Aşık Maksut Feryadi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Aşık Maksut Feryadi
Doğum adı Maksut Koca
Doğum 1961 (56-57 yaşında)
Arpaçay, Kars, Türkiye
Köken Azeri
Tarzlar Türk halk müziği
Çalgılar Saz
Etkin yılları 1977-günümüz
Önemli çalgılar
Saz

Maksut Koca veya tanınan adıyla Aşık Maksut Feryadi (1961, Arpaçay, Kars), Türk halk ozanı.[1] Önemli saz virtüözlerindendir.

1961 yılında Arpaçay’ın Sosgert (şimdiki adı Taşdere) köyünde doğdu. İlköğrenimi köyünde tamamladı ancak olanaksızlıklar nedeniyle öğrenimini sürdüremedi.

Küçük yaşlarda müziğe ve halk şiirine ilgi duymaya başladı. İlk bağlama derslerini babasından aldı. Sonrasında ise kendini geliştirdi. Önce yöresindeki, daha sonra ise başka bölgelerdeki birçok aşıkla tanıştı ve bilgisini pekiştirdi. Ancak asıl ustası ise Sosgertli Hicrani oldu. Önceleri anonim türküler dile getiren Feryadi, zamanla kendi türküleriyle duyulmaya başladı.

Kısa bir sürede ünü tüm Kars`a yayılıp düğünlerin vazgeçilmez ozanı oldu. Daha 16 yaşındayken bir yakınının yardımıyla İstanbul`a gelip bir ay içinde ilk kasetini çıkarttı. Çeşitli etkinlik ve yarışmalara katıldı. Cumhuriyet`in 70. yılında yazdığı şiir Kültür Bakanlığı`nın düzenlediği yarışmada 270 şiir arasından ikincilik ödülü aldı. Bu şiir ilköğretim Türkçe ders kitaplarına kondu. Şiir için İstanbul Üniversitesi'nin katkılarıyla TRT tarafından bir klip çekildi. Cumhuriyet`in 75. yılında yazdığı şiir de yine Kültür Bakanlığı tarafından ikinciliğe layık görüldü.

Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, ve Rusya'nın bulunduğu birçok kenti kendi imkanlarıyla ya da gelen davetlerle dolaşan Feryadi, aşıklık geleneğini anlatıp, türküler söyledi. Yine aşıklık geleneğine ve halk şiirine ilişkin söyleşi ve konferanslar vermesi için Harward Üniversitesi tarafından ABD’ye davet edildi.

1996 yılında Bağcılar'da kurduğu Halk Ozanları Kültür Evi bünyesinde çalışmalarını sürdürdü. 15 albüm hazırlayan Feryadi, yazdığı şiirlerden oluşturulan Sular Yandı isimli şiir kitabını 2007 yılında yayımlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yaşamı ozanlar.biz Erişim: 4 Ekim 2012

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]