B'nai B'rith

Vikipedi, özgür ansiklopedi
B'nai B'rith Üyelik Sertifikası, 1876

B'nai B'rith ("İttifak Evlatları"), (/bəneɪ 'brɪθ/; İbraniceבני ברית) dünyadaki en eski Yahudi hizmet organizasyonudur. ABD'nin New York şehrinde Henry Jones dahil olmak üzere 12 kişi tarafından 13 Ekim 1843 tarihinde kurulmuştur.[1]

Dünya çapında Yahudi örgütlerini koordine eden, Yahudi sorunları ve menfaatleri ile ilgili uluslararası ilişkiler kuran organizasyondur. B'nai B'rith genel merkezi ABD'nin başkenti Washington'dadır. BM'de temsil edilmektedir. Organizasyon, aralarında Yahudi haklarının ilerletilmesinin, doğal âfetlerin kurbanlarına yardımın, başarılı Yahudi öğrencilerin ödüllendirilmesinin, anti-semitizm karşıtı insan hakları eylemlerinin de bulunduğu refah eylemleri ve geniş toplum servisleri ile ilgilenir.[2] İlaveten İsrail Devletin güvenliğini ve devam etmesini destekler. Dünya çapında yüzlerce ülkede temsilcikleri ile faaliyetlerini yürütmektedir.

II. Dünya Savaşı'nda zarar gören Yahudiler için Alman Hükûmetinden 13 milyar mark tazminat almayı başarmıştır. Dünyada 60 farklı ülkede üyeleri ve şubeleri bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "B'nai Brith: Encyclopedia - B'nai Brith". 23 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2008. 
  2. ^ "The History of B'nai B'rith". 2 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2008.