Andrew Sarris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Andrew Sarris (31 Ekim 1928, Brooklyn, New York - 20 Haziran 2012), Amerikalı film eleştirmeni ve auteur kuramının başta gelen destekçilerinden biridir.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarris ABD'de auteur kuramınına popülerlik kazandırmış ve Cahiers du cinéma''daki eleştiri yazılarından esinlenerek yazdığı Notes on the Auteur Theory adlı yazısında bu terimden bahsetmiştir.

Sarris sesli dönem filmlerinin bir değerlendirmesi olan The American Cinema: Directors and Directions 1929-1968 adlı yüksek düzeyde etkiye sahip kitabı yazmıştır. Bu kitap birçok eleştiri yazarını etkilemiş ve auteur kuramı ile film yönetmenliği konusunda bilincin arttırılmasına vesile olmuştur. The American Cinema adlı kitabında Sarris, ABD'de çalışmış 14 büyük yönetmenin 'panteonu' olarak nitelendirdiği yönetmenlerden bahsetmiştir. Bu yönetmenler arasında Amerikalı Robert Flaherty, John Ford, D. W. Griffith, Howard Hawks, Buster Keaton, Orson Welles; Alman asıllı Fritz Lang, Ernst Lubitsch, F. W. Murnau, Max Ophuls, Josef von Sternberg; İngiliz asıllı Charles Chaplin, Alfred Hitchcock ve Fransız kökenli Jean Renoir vardır. Ayrıca Billy Wilder, David Lean ve Stanley Kubrick gibi çalışmalarını hafife aldığı bazı yönetmenleri de ikinci ve üçüncü sırada değerlendirmiştir. You Ain't Heard Nothing Yet: The American Talking Film, History and Memory 1927-1949 adlı 1998 tarihli kitabında Sarris, Billy Wilder'ı seviyesini panteona çıkartmış ve The American Cinema'daki düşüncelerinden dolayı özür dilemiştir.

Uzun yıllar boyunca The Village Voice gazetesinde yazmış ve bu yıllarda Circles and Squares adlı eserinde auteur kuramını olumsuz yönde eleştiren Pauline Kael'ın rakibi olarak görülmüştür. 2009 yılına kadar düzenli olarak The New York Observer gazetesinde yazmıştır. Bilahare mezun olduğu okul olan Columbia Üniversitesi'nde profesör olmuştur. Uluslararası film tarihi, ABD sineması ve Alfred Hitchcock konularında ders vermektedir. Ayrıca National Society of Film Critics'in ortak kurucusudur.

Sarris, film eleştirmeni Molly Haskell ile evlidir.

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarris'in adı Galaxy Quest adlı filmdeki bir kötü karaktere verilmiştir.[1]

Bibliyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The American Cinema: Directors and Directions 1929-1968
  • Confessions of a Cultist
  • The Primal Screen
  • Politics And Cinema
  • The John Ford Movie Mystery
  • You Ain't Heard Nothin' Yet: The American Talking Film – History and Memory, 1927-1949

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Trivia for Galaxy Quest (1999)" (İngilizce). IMDB. 24 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]