Cahiers du cinéma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cahiers du cinéma
Derginin Eylül 1952 tarihli sayısının kapağında John Wayne ve Maureen O'Hara'nın oynadıkları "The Quiet Man" (Kadın Satılmaz) filminden alınmış bir fotoğraf görülüyor
EditörAndré Bazin (1951-1958)
Eric Rohmer (1958-1963)
Jacques Rivette (1963-1965)
Jean-Michel Frodon (2003-2009)
Stéphane Delorme (2009'dan beri)
KategorilerSüreli yayın
SıklıkAylık
YayımcıEditions de l'Etoile
Le Monde (2003)
Phaidon Press (2009)
İlk sayıNisan 1951
Son sayıNisan 2010'da 655. sayı
ÜlkeFransa Fransa
DilFransızca
Websitehttp://www.cahiersducinema.com/
ISSN0008-011X

Cahiers du cinémasöylenişi 17 Ekim 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Türkçe anlamı: Sinema defterleri), 1951 yılından beri yayımlanmakta olan aylık Fransız sinema dergisidir. Bugüne kadar 650'den fazla sayısı çıkmıştır. Yeni Dalga (Nouvelle Vague) sinema akımını başlatacak olan kadroların bu derginin yazarları arasından çıkmış olması nedeniyle derginin ortaya çıkışı sinema tarihi açısından bir dönüm noktası sayılmaktadır.

Dergi Fransız film eleştirmeni ve film kuramcısı André Bazin, aktör, senarist ve yönetmen Jacques Doniol-Valcroze ve İtalyan asıllı film eleştirmeni Joseph-Marie Lo Duca tarafından Paris'te kurulmuştur[1] . Aslında Cahiers du cinéma daha önce yayımlanmakta olan Revue du Cinéma dergisinin bir devamıydı. Revue du Cinéma ise Robert Bresson, Jean Cocteau ve Alexandre Astruc gibi sinemacıların üyesi olduğu Objectif 49 ve Ciné-Club du Quartier Latin adlı Paris sinema kulüplerinin bir yayın organı gibiydi.

Yeni Dalga'nın "manevi babası" olarak anılan André Bazin ve aralarında Jean-Luc Godard, François Truffaut, Claude Chabrol, Eric Rohmer, Jacques Rivette gibi daha sonradan yönetmenliğe geçip Yeni Dalga sinema akımını yaratacak olan yazar ekibi birlikte dergide yazmaya başladılar. Şiirsel Gerçekçilik sinema akımının Jean Renoir ve Rene Clair gibi Fransız yönetmenlerinin filmleriyle İtalyan Yeni Gerçekçiliği sinema akımını yakından takip etmiş olan bu genç ekip Bazin'in öncülüğünde Cahiers du cinéma'da sinema sanatının sorunları ve çözüm yolları üzerine teorik tartışmalara giriştiler ve yeni bir sinema dili oluşturmanın gerekliliğine vurgu yaparak sinemada yaratıcı yönetmen (auteur) kavramını ortaya koydular.

André Bazin'in 1958'de ölümü üzerine derginin şef editörlüğünü Eric Rohmer üstlendi. 1988'de dergiyi Le Monde basın grubu satın aldı. Şubat 2009'da ise dergi Phaidon Press'e satıldı.

Derginin resmi web sitesinde19 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Fransızca dışındaki yedi dil seçeneği arasında Türkçe de bulunmaktadır.

Derginin editörleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cahiers Du Cinéma Will Continue to Publish" (İngilizce). nytimes.com. 18 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]