André Hazes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
André Hazes
1988'de André Hazes
Genel bilgiler
Doğum adı André Gerardus Hazes
Unvanı Dré Hazes
Doğum 30 Haziran 1951(1951-06-30)
Amsterdam, Hollanda
Ölüm 23 Eylül 2004 (53 yaşında)
Woerden, Hollanda
Başladığı yer Amsterdam, Hollanda
Tarzlar Levenslied
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Vokal
Etkin yıllar 1959, 1976–1977, 1979–2004
Müzik şirketi EMI
Resmî site andrehazes.nl

André Gerardus Hazes[1] (30 Haziran 1951 - 23 Eylül 2004) Hollandalı bir şarkıcı ve oyuncuydu. Başarılı bir Levenslied (Hayat Şarkısı) şarkıcısı olarak Hazes, 2004'teki ölümünden önce 36 stüdyo ve canlı albüm ve 55 tekli kaydetti. Duygusal ve basit sözleriyle tanınan müziği Hollanda ve Flandre'de hâlâ dinlenmektedir.

En büyük hitleri arasında Eenzame kerst (1976), Een beetje verliefd (1981), Ik meen 't (1985), Wij houden van Oranje (1988), Bloed, zweet en tranen (2002), ölümünden sonra yayınlanan Zij gelooft mij (2004) ve Blijf bij mij (Gerard Joling ile, 2007) vardır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

8 yaşındaki Hazes, 1959

Hazes, 1951'de Amsterdam'ın De Pijp bölgesinde doğdu. Sekiz yaşında, komedyen Johnny Kraaykamp tarafından Albert Cuypmarkt'ta keşfedildi ve ilk kez 1966'da Weekendshow'da televizyona çıktı ve sahte İtalyancada "Piove" adlı bir şarkı söyledi. "Droomschip" ve "Juanita" adlı iki single piyasaya sürüldü, ancak müzik alanında bir kariyere yol açmadı.[2]

1970'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hazes, memleketi Witte de Withstraat'taki De Krommert kafesinde şarkı söyleyen bir barmen olarak ün kazanmadan önce birkaç yabansı iş yaptı (sıradan denizci, çiçek teslimatçı çocuk, baca temizleyicisi, kasap çırağı, bisiklet tamircisi, hendek kazıcısı, inşaat işçisi, yıkıcı, pazar satıcısı ve disk jokeyi).[3] 1976'da, şarkıcı Willy Alberti'nin kaydetmesini umduğu, bir mahkûmun yalnız Noel'i hakkında bir şarkı olan "Eenzame Kerst"i yazdı ve ona tanıttı; Alberti ise Hazes'in bunu kendisinin kaydetmesini önerdi. Tekli, üç haftada 70.000 kopya sattı ve onu anında bir star yaptı.[2]

1977'de Zo is leven ("Hayat böyle")[2] albümü yayınlandı ve Hollanda'nın ilk 20'sine ulaştı; çıkarılan tekliler "Mama" ve "De Vlieger" sonraki yıllarda bir Hollanda standardı (ve en iyi 40 ikinci kez ikinci tur) olmasına rağmen listeye çıkmadı. Bunlara rağmen barmenliğe geri döndü.

1980'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'de EMI ile bir sözleşme imzaladı ve kısa bir süre sonra kariyeri yükselmeye başladı. "Een Vriend" ("Bir Arkadaş") ve "Een Beetje Verliefd" ("Biraz Âşık"), en iyi arkadaşı Tim Griek'in yapımcılığını üstlendiği bu tekliler 1981'de ilk onda liste başı oldu.

1981'de Hazes, 500.000 kopya satan[4] albümü Gewoon André (Yalnızca André) ile Zilveren Harp (Gümüş Arp, Hollanda'da müzikal yeteneklere verilen bir ödül) ile ödüllendirildi ve piyasaya çıktığı ilk yılda beş kez ve iki yıl sonra iki kez daha platin sertifika aldı. "Een Beetje Verliefd" de dahil olmak üzere albümün üç şarkısı, Hazes için toplam 39 şarkı yazacak olan yapım şirketi Cat Music'i kuran Aart Mol ve 1970'lerin grubu Catapult'tan meslektaşları tarafından Hazes için yazıldı.[5] 1982, Amsterdam Concertgebouw'daki muhteşem konserinin yılıydı.

Hazes'in altın çağında oyuncu olarak da bir yan çizgisi vardı; 1982'de (komedyen adaşı Andre van Duin'in başrol oynadığı) De Boezemvriend adlı filmde bir restoran sahibi oynadı, 1983'te komedi dizisi Zoals U Wenst Mevrouw'da (Dilediğiniz gibi Madam) yer aldı. Ayrıca tost (İtalyan bir şarkıcı olarak) ve muhallebi (şarkıcı/aktris Joke Bruijs'in futbol oynayan oğlu) reklamlarında yer aldı.

1986'da Hazes iki albüm çıkardı; ilk İtalyan kuverlerini içeren ("Volare", "Bueno Sera" ve çocukluk günlerinde ilk kez söylediği "Piove"un yeni bir versiyonu dahil) ve Willy Alberti'nin anısına ithaf edilen bir albüm. İkincisi, Peter Maffay'in "Du" ve Gloria Gaynor'un "I Will Survive" şarkılarının çevrilmiş versiyonlarını içeriyordu.

Şubat 1988'de plak yapımcısı ve en iyi arkadaşı Tim Griek bir araba kazasında öldü. Hazes, albümü Liefde, leven, geven'i Griek'in anısına adadı.

1988'de futbol şampiyonaları için "Wij houden van Oranje" ("Turuncuyu Seviyoruz") (Turuncu, Hollanda'nın ulusal rengi olmakla beraber, aynı zamanda Hollanda millî takımının bir takma adıdır) şarkısını söyledi. Şarkı, aynı yıl Hollanda'nın Avrupa Şampiyonası'nı kazanmasıyla çok popüler oldu.

1990'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

1999, Kenny Rogers şarkısı "She Believes In Me"nin çevirisinden sonra Hazes hakkında, Zij Gelooft in Mij ("O Bana İnanıyor")[6] adlı popüler olan bir belgesel yayınlandı. Film, şarkıcıyı basit yollardan trajik bir adam, iyi niyetli ama bilgisiz bir baba ve sahne korkusu ve içki içme eğilimiyle sıkıntı çeken kötü bir koca olarak tasvir etti. Hazes'in film hakkında karışık duyguları vardı, ancak çoğu izleyici mütevazı geçmişine sadık kalan ve ham duygusal şarkılarıyla gerçekten hissedilen bir adam gördü. Kültür kurumu ne kadar onu güzel bir şekilde şekilde lanse etmese de, ona sadık hayran kitlesinin dışında bir kült statüsü kazandırdı.

Hazes'in sağlıksız yaşadığı biliniyordu, bira ana zaaflarından biriydi. Bir keresinde kendisi şöyle demişti: "Şöhret olmasaydı, tam anlamıyla alkolik olurdum." Aslında zaten öyleydi; sadece bunu hayatına düzgün bir şekilde entegre edebilmişti.

2000'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2002'de Hazes, yerel siyasi parti Ronde Venen Belang için De Ronde Venen belediye meclisine seçilerek kısa süreliğine yerel siyasete girdi. Kısa sürede eleştirinin odağı oldu, çünkü bir ay sonra henüz herhangi bir toplantıya gelmemişti. Ulusal gazetelerde eleştirilip alay konusu edildikten sonra Hazes, Haziran 2002'de bir konsey toplantısına katıldı, ancak başlamadan kısa bir süre önce Hazes zihinsel bir çöküntü yaşadı ve katılamadı. Dört gün sonra istifasını açıkladı ve sandalyesini partiye sundu.

23 Eylül 2004'te Hazes kalp durmasından öldü. Herkes onunla özdeşleşti ve ölümünden sonraki aylarda André Hazes kamu malı oldu.

De Volkskrant gazetesi ile yaptığı röportajda, çocukken öldüğünde televizyonda haberle çıkacağını bildiğini söyledi. Sadece bu olmadı, öldükten dört gün sonra, yaklaşık 48.000 kişilik şaşırtıcı bir kalabalık, Amsterdam Arena stadında onuruna düzenlenen bir anma törenine katıldı. Hollanda ve Belçika televizyonlarında canlı yayınlanan etkinliği 8 milyondan fazla izleyici izledi. Hazes ertesi gün yakıldı.

29 Eylül 2004 tarihinde teklisi "Zij Gelooft in Mij" yeniden yayınlandı ve Nederlandse Top 40'ta 1 numara oldu. 2007'de şarkılarından biri olan hit "Blijf Bij Mij" ("Stay With Me"), Nederlandse Top 40'ta tekrar bir numaraya ulaştı. Bu şarkı Gerard Joling ile söylendi. "Blijf Bij Mij", İtalyan şarkıcı Pupo'nun "Forse" adlı şarkısının bir kuveridir.

Tam bir yıl ölümünden sonra, onun isteklerine uygun olarak, Hazes' kalan külleri bir çift torpille havaya saçıldı. Aynı gün, evinin yakınında olan De Pijp'ta heykeli dikildi.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hazes, 1974'te Annie Dijkstra ile evlendi. 1973'te kızı Nathalie doğdu. Çift, 1979'da boşandı. Boşandıktan sonra Dijkstra ve Hazes, Hazes'in biyografisini satma haklarını içeren yasal bir savaş yaşadılar; Dijkstra davayı kaybetti. 1981'de Hazes, Ellen Wolf ile evlendi. 1982'de Melvin adında bir oğlu oldu. Çift, 1990 yılında boşandı; Wolf daha sonra 2005 yılında 47 yaşında göğüs kanserinden öldü. 1991 yılında Hazes, üçüncü eşi, uzun süredir sevgilisi olan Rachel van Galen ile evlendi. Hazes, Van Galen'den on dokuz yaş büyüktü; üçüncü ve dördüncü çocuğu olan kızı Roxeanne (1993) ve oğlu André "Dré" Jr.'ı doğurdu. (1994). Hazes, 2004'teki ölümüne kadar üçüncü eşiyle evli kaldı.

Hazes'in De Pijp, Amsterdam'daki heykeli.

Ölümünden sonra Hazes'in ilk iki çocuğu arasında bir anlaşmazlık çıktı. Üçüncü karısı Rachel'ı, Hazes'in ölümünü kendi kişisel kazancı için suistimal etmekle suçladılar. Hazes'in en küçük iki çocuğu Roxeanne ve André Jr., 2010 yılında babalarının şarkılarının kuverlerini içeren albüm olan "Voor Jou, Van Jou"ı (Senin İçin, Senden) çıkardı. Kendi başlarına başarılı sanatçılar olmaya devam ettiler.

2016 yılında Hazes'in ilk torunu olan André III doğdu.

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Lemming Film, adını Hazes'in bir şarkısından alan Bloed, zweet en tranen filmini 2015 yılında yayınladı. Film, Hazes'in çocukluğunu, altın çağını ve hayatının son haftalarını anlatıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Archiefkaarten 1939–1994 = Archive cards 1939–1994". Municipal Archives of Amsterdam. 
  2. ^ a b c Nauta (24 Eylül 2004). "Triestigheid om vreugde uit te plukken". Trouw (Felemenkçe). Erişim tarihi: 8 Mayıs 2013.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Nauta" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme) Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Nauta" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ "André Hazes, the singing bartender of café de Krommerdt at the Witte de Withstraat" Stadsdeelkrant Amsterdam West (Dutch)
  4. ^ De Telegraaf, 23 September 2004, André Hazes overleden, link (Dutch)(Accessed: 12 August 2006)
  5. ^ Hazes. Unieboek/Het Spectrum. 2012. ss. 11-12. ISBN 9789000320455. 
  6. ^ Documentary film 'Zij gelooft in mij' Director: John Appel, 1999

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]