Arzu Şahin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arzu Şahin
Arzu Şahin, 21 Aralık 2011
Genel bilgiler
Diğer adlarıArzu[1]
Doğum9 Eylül 1978 (45 yaşında)
İstanbul, Türkiye
TarzlarTürk halk müziği
MesleklerŞarkıcı
ÇalgılarBağlama
Etkin yıllar1999-günümüz
Abidin Biter
ÇocuklarıBedirhan Biter

Arzu Şahin (d. 9 Eylül 1978, İstanbul[2]), Türk halk müziği şarkıcısı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Eylül 1978 tarihinde İstanbul'da doğdu ve çocukluğu bu şehirde geçti. Aslen Tuncelili olan ailesi önce Kelkit'e, buradan Erzincan'a göç etmiştir. Bağlamaya küçüklükten beri ilgi duyan Şahin, dört yıl özel bir dershanede bağlama ve şan dersleri aldı ve ilk albümü Ceylanım ile piyasaya çıktı. Sanatçıya bu albümde iyi tepkilerin gelmesi ve ayrıca kaset satışlarının da çok iyi olması kendisine çalışma hırsı ve cesaret verdi. Böylece Türk halk müziği şarkıcısı ikinci albümü Ayrılık'ı piyasaya çıkardı. Sanatçı bu albümde Kıvırcık Ali'nin önemli katkıları olduğunu söylemiştir.[3] 2004 senesinde Arzu Şahin; Güler Duman, Gülay, Gülcihan Koç ve diğer birçok sanatçıyla ile birlikte Pir Sultan Dostları adlı albümü piyasaya çıkardı. 2008 yılında 14. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde Türk Halk Müziği En İyi Kadın dalında ödül aldı. Şarkıcı, Abidin Biter ile evlidir ve iki oğlan çocuğu sahibidir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "iTunes'da Arzu". 12 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Arzu ŞAHİN ile Türkü tadında röportaj". 4 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2019 – www.youtube.com vasıtasıyla. 
  3. ^ "Resmî sitesindeki biyografisi". www.arzu-sahin.com. 8 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]