Alafranga tuvalet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alafranga bir tuvalet

Alafranga tuvalet, klozet ya da WC, genellikle bir oturak, oturak kapağı, rezervuar ve sifon sisteminden oluşan tuvalet. İnsan dışkısının su yolu ile kanalizasyona aktarılmasını sağlayan en hijyenik tuvalet türüdür.[kaynak belirtilmeli] Alafranga tuvalet, Alaturka tuvalet olarak olarak bilinen ayaktaşlı helâdan oturaklı ve su depolu olması ile ayrılır. Günümüzdeki ayaktaşlı helâlarda da yaygın olarak su deposu ve sifon sistemi kullanılır.

Klozetlerin işlevlerine göre, alttan çıkışlı, yandan çıkışlı, emişli, asma, akıllı klozet gibi çeşitleri vardır.[kaynak belirtilmeli]

Batıdaki klozetlerde çoğunlukla taharet musluğu bulunmaz ve temizlik nemli veya kuru tuvalet kâğıtları ile yapılır. İslam ülkelerinde ve Müslüman nüfusun kayda değer seviyede çok olduğu Batılı devletlerde taharet musluklu klozetler de kullanılır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Alafranga sözcüğü Türkçede Anglosakson, Cermen ve Latin halklarına ait kavramları tanımlamak için kullanılır.[1] Bu tip tuvaletler Türkiye'ye ilk olarak Batılı devletlerden geldiği için bu isimle adlandırılmışlardır.

WC sözcüğü İngilizce water (su) ve closet (Eski İngilizcede helâ)[2] sözcüklerinin kısaltmasıdır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alafranga TDK. Erişim: 7 Ekim 2011
  2. ^ "closet." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.
  3. ^ "WC." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.