Aytekin Çakmakçı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aytekin Çakmakçı
Doğum10 Ağustos 1949(1949-08-10)
Trabzon, Türkiye
Ölüm11 Mart 2021 (71 yaşında)
Trabzon, Türkiye
MilliyetTürk
Vatandaşlık Türkiye
MeslekGörüntü Yönetmeni

Aytekin Çakmakçı, (10 Ağustos 1949, Trabzon - 11 Mart 2021, Trabzon[1]), Türk görüntü yönetmeni, öğretim görevlisi.

Muhsin Bey, Arabesk ve Uzlaşma gibi filmleriyle bilinir. Branşında Antalya Altın Portakal, Adana Altın Koza ve Altın Kelebek gibi ödüllere sahip olmuştur.[2]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaptan olan babasının tayininin Trabzon'dan İstanbul'a çıkması üzerine İstanbul'a yerleşen Çakmakçı, burada prodüksiyon asistanı olan arkadaşı Abdullah Gürek'in[3] teklifi üzerine 16 yaşındayken, Kriton İlyadis'e kamera ikinci asistanlığı yapmaya başlayarak sinema sektörüne adım attı. Daha sonra kamera birinci asistanlığı, set fotoğrafçılığı, reklam kameramanlığı, reklam fotoğrafçılığı ve görüntü yönetmenliği yaptı. Türk sinemasının siyah-beyaz dönemlerinde ünlü görüntü yönetmenleri ile çalışma fırsatı buldu. Bu dönemde ışık teknikleri üzerine yeni denemeler yapmaya çalıştı.

Yeni görsel anlayışını ilk kez Acı filmiyle uygulamaya soktu. Bu döneme ve bunun üzerine aldığı eleştirilere şöyle açıklık getirir; "Tuhaf ışıklar yaptığımı, mesleği sabote ettiğimi, ışığı pencereden verdiğimi diğer tarafların boş kaldığı yönünde çok eleştiri aldım. Ama tüm bunların bir geçiş dönemi sancısı olduğunu düşünüyordum. Zaman ilerledikçe doğru yolda olduğumun işaretleri belirdi. Çünkü film projelerinin performans hedeflerinin büyüdüğünü gördüm. Ciddi film yapmak ve çıtayı yükseltmek isteyen yönetmenlerden teklif almaya başladım."[2]

Uzun yıllar boyunca İrfan Tözüm, Şerif Gören ve Yavuz Turgul gibi yönetmenlerle çalışma fırsatı buldu.

"İyi film doğru görüntüler toplamıdır."

Aytekin Çakmakçı, Marmara Üniversitesi dersleri esnasında.

Döneminin sevilen televizyon dizileri Baba Evi, Şehnaz Tango, Yeni Hayat, Deniz Gurbetçileri, Bizim Ev, Yaprak Dökümü gibi dizilerde görüntü yönetmenliği yaptı.

Yılanların Öcü filmindeki görüntü yönetmenliği ile 23. Antalya Film Şenliği'nde "En İyi Görüntü Yönetmeni" ödülüne layık görülmüştür. 3-4 sene boyunca Marmara Üniversitesi sinema ve televizyon bölümünde görüntü ve stüdyo teknikleri gibi derslere öğretim üyesi olarak girmiştir. 2009 yılında buradaki görevini bırakmıştır.

Ölümüne kadar Trabzon'da ikamet etti. Burada kamera, ses ve ışık teknikleri üzerine kurs vermiş olup ayrıca AB projesi olan Nitelikli Radyo Tv Teknikerleri ve kamera asistanları kurslarında Trabzon Belediyesi adına öğretici öğretmenlik yapmıştır.

2013 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 31. İstanbul Film Festivali'nde "Sinema Onur Ödülü"'ne layık görüldü.[4]

2019 yılında anılarını yazdığı kitabı "Güneşe Lamba Yakan Adam" yayımlandı.[5]

11 Mart 2021 tarihinde hayatını kaybetti.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüntü yönetmeni olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Aytekin Çakmakçı yaşamını sürdürdüğü Trabzon'da vefat etti". 21 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2021. 
  2. ^ a b "Ünlü yönetmen Trabzon'da". 29 Kasım 2009. 11 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2010. 
  3. ^ Çakmakçı, Aytekin (8 Eylül 2011). "Lavanta Kokan Mendiller". 29 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2011. 
  4. ^ "32. İstanbul Film Festivali resmen başladı". Sabah. 1 Nisan 2013. 2 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2013. 
  5. ^ Aytekin Çakmakçı. Güneşe Lamba Yakan Adam. İmge Kitabevi. 
  6. ^ SETEM. "SETEM Emek Ödülü Basın Bülteni – SETEM | Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği". 2 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2020.