Anastasia (IV. Konstantinos'un karısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anastasia (IV. Konstantinos'un karısı)
Bizans İmparatorluğu İmparatoriçesi
Doğum y. 650
Ölüm 711 sonrası
Konstantinopolis
Defin Havariyyun Kilisesi
Eş(ler)i IV. Konstantinos
Çocuk(lar)ı II. Justinianos
Herakleios
Hanedan Herakleios Hanedanı

Anastasia (y. 650 – 711 sonrası), IV. Konstantinos'ın eşi olarak Bizans İmparatoriçesi.[1]

İmparatoriçe[değiştir | kaynağı değiştir]

661'de kayınpederi II. Konstans, Konstantinopolis'ten ayrılıp, hükümdarlığının geri kalanında ikametgahını belirlediği Siraküza'ya gitti. Ancak IV. Konstantinos Konstantinopolis'te kaldı. 15 Eylül 668'de, II. Konstans, banyosunda, oda görevlisi tarafından öldürüldü. Anastasia, 668 yılında kocası IV. Konstantinos tahta geçtiğinde tarihi kayıtlara girdi.

Anastasia, suikast haberi saraya ulaşmasıyla kıdemli İmparatoriçe eşi oldu. İlk oğlu II. Justinianos'un doğumunun, Günah Çıkartıcı Theofanis ve Konstantinopolis Patriği I. Nikiforos'un vakianamelerine göre 668/669 olarak tahmin edilir. VII. Konstantinos tarafında yazılan De Ceremoniis adlı eserde yer alan referansa göre doğum Kıbrıs'ta gerçekleşmiştir.

Bahsedilen diğer oğlu Liber Pontificalis'te Herakleios olarak adlandırılmıştır. Papa II. Benedictus hakkındaki yazıda (26 Haziran 684 - 8 Mayıs 685), Papa'nın muhtemelen babalarının bir iyi niyet göstergesi olarak hem Justinianos'tan hem de Herakleios'tan saç tokası aldığından bahseder.[2]

IV. Konstantinos Eylül 685'te dizanteri nedeniyle öldü. Anastasia'nın yirmi yıldan fazla bir süre hayatta kaldığı bilinmektedir.

Sonraki hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Justinianos tahta çıktı ve aşırı sertliği nedeniyle ün kazandı. Justinianos'un inşaat projeleri için paraya ihtiyacı vardı ve Logothetis tu geniku (devletin vergilerinden sorumlu) Farslı Stefanos'un herhangi bir şekilde bu parayı bulmasına izin verdi. Hem Theofanis hem de Nikiforos, Stefanos'un gerekli parayı toplamaya çalışırken bedensel ceza veya basit işkence uyguladığını iddia eder.

Theofanis, 693/694'te Anastasia'nın Stefanos'un emriyle kamçılamaya maruz kaldığı bir olay kaydeder. O sırada Justinianos yoktu. Olay, imparatorun annesi ile en sevdiği kişi arasında kalıcı bir düşmanlık olduğunu gösterebilir.[1]

Artan vergilendirme ve tahsilatta kullanılan yöntemler, Justinianos'un halk arasında giderek daha az popüler hale getirdi. 695'te Leontios idaresindeki bir coup d'état ile tahttan indirildi. Leontios (h. 695-698) ve III. Tiberios'un (h. 698-705) kısa hükümdarlık dönemlerinde Anastasia'nın nerede olduğu ve durumu bilinmemektedir. Oğlu 705'te tahtı geri aldı ve 711'e kadar hüküm sürdü.

Justinianos, Filippikos ismini alan Stratigos Bardanes idaresinde bir isyanla karşı karşıya kaldı. Justinianos yakalandı ve Konstantinopolis kapılarının dışında hızla idam edildi. Anastasia, altı yaşındaki torunu Tiberios'un hayatını korumaya çalışırken kayıtlarda yeniden ortaya çıkar. Çocuğu Blakernai'deki Meryem Ana Kilisesi'ne götürdü. Ancak Filippikos'un yandaşları tarafından takip edildiler. Oğlan sunaktan zorla çıkarılırken Anastasia hala çocuğun canı için yalvarıyordu. Anastasia'nın tüm çabasına rağmen çocuk idam edildi.[1]

Oğlu ve torunundan sonra ne kadar hayatta kaldığı bilinmemktedir. Simeon Metafrastis, kocasının yanında Havariyyun Kilisesi'ne gömüldüğünden bahseder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ a b c Lynda Garland (University of New England, New South Wales) (15 Temmuz 2000). "Anastasia, wife of Constantine IV" (İngilizce). 24 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2019. 
  2. ^ Lynda Garland (University of New England, New South Wales) (15 Temmuz 2000). "Anastasia (Wife of Constantine IV)" (İngilizce). 24 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2019. Heraclius' existence is only known from the fact that a letter was sent by Constantine to Pope Benedict II (684-85) together with locks of his children's hair. (Liber Pontificalis (Book of Pontiffs) 83: 'Like the clergy and army he [Benedict] received locks of the hair of the lord Justinian and of Heraclius, the clement emperor's sons, and also a mandate in which he intimated he had sent the hair'; Stratos 4.5-6.) 
Genel
Kraliyet Unvanları
Önce gelen
Fausta
Bizans İmparatoriçesi
668–685
Sonra gelen
Eudokia