Aria (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aria
Genel bilgiler
Doğum adıАрия
Başladığı yerSSCB/Rusya
TarzlarHeavy metal
Etkin yıllar1985-günümüz
Müzik şirketiMoroz Records, CD Maximum
Resmî sitearia.ru
ÜyelerVladimir Holstinin
Vitaly Dubinin
Artur Berkut
Sergey Popov
Maxim Udalov
Eski üyelerValery Kipelov, Sergey Mavrin, Sergey Terentyev, Alik Granovsky, Andrey Bolshakov, Alexander Maniakin

Aria (RusçaАрия) 1985 yılında Moskova, SSCB'de kurulan Rusya'nın ünlü heavy metal gruplarından biridir. Aria'nın müziği NWOBHM gruplarının müziklerine benzer ve Rus medyası onları Rus Iron Maiden olarak adlandırmıştır. Aria'nın şarkı sözlerin çoğunlukla Margarita Pushkina tarafından yazılmıştır.

Aria'nın kökü olarak bilinen "Aria ailesi" birçok grup kurmuştur. Aria'nın eski üyeleri 1987 yılında hala Aria ile birlikte en etkili Rus metal grubu olarak bilinen "Master" adlı grubu kurmuşlardır.

Rammstein'dan Till Lindemann & Richard Kruspe Aria'nın Shtil' (RusçaШтиль) adlı şarkısın albümlerine koymuşlardır. O albümde "Shtil" şarkısının adı Schtiel olarak değiştirilip almancaya çevirilmiştir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yıllarda[değiştir | kaynağı değiştir]

Aria Grubu, VIA "Poyushie Serdsa" (Şarkı söyleyen kalpler) grubunun 2 üyesi Vladimir Holstinin ve Alik Granovsky tarafından kurulmuştur. Her ikisi de vaktiyle dağılan "Aplha" grubunda boy göstermişti. Holstinin'in heavy metal grubu kurma düşüncesini Granovsky heyecanla kabul etmişti. 1985 yılında albümleri için bütün materyalleri hazırlamışlardı ve geriye sadece kayıt stüdyosu ve vokalist bulmak kalmıştı. Victor Vekshtein'a menajerleri olmaları ve stüdyolarını kullanmaları için rica ettiler. Çok geçmeden de vokalist boşluğu Valery Kipelov tarafından doldurulmuştur.

Kısa, kolay ve akılda kalıcı olduğu için gruba "Ария" adı verilmiş, İngilizceye de "Aria" olarak çevrilmiştir. Aria üyeleri ve hayranları argoda "ariytsi"(Rusça aryans) olarak bilindi.

Grubun web sitelerine göre, Aria'nın doğum tarihi 31 Ekim 1985di. Bu tarih onların Megalomania adlı ilk albümlerini tamamladıkları tarihtir. . O zamanlar SSCB'de hard rock müziği onlara farklı geldiği için Aria'nın bu albümü eleştirildi. Megalomania sadece bateride Alexander Lvov, klavyede Kirill Pokrovsky ve tek gitarist olan Holstinin ile kayda geçirilmiştir. Bu yüzden konserler için gruba ikinci bir gitarist lazımdı ve o yer de Andrey Bolshakov ile dolduruldu. Buna ek olarak baterideki Lvov'un yerini Igor Molchanov (eski "Alpha" grubundan) almıştır.

Aria ilk konserini 5 Şubat 1986 tarihinde DK MAI de gerçekleştirmiştir. Grup halk tarafından ilgiyle karşılanmış ve hemen ardından "Rock-Panorama-86" ve "Lithuanika-86" festivallerin de ödüller kazanmıştır.

1986'da Who Are You With? adlı ikinci albümlerini piyasaya sürdüler. Victor Vekshtein kurubun yönetimini sağlayamadığından, fikir ayrılıkları yüzünden grup bölünmeye başladı. 1987 de bir turdan sonra Granovsky, Bolshakov, Molchanov ve Pokrovsky grubu terk ettiler (Granovsky ve Bolshakov sonradan thrash metal grubu olan "Master")ı kurdular. Onların yerlerini Vitaly Dubinin(Holstinin'in üniversiteden arkadaşı) bas gitarist, Sergey Mavrin ikinci gitarist olarak ve bateride de Maxim Udalov aldı. Grubun dağıldığı hakkındaki bütün söylentilere rağmen gerçekte dağılmadığını yeniden düzenlendikten sonraki ilk konserlerin de kanıtlamıştı.

Ünlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1987 yılında grubun en iyi albümü olarak kabul edilen Hero of Asphalt (orijinal ismi Serving the Forces of Evil) alübüm üzerinde çalışmalara başladılar. Aria'nın Hero of Asphalt albümü devlet müzik yayın tekeli Melodiya tarafından halka sunulmuştur.2 yıllık gösteri turundaki her konserinde yok sattı. Bir milyonun üzerinde albüm satmıştır. İlk vidyo klibi 'Rose Street' adlı şarkıya grubun hayranlarıyla kitle sahneleri konu alınarak çekilmiştir.

Bu zamanlarda grubun menajerleriyle aralarındaki anlaşmazlıklar kritik düzeye gelmişti. 1988 Ekim'inde Udalov anlaşmazlık yüzünden grubu terk etti ve yerine yine '88 in Kasım'ında Aleksandr Maniakin davet edilmiştir. 1988'de grup Yuriy Fishkin menajerliğin de sonraki albümleri olan Playing With Fire ı yayınlamışlardır.

1990 yılında Dubinin ve Mavrin kontratların iptal etmek için fırsat aradıktan sonra Lion Heart grubu ile sözleşme imzalayıp Munich'ten ayrıldılar. Birçok konserle beraber 5 yıllık yıldönümlerini kutladıktan sonra, 1991 yılında piyasaya sürülen beşinci albümleri Blood for Blood için çalışmaya başladılar.

1990'larda[değiştir | kaynağı değiştir]

Sergey Mavrin

1990'ların başlarında, akitiviteleri ve konserleri önemli derecede azaldı. 1994'te, "ARIA Records" adında kendi stüdyolarını oluşturdular ve MOROZ Records ile 5 yıllık kontrat imzaladılar. Bunun sonucunda 1994 yazında, grubun yayınlanmayan Megalomania ve Who Are You With? adlı albümlerinide barından 5 albüm piyasaya sürüldü. . Eylül'de Almanya'ya iki haftalık bir tur düzenlediler. Berlin'deki Hard Rock Cafe dahil 7 farklı ilde konserler verdiler.

Dubinin (solda) ve Holstinin, grubun kurucuları. Max Udalov arka planda

1994'te Almanya turnesinin sonunda, bazı kişisel problemler sonucunda organizatörlerle anlaşmayı bozdular. Turnenin sonunda Kipelov stüdyoda bir sonraki albümleri için yaptıkları çalışmaları durdurdu. Bir aylık süre zarfında, kendini "Master" grubunda gitarist olarak buldu. Aralıkta, Alexey Bulgakov ("Legion" grubunun baş vokalisti) Kipelov'un yerini almayı denedi. 1995'in Ocak ayında, Sergey Mavrin, Kipelov'suz grubun başarılı olmayacağını düşündüğünden gruptan ayrıldı. Sergey Terentyev, Marvin'in yerini doldurması için gruba davet edildi ve sonra grubun kalıcı üyesi oldu.

MOROZ Records grubu yaptırımlarla tehdit etmesiyle sözleşmeyi ihlal ettikten sonra Kipelov geri döndü. 1995 Eylül'ünde Night is Shorter Than Day adlı yeni albümleri için kayıtlar yaptı. Grup gerçekten çok tutulan sıralamalarda yüksek sıraları alan canlı albümleri Made in Russia için kayıtlara başladılar. Yeni menajerleri Sergey Zadoraile birlikte Moskova bölgesinde konser serilerinde çaldı.

1997'de Dark Ages albümleriyle Kipelov ve Marvin barıştılar.. Aynı zamanda Dubinin ve Holstinin, Vitaly'nin de onlara vokalist olarak katılarak AvARIA adında kendi albümlerini çıkardılar. 1998'de Aria, Terentyev şarkı yazarlığını yaptığı Generator of Evil adlı albümk piyasaya çıktı. Sonrasın da Chimera onu takip etti. NASHE Radyo sıralamasında çok iyi yeri alan 'Lost Paradise' adlı singlelarını yayınlayıp popülaritelerini büyük seviyede artırdılar.

Hesaplaşma Günü[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 yılında Aria NASHEstvie festivalinde senfoni orkestrasıyla çalmasıyla manşet oldular. Bu onlara orkestra ile birlikte yeni bir canlı albüm için 'Klasik Aria' turu fikrini verdi. Ne yazık ki bu hiç yayınlanmadı. Bu tur sırasında müzisyenler ve grup yönetimi arasında gerginlik oluştu. Kipelov, Dubinin ve Holstinin'nin yazdıkları yeni albüm için kayıt tekliflerini, kariyerine kendi başına devam etmek istediği için reddetti. İki grup kurucusu ve üretici Yuri Sokolov aksine Sergey Terentyev, Alexander Maniakin ve grubun menajeri Rina Lee onu destekledi, 'Klasik Aria' grubun elveda turnesi oldu. 31 Ağustos2002'de Moskova'daki Luzhniki'nda 'Judgement Day'(bütün olaylar için bu adı aldı) adlı şarkıyla son defa sahneye çıktılar ve Kipelov, Terentyev ve Maniakin Aria'dan ayrıldılar. Sonraki gün Kipelov adında bir grup kurdular.

Aria'nın yeni yüzü[değiştir | kaynağı değiştir]

Arthur Berkut ve Vitaly Dubinin

2002'nin Kasım ayında söylentilere rağmen Holstinin Aria'yı dağıttı. Sonra Aria'nın tekrar orta çıkmasına sebep olan 'Himera' adlı grupla devam etmeye başladı. 'Master' grubundan Sergey Popov ikinci gitarist oldu Arthur Berkut (eskiAutograph) yeni vokalist olarak davet edildi ve Max Udalov bateriye geri döndü.. 5 Aralık'ta, Aria 'Coliseum' adlı singleını yayınladılar sonrasında Baptism by Fire adlı albüm takip etti. 'Coliseum' için bir klip çekildi. Bu singlelar gerçekten çok başarılıydı. Berkut'un sesinin Aria'nın müziğine uymadığı için eleştirilmesine rağmen 'Coliseum' ve 'Baptism by Fire' rock sıralamalarında birinci sırayı elde etti

Berkut ve Holstinin Epidemia'nın metal operası Elven Manuscript'na katıldılar (RusçaЭльфийская Рукопись, 2004) . Vladimir'in ut çalıp yönettiği operada Arthur, elf büyücüsü Irdis rolünde oynadı.

2005'te Aria 20. yıldönümlerini yeni bir turne ile kutladı. Grubun eski üyeleri yıldönümün kutlanma turnesine katıldılar. 'Master' ve Sergey Mavrin yıldönümün de bulundular fakat Kipelov kendi turnesi sebebiyle bu turneye katılamadı.

Aria iki yeni söz yazarıyla ve Berkut'un vokalistliğiyle en yeni albümleri 'Armageddon' CD Maximum tarafından 2006 yılında piyasaya sürüldü.

3 Nisan 2008'de Kipelov ve Mavrin yirmimci yıldönümlerinin kutlama turnesiyle Aria ile kısa süre için yeniden birleştiler.

Grup Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1985

1985 - 1987

 • Valery Kipelov (RusçaВалерий Кипелов) - Baş vokal
 • Vladimir Holstinin (RusçaВладимир Холстинин) - Gitar
 • Andrey Bolshakov (RusçaАндрей Большаков) - Gitar
 • Alik Granovsky (RusçaАлик Грановский) - Bas Gitar
 • Igor Molchanov (RusçaИгорь Молчанов) - Bateri
 • Kirill Pokrovsky (RusçaКирилл Покровский) - Klavye

1987 - 1988

1988 - 1994

1995 - 2002

Şu anda

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vidyo Klipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pozadi Amerika (Amerika arkasında)
 • Volya i razum (Ve neden)
 • Ulitsa roz (Güllerin sokağı)
 • Vse, chto bylo (Bütün olanlar)
 • Otshel'nik (keşiş)
 • Gryaz' (Kir)
 • Voz'mi moe serdtse (Kalbimi al)
 • Igra s ognem (Ateşle oynayanlar)
 • Poteryannyi Rai (Kayıp cennet)
 • Bespechnyi Angel (Golden Earring'ın kapak versiyonu - Koşacakken)
 • Oskolok L'da (Buz kıymığı)
 • Shtil (with Udo Dirkschneider) (Sakin)
 • Kolizei (Coliseum)
 • Kreshenie ognyom (Ateş tarafından vaftiz)
 • Tam visoko (İşte şimdi yüksek)
 • Poslednyi zakat (Son günbatımı)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]