Anna Leonowens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Anna Leonowens

Anna Harriette Leonowens, eö Crawford (5 Kasım 1834, Carnarvon, Carnarvonshire, Galler-19 Ocak 1914, Montreal, Kanada), Siyam (bugün Tayland) sarayındaki yaşantısını anlattığı kitaplarıyla ün kazanmış, Britanyalı öğretmen, Siyam kralı Mongkut'un (IV. Rama) oğlu Veliaht Prens Chulalongkorn'a ve öteki çocuklarına özel öğretmenlik yapmıştır.

Hindistan ordusunda görevli olan kocası öldükten sonra, bir süre çocuklarıyla birlikte Singapur'da yaşadı. 1862'de Kral Mongkut kendisini, çocuklarına öğretmenlik yapması için sarayına çağırdı. Beş yıl boyunca kraliyet ailesiyle birlikte yaşadığı Bangkok'tan ayrıldıktan sonra, The English Governess at the Siamese Court (1870; Siyam Sarayındaki İngiliz Öğretmen) ve The Romance of the Harem (1872; Haremin Masalı) adlı iki kitap yazdı. Kral Mongkut'un yaşamöyküsü Mongkut, the King of Siam'ın (Siyam Kralı Mongkut) yazarı Rahip Low Moffat ise, Siyam sarayıyla ilgili bu öykülerinin fazlasıyla abartılı olduğunu ve Leonowens'ın Kral Mongkut'u acımasız bir tiran gibi göstermekle haksızlık ettiğini belirtti.

Margaret London'ın Anna and the King of Siam (1944; Anna ve Siyam Kralı) adlı kitabı, Leonowens'ın Siyam'daki serüvenlerine dayanır. Kitap, Richard Rodgers ile Oscar Hammerstein'ın yazdığı The King and I (1951; Kral ve Ben) adlı müzikale, ayrıca iki film ile bir televizyon dizisine esin kaynağı olmuştur. Müzikal, 1950'lerde Gertrude Lawrence ve Yul Brynner başrolleriyle Broadway'de sahnelendi. 1956'da, yine Yul Brynner ile Deborah Kerr'in başrolleriyle beyaz perdeye uyarlandı. 1990'larda hem animasyon olarak hem de Jodie Foster ile Chow Yun-Fat başrollerinde oynadığı Anna and the King (1999; Genç Kız ve Kral) adıyla sinemaya uyarlandı.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]