Ali Ekber Çiçek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ali Ekber Çiçek
Doğum adı Ali Ekber Çiçek
Doğum 1935
Erzincan, Türkiye
Ölüm 26 Nisan 2006 (71 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Köken Türk
Tarzlar Türk halk müziği
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Bağlama
Etkin yıllar ?-2006

Ali Ekber Çiçek, (d. 1935, Ulalar, Erzincan – ö. 26 Nisan 2006, İstanbul), Türk halk müziği sanatçısı.[1]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1935 yılında Erzincan'ın Ulalar köyünde doğan Çiçek, babasını 1939 Erzincan depreminde yitirdi ve küçük yaşlarda rençberlik yapmaya başladı. Bu arada bağlamayı öğrendi ve cem toplantılarında kulağı Alevi deyişleri ve ezgileriyle doldu. İlkokul öğreniminden sonra maddi olanaksızlıklar sonucu öğrenimini sürdüremedi, ancak ağır yaşam şartlarına karşın müzikten hiç kopmadı.[2] Müzik aşkı ağır basınca İstanbul'a göç etti ve halk müziğinin önemli isimleriyle tanıştı. Askerden sonra TRT'nin açtığı sınavı kazanarak, Muzaffer Sarısözen döneminde TRT Ankara Radyosu'na ve Yurttan Sesler Korosu'na girdi. 35 yılı aşkın bir sürede 400'den fazla türküyü derleyerek geniş kitlelere ulaştırdı. TRT arşivlerinde 54 kaseti bulunan Ali Ekber Çiçek'in Türkiye'deki bütün türkücüler tarafından derlemeleri söylenmektedir. 2003 yılının başlarında TRT Belgesel Programlar Müdürlüğü tarafından Ali Ekber Çiçek'in hayatını anlatan Cahilden Uzak Dur, Kemale Yakın isimli belgesel çekilmiştir.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendisi gibi sanatçı olan Cemile Cevher Çiçek ile evlendi. Çift, 8 yıllık evliliklerini çocukları olmadığı gerekçesiyle sonlandırdı. Ali Ekber Çiçek'in Can Çiçek'le yaptığı evlilikten Ebru isminde bir kızı bulunmaktadır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali Ekber Çiçek'in mezarı, Tahtalıkuşlar Köyü mezarlığı,Edremit

Başta "Haydar Haydar" olmak üzere Türk halk müziğine birçok unutulmaz türkü armağan eden bağlama sanatçısı ve derlemecidir. Ali Ekber Çiçek yakalandığı pankreas kanseri'nden kurtulamayarak, 2006 yılında, 71 yaşında hayata veda etti. Kabri Balıkesir'e bağlı Edremit'in Tahtakuşlar köyündedir.

Şarkıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiçek'ten derlenen bazı türküler[değiştir | kaynağı değiştir]

Derlediği bazı türküler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ali Ekber Çiçek Kimdir?". aliekbercicek.com. 2007. 22 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2017. 
  2. ^ "Ali Ekber Çiçek Kartal'da Türkülerle Anıldı". İHA, yeniden yayınlayan: Hürriyet. 27 Nisan 2015. 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2017.