Ali Rıza Paşa (şair)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ali Rıza Paşa veya yaygın olarak bilinen adıyla Laz Ali Rıza Paşa (ö. 1846, Şam), Osmanlı divan şairi. Yazılarında Rızâ mahlasını kullanmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali Rıza Paşa bazı kaynaklara göre Trabzon'un küçük bir köyünde, bazı kaynaklara göre ise Lazistan Sancağı'nın Rize livasında doğdu. Osmanlı Müellifleri Ali Rıza Paşa'nın doğduğu yer sebebiyle Laz Ali Rıza Paşa adıyla tanındığını belirtmektedir. Bununla beraber bazı kaynaklara göre Fındıklılı Cordanoğulları ailesindendir. Ali Rıza Paşa, Laz Aziz Ahmed Paşa tarafından eğitildi. Eğitimini tamamladıktan sonra Nâzır Ahmed Paşa'nın mühürdarlık ve devatdarlığını yaptı. Sırasıyla Manisa mütesellimi, İzmir beylikçisi ve Menemen voyvodası olarak çalıştı. 1828'de Halep valisi Mehmed Emin Rauf Paşa'nın kethüdası olarak atandı. 1829'da Halep valiliğine yükseltildi. Bir yıl sonra Diyarbakır valisi olan Ali Rıza Paşa, uygunsuz davranışlarda bulunan Bağdat valisi Dâvud Paşa'yı görevlendirildi. Görevini başarıyla yerine getirmesinden sonra Bağdat valisi olarak atandı. Bağdat valiliğine ek olarak 1837'de Şehrizor, 1840'da Cidde valiliği görevini icra etmeye başladı. 1842'den emekli olduğu 1845'e kadar Şam'ın valiliğini yaptı. Bir yıl sonra Şam'da ölen Ali Rıza Paşa, Bilâl-i Habeşî Hazretleri Türbesi'nin yakınlarına gömüldü.

Laz Ali Rıza Paşa, Osmanlı biyografi ansiklopedisi Sicill-i Osmanî'de âkil, kâmil, şair, gayretli, görevini mükemmel yapan bir kimse olarak tanımlanmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mehmet Arslan (31 Aralık 2014). "RIZÂ, Ali Rızâ Paşa, Trabzonlu". teis.yesevi.edu.tr. 24 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2021.