Asemptomatik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Akciğer kontüzyonu Bilgisayarlı tomografi taramasıyla anlaşılır. Kaburga kırığıyla (Mavi ok) beraber akciğer kontüzyonu (Kırmızı ok)

Tıpta, bir hasta hastalık mikrobunun taşıyıcısıysa ya da hastalıkla ilgili belirtiler göstermiyorsa, hastalık asemptomatik hastalık olarak kabul edilir. Asemptomatik enfeksiyonlara, subklinik enfeksiyonlar da denir.

Asemptomatik hastalıklarda belirtiler sonradan ortaya çıkabilir ve hastanın durumu kötüleşebilir ancak hastalık iyi huylu olabilir ve hiç belirti çıkmadığı da olur. Hastanın genetik yapısı da bu durumu etkiler.

Asemptomatik enfeksiyonlara örnek: Sitomegalovirüs (CMV) bir herpesvirüs uyesidir. "Tüm yenidoğanların % 1'inin CMV ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir, ancak enfeksiyonların büyük çoğunluğu asemptomatiktir." (Knox, 1983; Kumar et al. 1984)[1]

Hastalık seyri[değiştir | kaynağı değiştir]

Asemptomatik olgularda hasta medikal testlere tabi tutulmazsa hastalık ortaya çıkmaz (X-ray ve diğer tetkikler). Bazı kanserli hastalar uzun bir süre asemptomatik kalabilirler, böyle hastalarda ihtiyati önlemler alınmalıdır.

Bazı kişilerin genetik yapıları belirtilerin başlamasını geciktirebilir hatta engelleyebilir.

Liste[değiştir | kaynağı değiştir]

Klinik olarak kaydedilen asemptomatik vakalar. Bu listenin bir benzeri subklinik enfeksiyon sayfasında da mevcuttur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Vinson, B. (2012).