Şahane Hayat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şahane Hayat
It's a Wonderful Life
Şahane Hayat (It's a Wonderful Life) filminin sinema afişi
YönetmenFrank Capra
YapımcıFrank Capra
SenaristFrances Goodrich
Frank Capra
Philip Van Doren Stern 'in hikâyesinden
OyuncularJames Stewart
Donna Reed
Lionel Barrymore
MüzikDimitri Tiomkin
Görüntü yönetmeniJoseph F. Biroc
KurguWilliam Hornbeck
StüdyoLiberty Films
DağıtıcıRKO Radio Pictures
The Criterion Collection (Video)
CinsiSinema filmi
TürüDram,Aile
Aşk,Fantazi
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı1946
Çıkış tarih(ler)i20 Aralık 1946, ABD
Süre130 dak.
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Dilİngilizce
Diğer adlarıFrank Capra's It's a Wonderful Life
The Greatest Gift
La Vie est belle
La Vita è meravigliosa
Ist das Leben nicht schön?
¡Qué bello es vivir!

Şahane Hayat,[1] 1946 ABD yapımı fantastik drama filmidir. Özgün adı It's a Wonderful Life olan filmin, bazı kaynaklara göre Türkiye'de Yaşamak Güzeldir adı ile de gösterildiğine dair kayıtlar vardır.[2]

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Frank Capra 'nın yaptığı filmin başrollerinde James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore ve Thomas Mitchell oynamışlardır. Filmin senaryosu Philip Van Doren Stern 'in "The Greatest Gift" (En Büyük Armağan) adlı hikâyesinden uyarlanmıştır. Filmin senaryosunda Capra'nın da imzası vardır. Filmin siyah beyaz görüntülerini Joseph F. Biroc'un çektiği bu romantik dramın müziği Dimitri Tiomkin'e aittir.

Capra'ın 'en sevdiğim filmim' dediği "Şahane Hayat" yönetmenin 1930'lu yıllarda sıklıkla işlediği iyimserlik temasına tekrar başarıyla geri döndüğü filmidir. Film tarihçileri ve eleştirmenlerin klasik bir Charles Dickens hikâyesi olan "A Christmas Carol" (Bir Noel Şarkısı) ile paralellikler kurdukları bu romantik fantezide insan doğasının karanlık yönleri irdelenir. Filmde, iflas etmiş çaresiz bir iş adamının, intiharın eşiğindeyken karşısına çıkan bir melek tarafından, kendisinin hiç yaşamamış olduğu bir dünyanın neye benzeyeceğinin gösterilmesi, bunun sonucunda da iş adamının aslında farkına varmadan Dünyayı olumlu yönde değiştirecek birçok şey yapmış olduğunu anlaması, yani 'şahane bir hayat' yaşamış olduğunun farkına varması anlatılmaktadır.

Şahane Hayat, "En iyi Film", "en iyi yönetmen", "en iyi erkek oyuncu" (James Stewart), "en iyi kurgu" ve en iyi ses" dallarında olmak üzere tam 5 dalda aday gösterildiği Akademi Ödülleri 'nden hiçbirisini kazanamadı, çünkü o yıl çok güçlü bir rakibi vardı. William Wyler 'ın aynı yıl çektiği savaş sonrası dramı Hayatımızın En Güzel Yılları (The Best Years of Our Lives) neredeyse bütün Oscar'ları topladı.

"Şahane Hayat" ayrıca ABD'de "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek Kongre Kütüphanesi'nin "Ulusal Film Arşivi"nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.[3]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

İflasın eşiğine gelen George Bailey (James Stewart) bir Noel gecesinde kendini nehre atarak intihar etmek üzeredir. Doğduğundan bu yana aynı küçük kasabada yaşayan Bailey kendisini buraya ve insanlarına adamış, hoşgörülü, güvenilir ve yardımsever bir insandır. Büyük Ekonomik Buhran'ı hasarsız atlatmış, babasından devraldığı konut ve finans şirketi aracılığı ile kasabalıların neredeyse tamamını konut sahibi yapmıştır. Bu arada para kazanmayı, mimar olma fırsatını, dünyayı gezmeyi, kısaca tüm hayallerini ertelemek zorunda kalmıştır. Kasabaya yaptığı bunca iyilik kötü yürekli banker Henry F. Potter (Lionel Barrymore)'ın çıkarları ile çakışır. Potter, Bailey'in sürekli peşindedir artık. Bir gün aradığı fırsat karşısına çıkar ve finans şirketine ait önemli bir miktarda para Bailey'in yaşlı ve alkolik amcası Billy Bailey (Thomas Mitchell)'in dalgınlığı sonucunda Potter'ın eline geçer. Banka müfettişlerinin yaptığı bir denetlemeden sonra şirketin açığı ortaya çıkar. Bu iflas ve tutuklanma anlamına gelmektedir. Çareyi intiharda bulan Bailey kendini nehre atmak üzere iken yeryüzüne gönderilen melek Clarence (Henry Travers) onu ölümden kurtarır. Melek, Bailey'in bir arzusunu yerine getirerek ona "kendisinin hiç doğmamış ve yaşamamış olduğu" bir dünyayı gösterir. Bailey kendisine gösterilen bu dünyanın hiç de zannedildiği gibi ideal olmadığını görür ve insanların çevrelerine sayısız katkıları, iyilikleri olduğunu, ama her zaman bunun farkına varamadıklarını anlar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve Adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

"It's a Wonderful Life" Los Angeles'ta yayınlanmadan önce, Liberty Films geniş kapsamlı bir tanıtım kampanyası düzenledi. Bu kampanya, her gün filmde yer alan oyunculardan birini vurgulayan bir günlük reklam içeriyordu ve eleştirmenlerin yorumlarını içeriyordu. Jimmy Starr, "Eğer bir Oscar olsaydım, Academy Awards gecesi It's a Wonderful Life'la birlikte kaçardım" diye yazdı. New York Daily Times, filmi ve James Stewart'ın performansını Academy Award düşünmeye değer olarak ilan eden bir editöryal yayınladı.

It's a Wonderful Life, altı Akademi Ödülü adaylığı aldı:

Yıl Ödül Sonuç Aday/Kazanan
1946 En İyi Görüntü Kazanamadı Liberty Films
1946 En İyi Yönetmen Kazanamadı Frank Capra
1946 En İyi Erkek Oyuncu Kazanamadı James Stewart
1946 En İyi Kurgu Kazanamadı William Hornbeck
1946 En İyi Ses Kaydı Kazanamadı John Aalberg
1946 Teknik Başarı Ödülü Kazandı Russell Shearman ve RKO Radio Pictures

Filmin renkli versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal olarak siyah beyaz çekilmiş bu film şimdiye kadar üç kez de renklendirilmiştir. İlk renklendirme işlemi 1986 'da Hal Roach Studios (Şimdiki adı Hallmark Entertainment), ikincisi 1989 'da Republic Pictures tarafından, sonuncusu ise 2007 yılında filmin şimdiki sahibi olan Paramount adına Legend Films tarafından yapılmıştır. İlk iki renklendirme pek başarılı değillerdi. Filmin özgünlüğünü zedelediği için o zaman hayatta olan Capra (ö.1991) ve Stewart (ö.1997) tarafından da sertçe eleştirildi. Ticari nedenlerle TV kanalları yine de renkli kopyalar için talepte bulunuyorlardı. Sonunda her iki renkli kopya da piyasadan çekildi. Üçüncü ve daha gelişmiş olan renkli kopya Sadece DVD setlerine koymak üzere bastırtıldı. Artık televizyonlarda sadece siyah beyaz orijinal kopyalar gösteriliyor.

Filmden bir sahne

Filmin Müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • "Buffalo Gal (Won't You Come Out Tonight)" Yazan William Cool White
 • "Adeste Fidelis (O Come All Ye Faithful)" Yazan Frederick Oakeley ve John Francis Wade
 • "Charleston" Müzik James P. Johnson, Şarkı sözleri Cecil Mack
 • "My Wild Irish Rose" Yazan Chauncey Olcott
 • "The Wedding March" Beste Felix Mendelssohn-Bartholdy
 • "I Love You Truly" Yazan Carrie Jacobs-Bond
 • "This Is the Army, Mr. Jones" Yazan Irving Berlin
 • "When Johnny Comes Marching Home Again" Yazan Patrick Gilmore
 • "Hark! The Herald Angels Sing" Beste Felix Mendelssohn-Bartholdy, Şarkı sözleri Charles Wesley
 • "Auld Lang Syne" Geleneksel İskoçya balladı, Şarkı sözleri Robert Burns
 • "Twinkle, Twinkle, Little Star" Geleneksel şarkı
 • "Vieni, vieni" Müzik Vincent Scotto,Seslendiren Tino Rossi

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bağımsız bir filme göre çok pahalı bir prodüksiyon sayılır, filmin 3.7 Milyon dolarlık bir bütçesi vardı (üstelik 1946 yılının değeri ile). Oysa ilk etapta gişede sadece 3,3 Milyon dolar toplayabildi. Bu başarısızlığın bir sebebi de William Wyler 'ın bol Oscar'lı The Best Years of Our Lives (1946) filminden sadece bir hafta sonra gösterime girmesidir.
 • Frank Capra'nın hem para yatırdığı, hem icracı prodüktörlüğünü yaptığı, hem senaryosuna katkıda bulunup aynı zamanda yönettiği ilk ve son film olmuştur.
 • Capra'nın sıklıkla bu filminin en sevdiği filmi olduğunu söylediği rivayet edilir.
 • 2007 yılında "Amerikan Film Enstitüsü" bu filmi "Tüm zamanların en iyi filmleri" sıralamasında 20.ci sırada göstermiştir.
 • "Şahane Hayat" her zaman IMDb'nin "en iyi 250 Film" listesine girmekte ve sıralamada sürekli olarak üst sıralarda yer almaktadır.[4]
 • Film en tanınmış "Noel Filmleri" arasındadır. ABD 'de her Noel zamanı birçok TV kuruluşu bu filmi yayınlamayı adet haline getirmişlerdir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ 100 Yılın 100 Filmi. Atilla Dorsay. 1996, Remzi Kitabevi. s.126
 2. ^ Rekin Teksoy'un Sinema Tarihi, 2005, Oğlak Yayınları s. 203
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2009. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]