Büyük Birader

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.37, 15 Ekim 2015 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16184557 numaralı sürüm (Taşındı: Kategori:Takip edilme üzerine filmler -> Kategori:Takip edilme ile ilgili filmler (Katalitik))
Büyük Birader'in Zafer Meydanı'ndaki dev tele-ekranlara yansıyan yüzü (Kitaptan uyarlanan 1984 filminden bir kare)

Büyük Birader ya da İngilizcedeki özgün adıyla Big Brother, George Orwell tarafından kaleme alınan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanda yer alan kurgusal karakterlerden biridir. Romana göre en ileri safhada bir totaliter rejimle yönetilen; iktidar partisinin kendi çıkarları uğruna halkı üzerinde büyük baskı kurduğu Okyanusya ülkesinin gizemli diktatörüdür.

Orwell'in betimlediği toplumda her bir birey tele-ekranlar aracılığıyla yetkililerin sürekli göz hapsi altındadır. Gözetim altında oldukları durmaksızın insanlara "Büyük Birader seni izliyor" sloganıyla anımsatılmakta ve bu, ülkede uygulanan propagandanın özünü oluşturmaktadır.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ilk yayınlandığından bu yana, "Büyük Birader / Big Brother" terimi pek çok dile mâl olmuş; güçlerini istismar eden iktidarlara yapılan bir yakıştırma olarak kullanılmaya başlamıştır. Özellikle kamusal alanlara kurulmuş kayıt sistemleri ve güvenlik kameralarıyla vatandaşlarını gözetim altında tutulması sık sık bu terimle ilişkilendirilir.

Olası kökeni

Anthony Burgess, 1985 adını verdiği romanının bir bölümünde Orwell'in "Büyük Birader" fikrini, II. Dünya Savaşı döneminde faaliyet gösteren Bennett's adında bir uzaktan eğitim kurumunun reklam afişlerinden esinlendiğini ileri sürer. Bu afişlerde kurucu J.M. Bennett, yaşlı ve canayakın bir adam görünümünde, müstakbel öğrencilerine bakmakta ve altta "Babanız olmama izin verin" (İngilizce: Let me be your father) sloganını göze çarpmaktadır. Kurucu Bennett'ın ölümünden sonra kurumu devralan oğlu aynı afişlerde bu kez kendisi poz verir. Bu yeni afişlerde oğul Bennett, babasının aksine azametli ve sert bakışlarla bakmakta; altta ise bu kez "Büyük Biraderiniz (ağabeyiniz) olmama izin verin" yazmaktadır. (İngilizce: Let me be your big brother)

Kaliforniya Üniversitesi'nden Douglass Kellner adında bir başka eğitimci ise Büyük Birader figürünün Josef Stalin'i simgelediğini ve romanın totaliter bir rejim altında yaşamın nasıl olduğunu gösterdiği savını ileri sürmüştür.[1][2]

Kaynaklar