İçeriğe atla

Armand Jean du Plessis de Richelieu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Richelieu Dükü
COHS
Kardinal
MetropolBordeaux
Piskoposluk bölgesiLuçon
MakamLuçon
Atanma18 Aralık 1606
Görevlendiriliş17 Nisan 1607
Dönem bitişi29 Nisan 1624
Önce gelenFrançois Yver
Sonra gelenEmery de Bragelongne
Takdis17 Nisan 1607
Anne d'Escars de Givry tarafından
Kardinal yapan5 Eylül 1622
XV. Gregorius tarafından
RütbeKardinal-rahip
Doğum adıArmand Jean du Plessis
Doğum09 Eylül 1585(1585-09-09)
Paris, Fransa Krallığı
Ölüm4 Aralık 1642 (57 yaşında)
Paris
MilliyetFransız
Uzmanlık alanıDin adamı, siyasetçi
ÖğrenimNavarre Koleji
İmza{{{signature_alt}}}
Arma{{{coat_of_arms_alt}}}

Armand Jean du Plessis de Richelieu, Cardinal-Duc de Richelieu (d. 9 Eylül 1585 – ö. 4 Aralık 1642), genellikle kullanılan ismiyle Kardinal Richelieu, Fransız bir din adamı, asilzade ve siyasetçidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1607 yılında piskopos olmuş ve 1616 yılında dışişlerden sorumlu danışmanlığa getirilmiştir. Richelieu'nun yıldızı zamanla hem Katolik Kilisesi'nde hem de Fransa yönetiminde parlamış; 1622'de kardinal, 1624'te XIII. Louis'in başbakanı olmuştur. Görevini ölene dek sürdürmüş, 1642'de yerini kariyeri boyunca teşvik ettiği Kardinal Mazarin'e bırakmıştır.

Kardinal Richelieu, genellikle kralın başbakanı veya başdanışmanı olarak bilirdi. Hanedanlığı güçlendirmek ve yerel güçleri yok etmek için uğraştı. Asilleri dizginleyerek Fransa'yı güçlü ve merkezi bir ülke haline getirdi. Dış politikadaki temel amacı Habsbourg Hanedanı'nı frenlemek ve Fransa'nın hakimiyetini Otuz Yıl Savaşları'nda sağlama almaktı. Kardinal olmasına rağmen hedeflerine ulaşmak için Protestanlarla müttefiklik yapmakta çekinmemiştir. Birçok olayda gücünün korunması için krala güvenmiştir.

Kardinal Richelieu, sanata olan düşkünlüğüyle de bilinir. Fransız Akademisi'ni kurmuştur. Kırmızı kıyafetinden dolayı ona (The Red Eminence) de denir.

Fransa'nın yükselişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Richelieu, Otuz Yıl Savaşları'nda ustaca bir politika izledi. Fransa'yı yüz yıldan uzun süredir sıkıştırmakta olan Habsburg Hanedanı'na karşı Protestan prenslikleri kullandı. Ancak Fransa Papa'nın hışmına uğradı ve Katolik bloktan dışlandı. O zaman Richelieu kendine çok yararlı bir müttefik buldu: İsveç orduları Almanya'yı bir uçtan bir uca istila etti. İsveç'i Habsburglara karşı destekleyen Richelieu, yine de bu yeni gücün büyümesinden çekinerek onu dizginlemeyi ihmal etmedi.

Richelieu Vestfalya Barışı'nı görecek kadar yaşamadı, ancak XIV. Louis döneminde zirveye çıkacak olan Fransız yükselişini başlatmıştı.

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardinal Richelieu, Alexandre Dumas'nın Üç Silahşörler adlı romanında kötü adam konumundadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]