Colin Campbell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Colin Campbell
Lord-clyde.jpg
Colin Campbell
Doğum 20 Ekim 1792(1792-10-20)
Glasgow, İskoçya
Ölüm 14 Ağustos 1863 (70 yaşında)
Chatham, Kent, İngiltere
Bağlılığı  Birleşik Krallık
Hizmet dalı  Britanya Ordusu
Hizmet yılları 1808-1860
Rütbesi Mareşal
Komuta ettiği Highland Tugayı
Hindistan Baş Komutanı
Savaşları/Çatışmaları Peninsular Savaşı
1812 Savaşı
Birinci Opium Savaşı
İkinci İngiliz-Sih Savaşı
Kırım Savaşı
Birinci Hindistan Bağımsızlık Savaşı

Colin Campbell, (20 Ekim 1792 – 14 Ağustos 1863) Kırım'daki İskoç Tugayına ve Balaklava Muharebesi'ndeki İnce Kırmızı Hatta komuta eden Mareşal rütbesinde İskoçya asıllı İngiliz subay. Daha sonra Birinci Hindistan Bağımsızlık Savaşı olarak da bilinen 1857'de Hindistan'daki İngiliz askerlerine karşı başlatılan savaşı bastıran ordunun komutanı.

İlk yaşam yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Glasgow, İskoçya'da bir marangoz olan John Macliver'in 4 çocuğundan ilki olarak doğdu. Glasgow Lisesi'nde öğrenim gördükten sonra 10 yaşında iken dayısı Albay John Campbell kaydını Gosport'a bulunan Kraliyet Ordusu ve Donanması'na aldırdı. 15 yaşında iken amcası O'nu York Dükü ile tanıştırdı. Dük, O'nu Campbell soyadı ile kaydetti ve ömür boyu evlat olarak edindi.[1]

Askerlik mesleği[değiştir | kaynağı değiştir]

16 yaşında 9. Piyade Alayı'ndan ilk nişan rütbesini aldı. İlk aktif hizmet fırsatı kısa bir süre sonra eline geçti. Wellington Dükü'nün emrinde olarak Lizbon yakınlarındaki Vimeiro Muharebesi'nde çarpıştı. Peninsular Savaşı boyunca çarpıştı. Bu esnada ağır derecede yaralandı.

Komutaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Nova Scotia'da 7. Tabur'da hizmet etti. 1812 savaşında 60. Alay'da bulundu. Barıştan sonra Askeri Bilimlere yöneldi. 1823'te Demerara'daki köle isyanını bastırdı ve iki yıl sonra Binbaşı rütbesini aldı.[2] 1832'de 98. Piyade Birliği'nin Albayı oldu ve Birinci Opium Savaşı boyunca üstün hizmet gösterdi. Campbell bundan sonra Hindistan'da 1848-1849'daki İkinci İngiliz-Sih Savaşı'na katıldı. Bugün Pakistan'ın Pencap bölgesinde bulunan yerde yapılan İkinci İngiliz-Sih Savaşı olarak da bilinen 13 Ocak 1849'da yapılan Chillianwala Muharebesi'nde yaralandı. Aldatmalı Gujrat Zaferi'nde becerisini göstererek İngiliz kuvvetlerinin galibiyetinde sabit serinkanlılığı ve askeri hassasiyetiyle etkili oldu. 1849'da şövalye komutan olarak onurlandırıldı.[2]

Kırım Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindistan Hizmetlerinden sonra 1853'te ülkesine döndü. Ertesi yıl Kırım Savaşı başladı ve Cambridge Dükalığı'nın bir parçası olarak oluşturulan Highland Tugayı'nın Komutanlığını aldı. Tugay ve komutanı Alma Muharebesi ve Balaklava Muharebesi esnasında İskoçların İnce Kırmızı Hat çarpışmalarında seçkinliklerini gösterdiler.[2] Savaşın bitişinde Campbell Büyük Şövalye yapılarak Oxford Üniversitesi tarafından Sivil Hukuk Doktoru olarak onurlandırıldı.

Hindistan'da Baş Komutanlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Askeri yeteneği takdir edildi. 1857'de İngiliz ordusunda görev yapan Hindistan'lı Sipahi (Sepoy) Askerlerinin İsyanı; Hindistan’ın Doğu Hindistan İngiliz Kumpanyası (Şirketi) tarafından kontrol edilmekte olan kuzey alanına yayılmaya başladı. Bu durum üzerine Campbell bölgeye İngiliz Kuvvetlerinin komutanı olmak üzere Lord Palmerston tarafından çağrıldı. 13 Ağustos'ta Kalküta'ya geldi. İki ay başkentte geçen hazırlıktan sonra 27 Ekim ve 17 Kasım 1857 tarihleri arasında geçen Birinci ve İkinci Lucknow Kuşatması'ndan vazgeçildi. Campbell burada yanlış konum almakla eleştirildi. Ancak kış bitimi olan [[21 Mart 1858'de Campbell'in tekrar başlattığı saldırı ile Lucknow, Doğu Hindistan İngiliz Şirketi'ne geri kazandırıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Archibald Forbes. Colin Cambell. Retrieved 5 Şubat 2010.
  2. ^ a b c A. Heathcote, The British Field Marshals 1736 - 1997, Page 60, 1999, ISBN 0 85052 6965