Apex Legends

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Apex Legends
Apex legends kapak.jpg
Geliştirici Respawn Entertainment
Yayımcı Electronic Arts
Yapımcı Drew McCoy
Besteci Stephen Barton
Platformlar
Çıkış 4 Şubat 2019 (3 yıl önce) (2019-02-04)
Türler Battle royale oyunları, First-person shooter
Mod Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Apex Legends, Respawn Entertainment tarafından geliştirilen ve Electronic Arts. tarafından yayınlanan, ücretsiz bir Battle Royale oyunudur. Titanfall ile aynı evrende geçen oyun, Microsoft Windows , PlayStation 4 ve Xbox One için 4 Şubat 2019'da piyasaya sürüldü. Piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra 10 milyondan fazla indirme ve 1 milyon eş zamanlı oyuncuya ulaştı.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Apex Legends, kahraman nişancı konseptini alan bir Battle Royale oyunudur. Titanfall 2'deki olaylardan 30 yıl sonra gerçekleşmektedir. Apex, Efsaneler'i bir araya getirmesinden dolayı çoğu battle royale oyunundan farklıdır. Bu Efsaneler; Ofans, Savunma, Destek ve Rekon gibi rollere giren benzersiz yeteneklere sahip kahramanlardır. Oyuncular iki veya üç kişilik takımlara ayrılırlar, Her oyuncu sırayla diğerlerinden farklı bir efsane seçer, ve her maçta 20 takım birbirleriyle yarışır. Tüm takımlar ekipmansız başlar, ve oyunun haritasının üzerinden dropship ile uçar. Buradan haritada ulaşabilecekleri herhangi bir noktaya düşerler. Takımlar oyun haritasını silahlar, cephane ve diğer ekipmanlar için araştırmalıdır, aynı zamanda son takım olarak ayakta olmaya çalışmalı, haritada sürekli daralan güvenli bölgenin içinde kalmalıdırlar. Bir oyuncu savunmasız bir şekilde yaralanma durumuna düşebilir, takım arkadaşlarından birisi bu durumda o oyuncuyu kurtarmalıdır. Eğer oyuncunun yaralanmadan sonra sağlık durumu biterse, oyundan elenmiş olur, bu da oyuncunun ekipmanlarını ve bir pankartını ortada bırakır ve diğer oyuncular bu ekipmanlara erişebilir. Takım arkadaşları pankartı ele geçirip Spawn Beacon'a götürürse, oyuncu yeniden canlandırılabilir, limitli bir zaman içerisinde. Apex, hem takım arkadaşları ile sesli sohbet iletişimine sahiptir hem de oyuncunun silahlar, rakipler veya ralli noktaları gibi harita özelliklerini pinglemesine izin veren bağlamsal tek tuşlu iletişime sahiptir.

Apex Legends ücretsiz olarak oynanabilir ve mikro dönüşümlerle desteklenir. Bu oyuncuya seçtikleri karakteri kişiselleştirme fırsatı verir. Apex Paketleri açılarak yeni kozmetik ürünler kazanılabilir. Apex Paketleri, deneyim seviyesi kazandıkça elde edilir.[1] Apex Legends mobile oyunu mobil cihazlar için tasarlanmıştır. Apex Mobile Android bölgesel beta testleri (Nisan 2021) başlayacak.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2021. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2021.