Sanisette

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Paris'teki Zafer Takı yakınlarında bir Sanisette

Sanisette JCDECAUX tarafından üretilen Fransız icadı umumi, para ile çalışan at-gir tuvaletidir. Kadın ve erkek herkes kullanabilir. 1980 yılında üretilmeye başlanmıştır. İngiltere'de bu tuvaletlere "Superloos" denir.

Sanisette Nedir?[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanisette, bir para at-gir tuvaletidir. Tuvaleti kullanacak şahıs, ağırlık sensörünün üstüne çıkar, duvara yapışık tuvalet hidrolik kollarla kullanılabilir hale gelir. Kullanıcı tuvalete girerken kapı otomatik olarak kapanır. Kullanımdan sonra kapı otomatik olarak açılır, kullanıcı çıkar, kapı kapanır. Daha sonra tuvalet, hidrolik kolu fırça vs. aletle ve dezenfektan kimyasallar vasıtasıyla kendi kendini 60 saniye içerisinde tekrar kullanıma hazır hale getirir.

Engellier için özel olanları vardır. Bazılarında sifon vardır ve kullanıcı çeker. (Paris Métrosunda olduğu gibi), ve yahut reklam sütunlarına gizlenir. Çoğu sanisettenin durum indikatörü vardır (hazır, dolu veya arızalı). Bazıları para attıktan sonra düğmeye basılarak hazır olur. Para atılmadıkça kapı dışarıdan açılmaz. İçeriden açılması için kol vardır.

Avantaj ve Dezavantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanisetteler, sokak helalarına göre daha hijyeniktir. Paris'te bu nedenle sanisette dışında umumi tuvalet yoktur. Unisex dizaynı sayesinde, hem kadın, hem erkek rahatlıkla kullanabilir. Mekanizma, hoş olmayan kokuları yok eder. Bazı modellerinde kullanıcıyı rahatlatmak amacıyla sakin bir müzik çalar.

Sanisettelerin dezavantajları da vardır. Küçük çocuklar, ağırlık sensörünü harekete geçirmek için çok hafif olduğundan, yetişkin gözetiminde değiller ise, içeri tıkılmak kaçınılmaz bir sorundur. Bu nedenle 10 yaşından küçükler bir yetişkin ile kullanmalıdır. Dezenfekte etme mekanizması, küçük çocukları sakat bırakabilir.

Arızalandıklarında, tamir edilmesi çok zahmetlidir. Vandalizm ve lüzumsuz kullanım, sanisettelere zarar verir.

Engelli sanisettelerin sadece özel Engelli Sanisette Kartı ile çalışır. Paris'te de engelliler için olanları vardır ama sayıları çok azdır.

Bazı şehirlerde, sanisetteler, uyuşturucu ticareti ve kullanımı gibi illegal aktivitelere davetiye çıkardığından, bazı şehir belediyeleri sanisette kurulumunu bu nedenlerle iptal etmiştir.

Paris'te Sanisette[değiştir | kaynağı değiştir]

Paris belediyesi, sanisettelerden aylık 1200€ ciro elde ediyor. Paris'te yaklaşık 420 tane var ve hepsi toplam 3 milyon kere kullanılıyor. Sanisette kullanma ücreti her kullanımda bir 50 cents'dir. Bir insan sanisettelere yılda 6 milyon € harcıyor. Bu, Paris'teki yıllık sanisette gelirinden çok çok fazla. O kadar para nereye gidiyor? Hiç düşündünüz mü?

Sanisetteler, pisuarların yerini almıstır. Şu anda Paris'te ayakta kalan tek pisuar Boulevard Arago'dadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]