Melodiya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
tumb
tumb

Melodiya (RusçaΜелодия), Sovyetler Birliği'nin her türlü müzik kurumu.

1964 yılında Sovyet Kültür Bakanlığınca Tüm Birleşik Kayıt Stüdyoları olarak kuruldu. Birçok kayıt stüdyosu ve devasa kaynaklarlarla tüm SSCB'ne baştanbaşa yayılmış ve merkezde olduğu kadar yerellerde de etkin olmuş, ülkeye yeni yetenekler kazandırmıştır.

En çok üretilen ürün biçimi 33'lük ve 45'lik plaklar olmuştur. 1973'lerde Melodiya çalışmalarına büyük bir ivme kazandırarak 1200 değişik taş plak kaydını yılda 190-200 milyonu plak ve 1 milyonu kaset biçiminde olmak üzere yayınladı. Bu yıllarda basımı yapılan eserler 70 ayrı ülkeye ihraç edildi.

Firmanın üretimlerine klasik müzik, Sovyet besteci ve şarkılar, çocuklar için basılan masallar hakimdi. Bunların yanında Paul McCartney, Dave Grusin, Bon Jovi gibi bazı batılı caz, pop ve rock şarkıcılarının albümleri de yayınlanıyordu.

Kuruluş Sovyet Birliği'nin dağılmasından sonra BMG ile birleşerek çalışmalarına devam etti. Rusya'da Kanal Melodiya (Канал Мелодия, 91.1 FM) adı altında çalışan ve genellikle 60, 70 ve 80'lerin müzikleri ve klasik müzik den oluşan bir müzik yelpazesine sahip bir radyo kanalı da bulunmaktadır. 2004 yılından beri marketlerde görülmeyen Melodiya çalışmaları 2006 yılından sonra tekrar görülmeye başlamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]