Andropoz

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Testosteron, erkeklerde bulunan derin seslerden, kas kütlesinden, yüz ve vücut kıllarından sorumlu olan hormondur. Erkekler yaşlandıkça, vücuttaki testosteron seviyesi ve sperm üretimi yavaş yavaş azalır ve bu düşük seviyelerin bir sonucu olarak fiziksel ve psikolojik semptomlar yaşarlar. Bu doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır ve testosteronun erkeklerin 30 yaşına ulaştıktan sonra her on yılda yaklaşık %10 azaldığı tahmin edilmektedir.

Andropoz erkek hormonu olan testosteronda azalma ile ilişkili bir durumdur. Menopozdan farklı olarak, testosterondaki azalma ve semptomların gelişmesi, kadınlarda meydana gelenlerden daha kademelidir. 50 yaşlarındaki erkeklerin yaklaşık %30'unda düşük testosteron seviyelerinin neden olduğu andropoz belirtileri görülecektir. Andropoz yaşayan bir kişi, durumla ilgili bir takım semptomlara sahip olabilir ve uygun tedavi olmadan osteoporoz gibi diğer ciddi sağlık durumları riski altında olabilir.

Nedenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Anropoz durumunda şüphelenilen ilk şey testosteron eksikliğidir çünkü bu başlıca risk faktörüdür. Bununla birlikte, erkekler yaşlandıkça, vücut sadece daha az testosteron üretmeye başlamakla kalmaz, aynı zamanda kullanılabilir testosteronu kandan çeken globulin adı verilen başka bir hormonun seviyeleri de artmaya başlar ve bu durum anropoza neden olur.

Belirtiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Semptomlar kişiden kişiye değişebilse de, andropoz olan erkeklerin ortak semptomları şunları içerir:

  • Düşük cinsel dürtü
  • Her zamanki gibi güçlü olmayan ereksiyon veya ereksiyon olma zorlukları
  • Enerji eksikliği
  • Depresyon
  • Sinirlilik ve ruh hali değişimleri
  • Güç kaybı
  • Artan vücut yağı
  • Sıcak basmaları

Andropoz ile ilişkili komplikasyonlar arasında artmış kardiyovasküler problemler ve osteoporoz (kemik erimesi) riski vardır.

Teşhis[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir doktor, semptomların düşük testosteronu olan kişilerle uyuşup uyuşmadığını ve nasıl hissettiğiniz hakkında sorular soracaktır. Daha sonra kandaki testosteron seviyesini kontrol etmek için bir kan testi yapılır.

Düşük testosteron seviyeleri ile ilişkili başka durumlar olduğu için, doktor andropoz tanısı koymadan önce bu olasılıkları dışlamak için farklı testler de yapacaktır.

Andropoz ile ilişkili semptomların birçoğunun da yaşlanmanın normal bir parçası olduğunu ve tedaviyle geri dönüşümü olmayabileceğini belirtmek önemlidir.

Tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kandaki testosteron miktarının düzenlenmesi, andropoz olan erkekler için en yaygın tedavidir. Bu tedavi semptomlardan kurtulmayı sağlayabilir ve birçok durumda yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Artan egzersiz, stres azaltma ve iyi beslenme gibi yaşam tarzı değişiklikleri de tedaviye yardımcı olur. Doktor testosteron tedavisinin ilgili insanın kişisel durumunda doğru olup olmadığına karar vermeye yardımcı olacaktır, çünkü tedavinin riskleri vardır.

Testosteron, cilt yamaları, kapsüller, jeller ve enjeksiyonlar dahil olmak üzere çeşitli farklı preparatlarda mevcuttur. Doktor hangi tedavinin ilgili kişi için en iyi olduğunu belirlemeye yardımcı olacak ve bu kararı verirken genellikle kişinin yaşam tarzını düşünecektir. İlk tedavi başladıktan sonra doktorla takip ziyaretleri önemlidir. Takip ziyaretlerinde, doktor tedaviye verilen cevabı kontrol edecek ve gerekirse doz ayarlamaları yapacaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

ncbi.nlm.nih.gov 19 Ekim 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayo Clinic 31 Ocak 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Medikal Rehber 8 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Türkçe)