Ahmed Doğan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ahmed Doğan
Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin I. Genel Başkanı
Görev süresi
4 Ocak 1990 – 19 Ocak 2013
Yerine gelen Lütfi Mestan
Kişi bilgileri
Doğum Ahmed Demir Doğan
29 Mart 1954 (1954-03-29) (61 yaşında)
Bulgaristan Halk Cumhuriyeti Dobriç, Bulgaristan HC
Vatandaşlığı Bulgaristan Bulgaristan
Partisi Hak ve Özgürlükler Hareketi

Ahmed Demir Doğan (Bulgar: Ахмед Демир Доган, 29 Mart 1954, Dobriç), Türk asıllı Bulgar siyasetçi. Bulgaristan Türklerinin haklarını savunan Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin kurucusu ve eski genel başkanı.[1]

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

29 Mart 1954 tarihinde Bulgaristan'nın Dobriç ilçesine bağlı Bakalovo köyünde doğdu. İlk ve orta okul öğrenimini yüksek notlarla bitirdi. Lise hayatı da aynı başarıyla devam etti. Sofya Üniversitesi'nin Felsefe Bölümü'nü kazanarak çok iyi bir dereceyle bitirdi.Marksist Felsefe ve Diyalektik Materyalizm Teorisi alanında büyük özveriyle çalıştı ve mastır yaptı.

Marksizmin temel ilkelerine ters düştüğünü açıklayan ve rejime karşı tavır alan felsefecilerden biri olması sebebiyle 1984-1985 yıllarında komünist rejimin ağır soykırımını fiilen yaşayanlardan oldu.

1985 yılında Todor Jivkov rejimini protesto amacıyla Doğan ve arkadaşları(Bulgaristan Türk Kurtuluş Birliği Teşkilatı)adını verdikleri gizli teşkilat kurdular. Yalnız çok geçmeden tutuklanarak cezaevine kondular. Bulgaristan'da Mayıs 1989 Olaylarının teşkilatcısı olarak da yargılandı. 12.12.1989 tarihinde cezaevinden çıktı.

1990 yılında Hak ve Özgürlükler Hareketi'ni (HÖH) 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ında desteğiyle kurdu ve Genel Başkan oldu. Bulgaristan'daki Türklerin dil, din, sosyal, kültürel ve ekonomik haklarını savunan ilk parti kuruldu.Ayrıca Bulgaristan'daki ilk Türk siyasetçi olma vasfını da kazanmış oldu.

Suikast girişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Ocak 2013 tarihinde Ahmed Doğan kürsüde konuşma yaptığı sırada silahlı bir kişinin saldırısına uğradı. Tabancası tutukluk yapınca eyleminde başarısız olan saldırganın 25 yaşındaki Oktay Hasanov Yenimehmedov olduğu ve uyuşturucu, hırsızlık suçlarından sabıkasının bulunduğu belirlendi.[2][3][4][5]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]