Alp frenk üzümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alp frenk üzümü
Ribes alpinum - berries (aka).jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Saxifragales
Familya: Grossulariaceae
Cins: Ribes
Tür: R. alpinum
Ribes alpinum
L.
Sinonimler

Ribes lucidum Kit.

Alp frenk üzümü (Ribes alpinum), kuzey ve orta Avrupa'ya yayılmış yaprak döken, küçük bir çalı türüdür. Finlandiya'dan Norveç'e, Alp Dağlarının güneyine Pirenelere kadar geniş bir bölgede ancak yüksek rakımlarda, serin bölgelerde yetişir. Az oranda Batı Avrupa ülkelerinin yüksek serin yerleri, Kuzey İngiltere ve Galler'de de bulunmaktadır.[1]

2 m boyunda ve 1.5 m genişliğinde bitki dik yapılı ve yoğun şekillidir. Kabuğu önceleri pürüzsüz ve gri renklidir sonradan kahverengimsi griye döner pullar soyulmaya başlar. Tomurcuklar seyrek, basık ve açık yeşil-beyaz renklidir. Elsi yaprakları vardır. Yapraklarının alt kısmı açık yeşil olmasına karşın üst kısmı koyu yeşil ve seyrek tüylüdür. Erkek ve dişi çiçekler ayrı yerlerde bulunmaktadır. Her iki türden çiçekler yapraklarının köşelerinde ve kümeler halinde bulunur, erkek çiçekler biraz daha uzundur. Çiçekler küçük ve yeşilimsi sarı renktedir. Meyveleri, açık kırmızı ve kırmızı frenk üzümüne (Ribes rubrum) benzer ama bu türe göre daha yavan bir tadı vardır. Tohumdan kolayca filizlendirilebilir.

Minnesota Landscape Arboretumunda Ribes alpinumalardan oluşturulmuş çit

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Flora Europaea: Ribes alpinum query results". Royal Botanic Garden Edinburgh . 21 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2009.