Abdülmecid Ahundov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Abdülmecid Ahundov
Dördgünlük müharibə şəhidi Əbdülməcid Axundov.jpg
mezaryeri
Doğum adı Abdülmecid
Doğum 15 Ekim 1993(1993-10-15)
Sumkayıt, Azerbaycan
Ölüm 2 Nisan 2016 (22 yaşında)
Terter, Azerbaycan
Mezar yeri Sumkayıt, Azerbaycan
Savaşları/Çatışmaları Karabağ savaşı

Abdülmecid Akhundov (Abdülmecid Nadirshah oğlu Akhundov; 15 Ekim 1993, Sumkayıt, Azerbeycan - 2 Nisan 2016, Terter, Azerbeycan), Azerbeycan Silahlı Kuvvetleri'nin askeri. Nisan savaşları sırasında 2016 yılında şehit oldu ve ölümünden sonra "Askeri Hizmette Farklandığı" için III derece madalyası ile teltif edildi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Abdülmecid Akhundov, 15 Ekim 1993'te, Nadirshah ve Ceyran Akhundova'nın ailesinde Sumkayıt 'te doğdu. 2010 yılında Sumkayıt 'te 16 numaralı ortaokuldan mezun olan Abdülmecid Akhundov, aynı yıl Azerbeycan Teknik Üniversitesi'ne girdi.

Askerlik hizmeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Asker Abdülmecid Akhundov, Nisan 2016'da Azerbeycan-Ermenistan hattındaki çatışmada kahramanca şehit oldu.

9 Nisan'da Abdülmecid Akhundov, doğduğu Sumkayıt şehrinin Şehitliğinde ebediyyete intikal edildi.Cenaze törenine binlerce şehir sakini ile birlikte şehitin hizmet etdiği askeri birliğin askerleri ve subayları da katıldı. Törenin sonunda yaylım ateşi açıldı ve asker Akhundov şehit olduğu toprağa emanet edildi.

Abdülmecid Akhundov, ölümünden sonra yaptığı kahramanlığa göre Azerbeycan Cumhuriyyetinin Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘ in emriyle "Askerlik Hizmetinde Farklandığı" için III Derece madalyası ile teltif edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]