Archer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Archer, 17pdr, Valentine, Mk I
Archer SP 17 pdr Tank Destroyer.jpg
Çeşidi Tank imha edici
Uyruğu Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Özellikler
Ağırlık 15 ton
Uzunluk 6.7 m
Genişlik 2.76 m
Yükseklik 2.25 m
Mürettebat 4 (komutan, silahçı, yükleyici, sürücü)


Zırhı 60mm
Ana silahı QF 17 pounder (76.2 mm) top 39 mermi
Diğer silahları .303 Bren Makineli tüfek
Motor GMC 6-71 6-silindirli dizel
192 beygir ( kW)
Süspansiyon donanımı kıvrımlı yay
Harekat menzili 200 km
Azami hızı 32 km/s


Archer, 17pdr, Valentine, Mk I Birleşik Krallık ordusu tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan yapımında Valentine şasesi kullanılan Tank imha edici sınıfında zırhlı bir araçtı.

17 pounder tanksavar topunun üretilmesinden sonra bu silahın takılabileceği bir araca ihtiyaç duyuldu. Ardından Valentine tank şasesi bu iş için seçildi. Çok hızlı üretilmesine rağmen bu tank hemen modası geçen araçlar arasına girmişti. Zaten Valentine, şasesi itibarıyla, bu büyüklükteki bir topu taşıyabilecek nadir araçlardan biriydi.

Valentine tankının gövdesi bu büyüklükte bir topu taşıyacak tareti taşıyamazdı. Basit olarak bunun için üst kısmı açık ve topu tamamen çevreleyen bir üstyapı kullanıldı. Top gövdenin yönünün ters istikametine bakıyordu. Bu sayede aracın uzunluğunun düşürülmesi düşünüldü. Ancak top ateşlenmeden önce araç sürücüsünün yerini terk etmesi gerekiyordu. Çünkü top ateşlendiği zaman ortaya çıkan geri tepme sürücünün doğrudan kafasına geliyordu.

Geriye doğru yerleştirme ilk başlarda engel gibi görünse de ileride araç için büyük bir avantaj oldu. Bu sayede daha alçak ve kısa bir görüntüye sahip olan araç düşmana baskın vermek için ideal bir özelliğe kavuşmuş oldu. Mürettebat birkaç el ateş etmek için duruyor daha sonra dönmeye gerek görmeden hemen hareket ediyordu.

Üretimine 1943 yılının ortalarında başlanan araç Eylül 1944 tarihinde göreve başladı. Doğu Avrupa ve İtalya cephelerinde görev aldı. Savaş sonuna kadar 655 adet üretildi. Araç ilk önceleri kundağı motorlu obüs olarak Kraliyet topçu birliklerinde, ardından Kraliyet tank tümenleri bünyesinde kullanıldı.

Savaştan sonra Mısır ordusunda hizmet verdi.

Archer tank imha edici Mısır Ordusu hizmetinde Sinai Harekatı sırasında kullanıldı(1956).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]