I Will Survive

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"I Will Survive"
Love Tracks albümünden
Gloria Gaynor single
B yüzü"Substitute", "Anybody Wanna Party"
Yayımlanma23 Ekim 1978
Format7", 12"
TarzDisko
Süre8:01 (albüm sürümü)
3:18 (radio edit)
ŞirketPolydor
YazarFreddie Perren, Dino Fekaris
YapımcıDino Fekaris
Sertifikalar2× Platin (RIAA)
Gloria Gaynor single kronolojisi
"Let's Make a Deal"
(1976)
"I Will Survive"
(1978)
"Substitute"
(1978)

"I Will Survive", ilk olarak Amerikalı şarkıcı Gloria Gaynor tarafından seslendirilen ve Ekim 1978'de yayımlanan hit şarkı. Freddie Perren ve Dino Fekaris tarafından yazıldı. Yayımlandıktan sonra yüksek satış rakamına ulaştı, popüler bir disko marşı hâline geldi ve RIAA'den çift platin sertifika aldı.[1]

Şarkının sözleri, şarkıyı söyleyen kişinin başlangıçta yıkıcı olan bir ayrılıktan sonra kişisel gücünü keşfetmesi hakkındadır. 1979'da radyolarda çok fazla çalınan şarkı, Billboard Hot 100 ve UK Singles Chart'ta bir numara oldu. Ayrıca kadınların gücünün bir simgesi ve geyler için bir marş olarak anıldı.[2][3][4] 2016'da Kongre Kütüphanesi, şarkının Gaynor tarafından kaydedilen orijinal sürümünün "kültürel, tarihsel veya sanatsal olarak önemli" olduğuna dikkat çekti ve şarkıyı National Recording Registry'de koruna altına aldı.

Yapım görevlileri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Vokaller: Gloria Gaynor
 • Bateri: James Gadson
 • Vurmalı çalgılar: Paulinho Da Costa
 • Bas gitar: Scott Edwards
 • Klavye: Freddie Perren
 • Gitar: Bob "Boogie" Bowles, Robert White
 • Telli çalgılar ve korno: Dave Blumberg
 • Geri vokaller: Julia Tillman Waters, Maxine Willard Waters, Stephanie Spruill

Cover sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ajda Pekkan sürümü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Bambaşka Biri"
Süper Star 2 albümünden Ajda Pekkan şarkısı
YayımlanmaMayıs 1979
TarzDisko
YazarFikret Şeneş
BesteciFreddie Perren, Dino Fekaris

Türk şarkıcı Ajda Pekkan, Mayıs 1979'da şarkıyı Süper Star 2 albümünde "Bambaşka Biri" adıyla Türkçe olarak yorumladı. Fikret Şeneş'in yazdığı sözler, yine orijinali gibi, aldatılan kadının intikam isteği ve düşünceleri hakkındadır. Şarkı daha sonra sanatçının 1998'de yayımladığı derleme albümü The Best of Ajda'da farklı bir düzenleme ile yeniden kaydedildi.

"Bambaşka Biri"; 2009'da Kıbrıslı Türk şarkıcı Işın Karaca tarafından Uyanış adlı albümde, 2016'da ise Türk şarkıcı İrem Derici tarafından Gzone Rainbow Anthems adlı albümde yeniden yorumlandı.

Video klip[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının 1998'de kaydedilen sürümüne klip çekildi. Pekkan, klipteki görüntüsüyle Spice Girls üyesi Emma Bunton'a benzetildi.[5] Ayşe Ersayın'ın yönetmenliğinde çekilen klipte dansçılarla birlikte dans eden Pekkan, değişik görünümlerle klipte yer aldı. Klipte kullanılmak için 80 farklı kostüm seçilirken klibin maliyetinin 25 milyar lira (25 bin Türk lirası) olduğu belirtildi.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Garfield, Bob (31 Ocak 2012). "'I Will Survive': the ridiculous and the sublime". The Guardian. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2013. 
 2. ^ Elizabeth Kaminski and Verta Taylor. "We're Not Just Lip-synching Here: Music and Collective Identity in Drag Performances". Identity Work in Social Movements, p. 58. 2 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2009. 
 3. ^ Nadine Hubbs. "'I Will Survive': musical mappings of queer social space in a disco anthem". Popular Music, 26 , pp. 231–244. 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2009. 
 4. ^ "'I Will Survive': Radio 4 celebrates the enduring success of Gloria Gaynor's classic song". BBC. 10 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2016. 
 5. ^ "Ajda, Emma oldu". Hürriyet. [ölü/kırık bağlantı]
 6. ^ "Ve Ajda yeniden yaratıldı". Hürriyet. [ölü/kırık bağlantı]