Ortaköy, Mamak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ortaköy
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Mamak
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06105
İnternet sitesi:

Ortaköy, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldırım Beyazıt’ın vakfiyesine göre Mamak Ortaköy’ de bir çiftlik vardı. Bu çiftliğin bütün yönetimi ise ünlü komutan Tahir Mamak’a verilmişti.

Ankara yakınlarındaki bir köyün adı Mamak’tır. Tahir Mamak diye anılır. Ancak, Mamak adı hakkındaki bu söylemler arasında, ilçemizin adının Ortaköy’ deki çiftliği yöneten ünlü komutan Tahir MAMAK'tan geldiği tezi daha ağır basmaktadır.

Avram Galanti, Ankara’nın (bununla beraber Mamak'ın), Anadolu'nun önemli ticaret yollarının geçtiği yerdir. Zaman içerisinde bu yollar büyüyüp gelişmiştir. Doğu'ya giden yollar, Taviyon’a giden yolar olup, bu yollar Mamak'tan geçmektedir. Bu yollara ait mesafe taşları Ortaköy civarında bulunmuştur. Bu yollar ve bulunan mesafe taşları Romalılar Dönemi’ne aittir. Çünkü, Roma Yolları Ancyra (Ankara)'dan geçmekte idi. Bu nedenle diyebiliriz ki; Mamak, Ankara’nın Doğu Kapısı'dır.

23.07.2004 tarih ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kaldığından köy tüzel kişiliği sona ererek mahalleye dönüşmüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortaköyün hoşmerim adı verilen yemeği meşhurdur. Büyüklere saygı ön plandadır, yabancı olmadığı için komşuluk ilişkileri, gelişmiş olmakla beraber, kardeşlik seviyesindedir. Hala eski bayramlar ve eski düğünler yaşanmaktadır. Mahallenin insanının keşkeleri yoktur, elinde olanla yetinmeyi bilirler, şükrederler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 21 km, Mamak ilçesine 11 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Ortaköy ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfaltdır. Mahallede çok kapsamlı endüstri meslek lisesi bulunmaktadır. Ankara'nın üçüncü büyük mezarlığı olan Ortaköy Mezarlığı mahalle sınırları içerisinde yer almaktadır.

Ulaşım bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzenli olarak EGO otobüsleri işler. Mamak minibüsleri bu mahalleye kadar gitmektedir. Ayrıca Lalahan, Elmadağ ve Hasanoğlan Halk Otobüsleri ile de ulaşılır.