Armand Jean du Plessis de Richelieu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kardinal Richelieu

Armand Jean du Plessis de Richelieu, Cardinal-Duc de Richelieu (9 Eylül 1585 – 4 Aralık 1642), genellikle kullanılan ismiyle Kardinal Richelieu, Fransız bir din adamı, asilzade ve siyasetçidir. 1607 yılında psikopos olmuş ve 1616 yılında dışişlerden sorumlu danışmanlığa getirilmiştir. Richelieu'nun yıldızı zamanla hem Katolik Kilisesi'nde hem de Fransa yönetiminde parlamış; 1622'de kardinal, 1624'te XIII. Louis'in başbakanı olmuştur. Görevini ölene dek sürdürmüş, 1642'de yerini kariyeri boyunca teşvik ettiği Kardinal Mazarin'e bırakmıştır.

Kardinal Richelieu, genellikle kralın başbakanı veya başdanışmanı olarak bilirdi. Hanedanlığı güçlendirmek ve yerel güçleri yok etmek için uğraştı. Asilleri dizginleyerek Fransa'yı güçlü ve merkezi bir ülke haline getirdi. Dış politikadaki temel amacı Habsbourg Hanedanı'nı frenlemek ve Fransa'nın hakimiyetini Otuz Yıl Savaşları'nda sağlama almaktı. Kardinal olmasına rağmen hedeflerine ulaşmak için Protestanlarla müttefiklik yapmakta çekinmemiştir. Birçok olayda gücünün korunması için krala güvenmiştir.

Kardinal Richelieu, sanata olan düşkünlüğüyle de bilinir. Fransız Akademisi'ni kurmuştur. Kırmızı kıyafetinden dolayı ona (The Red Eminence) de denir. Ayrıca Alexander Dumas'ın, Üç Silahşorlar'ında da geçer.

Fransa'nın yükselişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Richelieu, Otuz Yıl Savaşları'nda ustaca bir politika izledi. Fransa'yı yüz yıldan uzun süredir sıkıştırmakta olan Habsburg Hanedanı'na karşı Protestan prenslikleri kullandı. Ancak Fransa Papa'nın hışmına uğradı ve Katolik bloktan dışlandı. O zaman Richelieu kendine çok yararlı bir müttefik buldu: İsveç orduları Almanya'yı bir uçtan bir uca istila etti. İsveç'i Habsburglara karşı destekleyen Richelieu, yine de bu yeni gücün büyümesinden çekinerek onu dizginlemeyi ihmal etmedi.

Richelieu Vestfalya Barışı'nı görecek kadar yaşamadı, ancak XIV. Louis döneminde zirveye çıkacak olan Fransız yükselişini başlatmıştı.

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardinal Richelieu, Alexandre Dumas'nın Üç Silahşörler adlı romanında kötü adam konumundadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]