İnkerman Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İnkerman Muharebesi
Kırım Savaşı
Tarih5 Kasım 1854
Bölge
İnkerman, Kırım (günümüz Ukrayna)
Sonuç Müttefik zaferi
Taraflar

Birleşik Krallık Birleşik Krallık

Fransa Fransa
Rusya Rus İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Fransa General Canrobert
Birleşik Krallık General Lord Raglan
Rusya General-Adjutant Prince Menshikov
Güçler
15.700 asker 56 ateşli silah Yaklaşık 42.000 asker 156 ateşli silah
Kayıplar
727 ölü, 2.610 yaralı 15.729 ölü ve yaralı

İnkerman Muharebesi 5 Kasım 1854'te İngiliz ve Fransız birliklerinden oluşan müttefik ordusunun Rus kuvvetlerine saldırması sonucu gerçekleşmiştir. Rus ordusundan alanda bozulması Sivastopol Kuşatması'nı zorunlu kılacaktır. Birliklerin, sisli havada kendi inisiyatifleri ile muharebeyi kazanmaları sonucu "Askerin Muharebesi" olarak adlandırılmıştır. Müttefikler; İngiltere, Fransa ve Osmanlı Rus donanma üssünün bulunduğu Sivastopol'a 14 Eylül 1854'te çıkarma yaptı. Plan, Rus donanmasını esir almaktı. Müttefikler Alma Muharebesinde bozguna uğrayan Rusları, düzensiz bir şekilde şehre ilerlemeye zorladı. Birlikler kendini toparlayamadan bir saldırı amaçlanıyordu fakat müttefik komutanları Sivastopol'a yapılacak saldırı üzerinde anlaşamadı.

Bunun üzerine şehrin arka tarafına ilerlemeye ve kuşatma altına almaya karar verildi. Kuşatmadan önce Rus komutanı Sivastopol'u savunmak için bir garnizon bırakarak ordusuyla birlikte şehri tahliye etti.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Kasımda Ruslar şehrin doğusundan müttefiklerin sağ kanadına saldırdılar. Saldırı iki dizi askerden oluşan 42.000'lik bir kuvvetle yapıldı. Rus saldırısı ilk olarak İngiliz İkinci Bölüğündeki 2.700 asker tarafından karşılandı. Ruslar müttefik ordusuna takviye ulaşmadan bu kanadı imha etmek istiyorlardı. Rus general, Soymonov aldığı emirler doğrultusunda kuvvetleri Çrneya Vadisinde konuşlandırdı, bu tüm birlikleri etkili kullanmamasına neden oldu.