Akdere (semt)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Akdere
İl genelindeki konumu
İl genelindeki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge İç Anadolu
İl Ankara
İlçe Mamak
İdare
 • Muhtar Nizam Açıkgöz
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAS)
Alan kodu 0312

Akdere Ankara'nın Mamak ilçesine bağlı bir semttir. Peyami Sefa, Kazım Orbay, Kutlu, Mutlu, General Zeki Doğan, Türközü ve Akdere mahallerini içine alan bir semttir.

Semtte bulunan Çağrıbey Anadolu Lisesi semtin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Carrefoursa ve büyük dershaneler ile eğitimin de gelişmekte olduğu söylenebilir. Eskiden Ankara'nın geri kalmış bir semti iken günümüzde hızla Mamak'ın gelişen semtlerinden birisi haline gelmiştir. Kazım Orbay Mahallesi'nde Mamak Belediyesinin FMG konutları ve Kapalı Pazar yeri ve Spor salonu tesisleri ile gelişmektedir.

Türközü mahallesindeki olimpik kapalı havuz semtteki gelişimin önemli faktörlerindendir. Ankara'nın merkezine çok yakın bu semtinden Otobüs-Minibüs ulaşımları ile 15 dk'da Kızılay'a, Kavaklıdere'ye, Ulus'a ulaşılabilir. Mehmet Ali Altun ve İmam Alim Sultan caddeleri semtin en önemli ve en büyük iki caddesidir. Semt bu caddeler çevresine kurulmuştur. 2000'li yıllardan sonra gecekondulaşmadan hızla apartmanlaşmaya geçilmiştir ve bugün tamamen imar sağlanmıştır.

2011 yılında Muhsin Yazıcıoğlu Parkı (eski perşembe pazarı yerine) açılmıştır.