İçeriğe atla

Ali Ekber Çiçek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ali Ekber Çiçek
UnvanıHalk Ozanı
DoğumAli Ekber Çiçek
5 Haziran 1935
Erzincan, Türkiye
Ölüm26 Nisan 2006 (70 yaşında)
İstanbul, Türkiye
TarzlarTürk halk müziği
MesleklerMüzisyen
ÇalgılarBağlama
Etkin yıllar1944-2006
Müzik şirketiŞah Plak

Ali Ekber Çiçek (5 Haziran 1935, Ulalar, Erzincan – 26 Nisan 2006, İstanbul), Türk halk müziği sanatçısı.[1] Başta "Haydar Haydar" olmak üzere Türk halk müziğine birçok unutulmaz türkü armağan eden bağlama sanatçısı ve derlemecidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1935 yılında Ulalar, Erzincan'da doğan Çiçek, babasını 1939 Erzincan depreminde yitirdi ve küçük yaşlarda rençberlik yapmaya başladı. Bu arada bağlamayı öğrendi ve cem toplantılarında kulağı Alevi deyişleri ve ezgileriyle doldu. İlkokul öğreniminden sonra maddi olanaksızlıklar sonucu öğrenimini sürdüremedi, ancak ağır yaşam şartlarına karşın müzikten hiç kopmadı.[2] Müzik aşkı ağır basınca İstanbul'a göç etti ve halk müziğinin önemli isimleriyle tanıştı. Askerden sonra TRT'nin açtığı sınavı kazanarak, Muzaffer Sarısözen döneminde TRT Ankara Radyosu'na ve Yurttan Sesler Korosu'na girdi. 35 yılı aşkın bir sürede 400'den fazla türküyü derleyerek geniş kitlelere ulaştırdı. TRT arşivlerinde 54 kaseti bulunan Ali Ekber Çiçek'in derlemeleri Türkiye'deki bütün türkü sanatçıları tarafından söylenmektedir. 2003 yılının başlarında TRT Belgesel Programlar Müdürlüğü tarafından Ali Ekber Çiçek'in hayatını anlatan Cahilden Uzak Dur, Kemale Yakın isimli belgesel çekilmiştir. Çiçek'in müzik sevdası yıllar boyu bitmemiştir

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendisi gibi sanatçı olan Cemile Cevher Çiçek ile evlendi. Çift, 8 yıllık evliliklerini çocuklarının olmadığı gerekçesiyle sonlandırdı. Ali Ekber Çiçek'in Sevgi Çiçek[3] ile yaptığı evlilikten ise Ebru (d.1976) isminde bir kızı olmuştur.

Vefatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali Ekber Çiçek'in mezarı, Tahtalıkuşlar Köyü mezarlığı,Edremit

Ali Ekber Çiçek yakalandığı pankreas kanserine yenik düşerek 2006 yılında, 70 yaşında öldü. Kabri Tahtakuşlar, Edremit köyündeki asri mezarlıktadır.

Türküleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiçek'ten derlenen bazı türküler[değiştir | kaynağı değiştir]

Derlediği bazı türküler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ali Ekber Çiçek Kimdir?". aliekbercicek.com. 2007. 22 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2017. 
  2. ^ "Ali Ekber Çiçek Kartal'da Türkülerle Anıldı". Hürriyet. İhlas Haber Ajansı. 27 Nisan 2015. 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2017. 
  3. ^ "Instagram". www.instagram.com. Erişim tarihi: 5 Mart 2024.