Arto Tunçboyacıyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Arto Tunç sayfasından yönlendirildi)
Arto Tunçboyacıyan
UnvanıArto Tunç
DoğumArto Tunçboyacı
4 Ağustos 1957 (66 yaşında)
İstanbul, Türkiye
TarzlarAvangart, halk müziği, pop müzik
MesleklerMüzisyen
ÇalgılarPerküsyon
Etkin yıllar1968-günümüz
Müzik şirketiColumbia, Serjical Strike
İlişkili hareketlerOnno Tunç, Armenian Navy Band, Serart, Night Ark, System of a Down, Yaşar Kurt

Arto Tunçboyacıyan (d. 4 Ağustos 1957, İstanbul), Türkiye Ermenisi müzisyendir.[1]

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

1957 yılında İstanbul'da doğdu. Müzisyen Onno Tunç'un kardeşidir. Amerika’da yaşıyor. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duydu. Joe Zawinul, Al Di Meola, Paul Winter gibi müzisyenlerle çalıştı. Sezen Aksu ile albüm çalışmaları yaptı.

Bütün vurmalı çalgıları rahatlıkla çalabilen Arto Tunç, ”Sezen Aksu'nun Işık Doğudan Yükselir albümünde de iki bestesiyle yer almış, diğerlerine de katkıda bulunmuştu. ("Onu Alma Beni Al" ve "Yeniliğe Doğru")

Arto Tunçboyacıyan, bir uçak kazasında ölen ağabeyi 'Onno' için söyledikleri şarkıları, Ara Dinkjian ile birlikte hazırladığı Onno albümü adıyla 1998 yılı Haziran ayında piyasaya sundu.

Bugüne kadar çıkardığı on albümde Anadolu ve Ermeni müziklerinin büyük etkisi görünür.

2000 yılında Los Angeles'ta Ermeni Müzik Ödülleri'nde Ermeni asıllı Amerikalı müzik grubu System of a Down'un kurucusu ve solisti Serj Tankian ile tanışan Tunçboyacıyan grubun Toxicity adlı albümünde yer alan "Aerials" adlı parçanın Hidden Track bölümüne katkıda bulunmuştur. Ayrıca yine Serj Tankian ile beraber 2003 yılında Serart adında bir müzik grubu kurup ardından grupla aynı adı taşıyan bir albüm çıkarmıştır.

Yaşar Kurt ile birlikte, Yash-ar adlı müzik grubunu kuran Tunçboyacıyan, 1998'den beri Armenian Navy Band'in de üyesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hiçbir yerin Ermeni'si: Arto Tunçboyacıyan". Agos. agos.com.tr. 20 Şubat 2020. 27 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]