Al Di Meola

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Al Di Meola
Genel bilgiler
Doğum adı Albert Laurence Di Meola
Doğum 22 Temmuz 1954 (1954-07-22) (68 yaşında)
Jersey City, New Jersey
ABD
Tarzlar Jazz fusion, Latin jazz, world fusion
Meslekler Müzisyen, söz yazarı, yapımcı
Çalgılar Gitar, klavye, davul, çello, perküsyon
Etkin yıllar 1974-günümüz
Müzik şirketi Columbia, Telarc, Tomato, Milestone, Di Meola/Inakustik, Valiana Records
İlişkili hareketler Return to Forever, Paco de Lucía & John McLaughlin

Albert Laurence Di Meola (d. 22 Temmuz 1954, New Jersey, ABD) ABD'li enstrümental müzik, caz ve dünya müziği gitaristi.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Al Di Meola

Küçük yaşta davul öğrenmeye başlayan Di Meola, 9 yaşında Beatles dinlemeye başladıktan sonra gitar çalmaya karar verdi. Caza olan ilgisinin artmasından sonra 1971'de Boston'daki ünlü Berklee Müzik Koleji'ne girdi ve burada klavyeci Barry Miles'ın öncülüğündeki caz-füzyon grubu ile çalışmaya başladı.

Profesyonel müzik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Al Di Meola

1974'te yine dünyaca ünlü caz ve dünya müziği piyanisti Chick Corea tarafından keşfedilen Di Meola, Corea'nın grubu "Return to Forever" ile çalışmaya ve hemen ertesinde büyük kitleler karşısında kendi konserlerini vermeye başladı. Klavyede Chick Corea, bas gitarda Stanley Clarke, davulda Lenny White ve gitarda Al Di Meola'dan oluşan Return to Forever, üç caz-füzyon albümü kaydetti. 1976'da Return to Forever'ın dağılmasıyla Al Di Meola, kariyerine tek başına devam etmeye karar verdi.

1976'da ilk albümünü çıkardıktan sonra Paco De Lucia ve John McLaughlin ile bir üçlü oluşturarak flamenko etkili iki albümde çaldı. Arjantin'li ünlü tango ve Bandoneon ustası Astor Piazzolla ile dost olduktan sonra Güney Amerika müziğine olan ilgisi arttı. Bunun etkisiyle tango müziğinin yoğunlukla etkin olduğu albümler çıkardı. Albümlerinde, bir virtüöz olmasının yanı sıra güçlü bir besteci olduğunu da gösteren Di Meola, Paco De Lucia ve John McLaughlin'le 1996'da tekrar bir araya geldi ve Guitar Trio albümünü çıkardı. Bu üçlü aynı yıl dünya turnesine çıktı. Al Di Meola son 25 yılın enstrümantal müzik alanında en önemli isimlerden biri olmayı başarmıştır.

İç bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]