AdBlue

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

AdBlue (DIN 70070/AUS32) bir marka adıdır ve su berraklıgında, % 32,5-i temizlenmiş üreden oluşan demineralleştirilmiş suya katılarak üretilmiş bir maddedir.

AdBlue SCR-Katolizatörlerinin (ingilizce selective catalytic reduction, SCR) ürettigi gazlari temizlemek için kullanilir. Gaz cikisini Stickoxiden (NOx) ortalama %90 azaltmistir. AdBlue marka haklari Otomobil Endüstrisi Derneginde tarafindan korunmaktadir.Verband der Automobilindustrie (VDA).

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

AdBlue teknolojisi sayesinde zehirli gazlarin temizlenmesi saglanmaktadir. Bu güne kadar sadece ticari araclarda kullanilmistir. Günümüzde Kamyon ve tirlarin Euro5 normuna ulasabilmesi için kullanilmaktadir. Binek arabalar için Mercedes-Benz ve Volkswagen firmalari hala test asamasindadir.

AdBlue Kuzey Avrupa firmalarindan BASF, AMI, SKW ve Yara tarafindan üretilmektedir.

Dünyada ilk AdBlue Benzinligi Mart 2003 te OMV firmasi tarafindan Almanya'nin Dingolfing kentinde acilmistir. Ancak AdBlue diger petrol firmalarinin benzinliklerinde bidon ile satilmaktadir.

AdBlue kullanimi için ticari araçlara (kamyon, otobüs) ek tanklar konulmustur. Ticari araclarda yaklasik olarak 100 km' de 1,4 litre AdBlue harcanmaktadir.

2012 yilinda Avrupa'da AdBlue kullanıminin 3,5 milyon tonu gecmesi beklenmektedir.