Ayazağa Korusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ayazağa Korusu
İstanbul üzerinde Ayazağa Korusu
Ayazağa Korusu
Ayazağa Korusu
KonumSarıyer, İstanbul, Türkiye
Koordinatlar41°7′54″K 28°59′15″D / 41.13167°K 28.98750°D / 41.13167; 28.98750
Yüzölçümü0,078 km2 (0,030 sq mi)
OluşturulmaDoğal
Sorumluİstanbul Kültür ve Sanat Vakfı
Bitki türüÇınar
Harita

Ayazağa Korusu, İstanbul'da Sarıyer ilçesinde yer alan bir korudur. İki parçalı, Şişli ilçesinin kuzey bölümünde, kendisiyle aynı adı taşıyan Ayazağa mahallesinde bulunur. Yüzölçümü 7,8 hektar olan korunun içinde günümüze de ulaşan, Osmanlı döneminden kalma kasırlar ve bir av köşkü vardır.

II. Mahmut döneminden bu yana hazine-i hassaya ait olan koru padişahın sık sık ziyaret ettiği avlaklardandı. Koru, Hazinedar Çiftliği'ne aitti. Koru içinde bulunan tarihî değerdeki yapılarla birlikte 90'lı yıllarda İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'na verilmiş ve bu kuruluşun girişimiyle koru çevresinde Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi adında bir yapı kompleksinin yapımına başlanmıştır.

Koruda, 1300 kadar büyük boyutlu, iyi korunmuş anıt ağaç vardır. Bu ağaçlar, diğer İstanbul korularında görülemeyecek boy ve çaplara ulaşmış durumdadır. Koru içinde 40 metreyi aşan boy ve 2 metreyi aşan çapta ağaçlar kayda geçirilmiştir. Koruda genel olarak en sık görülen ağaçlar arasında çınar, ıhlamur, saplı meşe, akçaağaç, at kestanesi sayılabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]