AdBlue

Vikipedi, özgür ansiklopedi

AdBlue (DIN 70070/AUS32) bir marka adıdır ve su berraklığında, % 32,5 temizlenmiş üreden oluşan demineralize edilmiş suya katılarak üretilmiş bir maddedir.

AdBlue SCR-Katolizatörlerinin (İngilizce: Selective Catalytic Reduction, SCR) ürettiği gazları temizlemek için kullanılır. Gaz çıkışını Stickoxiden (NOx) ortalama %90 azaltmıştır. AdBlue marka hakları Otomobil Endüstrisi Derneği tarafından korunmaktadir. Verband der Automobilindustrie (VDA).

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

AdBlue teknolojisi sayesinde zehirli gazların temizlenmesi sağlanmaktadır. Bu güne kadar sadece ticari araçlarda kullanılmıştır. Günümüzde, kamyon ve tırların Euro5 normuna ulaşabilmesi için kullanılmaktadır. Binek arabalar için Mercedes-Benz Kullanmakta ve Volkswagen firması test etmektedir.

AdBlue Kuzey Avrupa firmalarindan BASF, AMI, SKW ve Yara tarafından üretilmektedir.

Dünyada ilk AdBlue benzınliği Mart 2003'te OMV firması tarafından Almanya'nın Dingolfing kentinde açılmıştır. Ancak AdBlue diğer petrol firmalarının benzinliklerinde bidon ile satılmaktadır.

AdBlue kullanımı için ticari araçlara (kamyon, otobüs) ek tanklar konulmuştur. Ticari araçlarda yaklaşık olarak 100 km'de 1,5 litre AdBlue harcanmaktadır.