Armand Jean du Plessis de Richelieu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kardinal Richelieu

Armand Jean du Plessis de Richelieu, Cardinal-Duc de Richelieu (9 Eylül 1585 – 4 Aralık 1642) Fransız din adamı ve siyasetçi.

Felsefe, askeriye ve din alanlarında eğitim aldı. Ülkenin fiili yöneticisi olan Concino Concini'nin hizmetine girdi. Kral henüz çocuk yaşta olduğu için ülkeyi Concini ile beraber kralın annesi yönetiyordu.

Kral XIII. Louis'nin zamanla iktidara yaklaştığını fark eden Richelieu, giderek kızışan güç mücadelesinde onun tarafını tuttu. Concini öldürüldü ve ana kraliçe sürgün edildi, ipler XIII. Louis'nin eline geçmişti. Richelieu da kralın sadık hizmetkarı olarak başbakanlığa getirildi.

Ana kraliçenin tertiplediği darbe girişimini atlattıktan sonra Richelieu, tüm Fransa'da ve Avrupa'da olup bitenleri rapor eden çok güçlü bir hafiye teşkilatı kurdu.

Fransa'nın yükselişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Richelieu, Otuz Yıl Savaşları'nda ustaca bir politika izledi. Fransa'yı yüz yıldan uzun süredir sıkıştırmakta olan Habsburg Hanedanı'na karşı Protestan prenslikleri kullandı. Ancak Fransa Papa'nın hışmına uğradı ve Katolik bloktan dışlandı. O zaman Richelieu kendine çok yararlı bir müttefik buldu: İsveç orduları Almanya'yı bir uçtan bir uca istila etti. İsveç'i Habsburglara karşı destekleyen Richelieu, yine de bu yeni gücün büyümesinden çekinerek onu dizginlemeyi ihmal etmedi.

Richelieu Vestfalya Barışı'nı görecek kadar yaşamadı, ancak XIV. Louis döneminde zirveye çıkacak olan Fransız yükselişini başlatmıştı.

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardinal Richelieu, Alexandre Dumas'nın Üç Silahşörler adlı romanında kötü adam konumundadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]