Tennyson tarafından şiirleştirilmiştir. 1881'de Rudyard Kipling eleştiri niteliğindeki "The Last of the Light Brigade" şiirini yazmıştır.

Charge of The Light Brigade (Hafif Süvari Alayının Hücumu) şiirinin Türkçeye çevrilip uyarlanmış bir kısmı şöyledir:

Karşılık vermek değil onların işi;
Ya da sorgulamak herhangi bir şeyi,
Savaşıp ölmek hepsinin kaderi...
Hepsi ölümün vadisine,
Sürdü atlarını altıyüzü de...''

Kaynakça

  1. ^ Fletcher & Ishchenko: The Crimean War: A Clash of Empires, 158
  2. ^ Fletcher & Ishchenko: The Crimean War: A Clash of Empires, 159–60

Dış bağlantılar