Balıkesir Hutbesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Balıkesir Hutbesi, Atatürk'ün 7 Şubat 1923 Çarşamba günü öğle vakti, Balıkesir şehrindeki Zağnos Paşa Camii'nde okunan mevlidden sonra minbere çıkarak yaptığı konuşma.[1] Atatürk hutbesinde Allah'ın birliğinden, şanının yüceliğinden ve İslam dininin son, buna bağlı olarak da kusursuz bir din olduğundan bahsetmiştir. Camilerin itaat ve ibadet ile birlikte din ve dünya için ne yapmak gerektiğini düşünmek için yapıldığını belirtmiştir. Atatürk hutbeden sonra minberden aşağıya inmiş ve çeşitli kişiler tarafından sorulan yirmiyi aşkın sorunun cevaplarını vermiştir. Hutbelerin amacının halkı aydınlatmak ve uyarmak olduğunu söylemiş, hutbelerin tamamen Türkçe ve zamanın gereklerine uygun olması gerektiğini belirtmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Atatürk'ün Balıkesir Hutbesi". Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ". 1 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2011. 
  2. ^ "Atatürk'ün Balıkesir'de Halkla Konuşma". Prof.Dr. Ali SEVİM, Prof.Dr. M.Akif TURAL, Prof.Dr. İzzet ÖZTOPRAK ". 20 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2011.