Sustalı bıçak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2014 Nóż sprężynowy.jpg
Switchblade animated.gif

Sustalı Bıçak ya da Sustalı Çakı (Amerikan İng.: Switchblade, Oxford İng.: Flick Knife, Alm.: Springmesser, Fran.: Couteau Automatique) Sapa monte edilmiş bir düğme yahut mandala basıldığında, bıçağın sap içerisine sabitlenmiş bir çelik yay yardımıyla otomatik olarak açılarak, kullanıma hazır pozisyona geldiğı çakı ya da bıçak. Bıçağın uzunluğunun 4 cm’den başlayıp 18 cm’ye dek uzandığı çeşitli kalitedeki sayısız model ve çeşidi mevcuttur.

Çalışma Prensibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bıçağın geleneksel çakıyı andırır biçimde yandan 180 derecelik bir açı ile açıldığı ve bıçağın sapın içerisinden spiral bir yay yardımı ile dikey olarak çıktığı başlıca iki modeli üretilmektedir. Yaygın tüm modellerde bıçak, kullanım esasında çakının yanlışlıkla kapanmasını engellemek amacını taşıyan bir kilit düzeneğine de sahiptir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sustalı bıçaklar bugün başta Çin, Taiwan, Pakistan, Hindistan, İtalya ve Amerika olmak üzere çelik endüstrisine sahip pek çok ülkede çeşitli ebat, kalite ve modellerde üretilmekte ve ihraç edilmektedir. Kullanım amacı ve özellikleri tüm diğer çakılardan farklı değildir.

Ne var ki, Hollywod film endüstrisinde 50’li yıllardan başlayarak çekilen filmlerdeki şiddet sahneleriyle sustalı bıçak, ilk olarak tüm dünyada tanınır hale gelmiş, sokak çetelerinin, mafyanın ve kanun karşıtlarının bıçağı imajını kazanmıştır. Oysa ilk ortaya çıkışı 1850’lere dek uzanan sustalı bıçaklar, ilk olarak Almanya’da açılması ve kullanımı pratik, çok amaçlı çakılar olarak tasarlanmış ve hemen her alanda kullanılagelmiştir.

Yasal Düzenlemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikan film endüstrisinin gençler üzerindeki olumsuz etkisi, ucuz ve düşük kalitedeki sustalı çakıların dünya pazarlarına yayılması, bu çakının kimi ülkelerde yasaklanmasına ya da üretim ve kullanımına sınırlamalar getirilmesine yol açmıştır. Bugün satış ve üretiminin serbest olduğu hemen her ülkede sustalı çakılar yaş sınırlamasına tabidir. Bu sınır Avusturya, Finlandiya, Fransa, Portekiz, Almanya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’nde 18 yaştır.