Alvin Toffler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alvin Toffler
Alvin Toffler (2006)
Doğum4 Ekim 1928(1928-10-04)
New York, ABD[1]
Ölüm27 Haziran 2016 (87 yaşında)
Los Angeles, Kaliforniya, ABD[2]
İkametLos Angeles, Kaliforniya
MilliyetAmerika Birleşik Devletleri
Etnik kökenYahudi
EğitimBirçok onursal doktora
Mezun olduğu okul(lar)New York University (BA)
MeslekFütürist, gazeteci, yazar
İşverenInternational Institute for Strategic Studies
Tanınma nedeniFuture Shock,
The Third Wave
EvlilikHeidi Toffler
ÖdüllerMcKinsey Foundation Book Award for Contributions to Management Literature,
Officier de L’Ordre des Arts et Lettres
Resmî sitealvintoffler.net
Toffler, 2007

Alvin Toffler (3 Ekim 1928 - 27 Haziran 2016); sayısal devrim, iletişim devrimi, şirket devrimi ve teknolojik tekilliği tartışan çalışmalarıyla bilinen Amerikalı yazar ve gelecekçi.

Fortune dergisinin eski bir editörü olarak önceki çalışmaları teknoloji ve (bilgi bombardımanı gibi) onun etkileri üzerineydi. Sonra toplumdaki değişimleri ve tepkileri incelemeye başladı. Daha sonraki çalışmalarının odağını 21. yüzyılda askeri donanımın artan gücü, silah ve teknolojinin yayılımı ve kapitalizm oluşturdu.[3] Kendisi de yazar ve gelecekçi olan Heidi Toffler ile evliydi.

Yönetim danışmanlığı şirketi Accenture, Bill Gates ve Peter Drucker'dan sonra onu iş liderleri arasında üçüncü en etkili ses olarak nitelendirdi. Financial Times tarafından "dünyanın en ünlü gelecekçisi" olarak da tanımlandı.

People's Daily, onu, modern Çin'i şekillendiren 50 yabancı arasında gösterdi.[4]

Fikirleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Toffler diyor ki, "Toplum, yaşlıları gözeten ve nasıl şefkatli ve dürüst olunacağını bilen insanlara ihtiyaç duyar. Toplumun hastanelerde çalışacak insanlara ihtiyacı vardır. Toplum yalnızca bilişsel değil, fakat duygusal ve harekete geçiren becerilere de ihtiyaç duyar. Toplumu sadece veriler ve bilgisayarlarla yürütemezsiniz."[5] Toffler aynı zamanda Rethinking the Future adlı kitabında der ki "21. yüzyılın cahili okuyup yazamayanlar değil, aynı zamanda öğrenemeyen, unutamayan ve yeniden öğrenemeyenler olacaktır."

Üçüncü Dalga () adlı kitabında Toffler, 'dalgalar' - her dalga eski toplumları ve kültürleri kenara iter - kavramına dayalı olarak üç tip toplum tanımlar.

Bu sanayi sonrası toplumda, yaşam biçimlerinde ("altkültürlerde") çeşitlilik vardır. Adhokrasiler (esnek örgütlenmeler) değişimlere daha kolay uyum gösterirler. Bilgi birçok kaynağın yerine geçebilir (bkz. ersatz) ve birbirine gevşek olarak bağlı olan çalışanlar için temel araç konumundadır (işçiler yerine bilişimciler). Kitle özelleştirme ucuz, bireysel üretim olanağını küçük nişlere sunar (bkz. zamanında üretim). Üretici ve tüketici arasındaki boşluk yapılandırma sistemi olarak adlandırılan teknoloji tarafından doldurulur. "Üreketiciler" kendi gereksinimlerini karşılayabilirler (bkz. açık kaynak, montaj kiti, serbest çalışma). Bu düşünce yeni teknolojilerin üretici ve tüketicilerin radikal bir biçimde üreketiciye dönüşmesidir. Bazı durumlarda üreketim, şirketlerin çalışanlarını diğer ülkelere değil, fakat ödenmeyen müşteriye “outsource” ettiği, bankanın bir kişi çalıştırması yerine bir ATM makinesi aracılığıyla kendi bankacılık işlemlerimizi yapmamız veya ücretli bir postacı yerine kendi posta paketlerimizi izlememiz gibi, üçüncü bir işe dönüşür.

Yaşlanan toplumlar kendi kendine teşhisten tuvalet ürinalizine kadar nanoteknoloji sayesinde geliştirilen yeni tıbbi teknolojileri kullanarak daha önce doktorların yaptıkları işleri kendi kendilerine yapmaya başlayacak. Bu, tüm sağlık sektörünün çalışma biçimini değiştirecek. [kaynak belirtilmeli]

1960'lardan beri insanlar yeni teknolojilerin ve sosyal değişimin etkilerini anlamaya çalışıyorlar. Toffler'ın yazıları bilimsel, ekonomik ve kamu politikası tartışmalarının sınırlarının ötesinde etkileyici olmuştur. Tekno müzik öncüsü Juan Atkins, Toffler'ın Gelecek Şoku kitabındaki "tekno asiler" sözünün, oluşmasında katkıda bulunduğu tekno müzik türünü tanımlamak için kullanmasında esin kaynağı olduğunu söyleyerek atıfta bulunur.

Toffler'ın çalışmaları ve fikirleri genellikle gelecekçilik için yapılan eleştirilerle aynı nedenlerle -geleceği öngörmenin olanaksız olduğu gibi- birçok eleştiriye maruz kalmıştır. 1990'larda, fikirleri Newt Gingrich tarafından övgüyle karşılanmıştır.

1996 yılında Alvin ve Heidi Toffler, Tofflerlar'ın çalışmalarında belirttikleri değişimlere uyum sağlayabilmeleri için ticari şirketlere ve hükûmet organlarına yardım etmek için bir yönetim danışmanlığı firması olan Toffler Associates'i kurdular.

Bu çağın en büyük dönüm noktası olan dış dünyada zenginlik oluşumu olduğu için, Toffler'a göre, gelişim geriye de gidebilir. Toffler demektedir ki, bugün, zenginlik her yerde (küreselleşme), hiçbir yerde (siberuzay) ve dışarıda (dış dünya) oluşmaktadır. Cep telefonları çağrılarından ATM para çekimlerine kadar her veri aktarımı için Global konumlandırma uyduları, hassas eşzamanlama için anahtar konumdadır. Bunlar, zamanında (JIT) üretime hassas izleme sayesinde olanak sağlamaktadır. GPS aynı zamanda hava trafik kontrolü için odak noktası konumundadır. Uydular hava durumu izlemeleri ile daha hassas hava tahminleri sağlayarak tarımsal üretkenliği arttırmaktadır.

Toffler'ın iki büyük tahmini -kağıtsız ofis ve insan kopyalama- gerçekleşmek üzeredir, bunların karşısında teknolojik sınırlardan çok sosyolojik ve siyasi-dini şartlar durmaktadır.

Aynı zamanda Timothy Leary'den etkilenmiştir. (bkz. Info-Psychology; New Falcon Press, 2004)

Alvin Toffler'a Dance Exponents'ın 1983 hiti "Victoria"da atıfta bulunulmuştur.

Kitapları[6][değiştir | kaynağı değiştir]

Alvin Toffler kitaplarını eşi Heidi ile birlikte yazmıştır. Türkçe ve orijinal dilindeki bazı çalışmaları:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The European Graduate School. "ALVIN TOFFLER - BIOGRAPHY". 14 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2014. 
  2. ^ "Alvin Toffler, author of best-selling ‘Future Shock’ and ‘The Third Wave,’ dies at 87 8 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Washington Post, 29 Haziran 2016
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2017. 
  4. ^ 50 foreigners shaping China's modern development 8 Ocak 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 30 Ağustos 2006. Tofflerlar'ın sitesindeki yazı 20 Aralık 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  5. ^ Alvin Toffler interviewed by Norman Swann 20 Ekim 2000 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Australian Broadcasting Corporation Radio National, "Life Matters", 5 Mart 1998.
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]