Tabakalı örnekleme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.28, 27 Aralık 2020 tarihinde Saitcank (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24497544 numaralı sürüm

İstatistik bilim dalında tabakalı örnekleme bir anakütleden özel bir şekil olasılık örnekleme yöntemi ile veri elde edilmesidir. Tabakalı örnekleme yöntemini diğer olasılık örnekleme yöntemlerden ayıran özelliği anakütlenin içindeki bütün elamanlar belli özelliklere göre kendi içlerinde birbirlerine benzeyen birkaç gruptan, tabakadan oluştuklarıdır. Tabaka elemanları birbirlerine benzerler fakat diğer tabaka elemanlarından çok bariz şekilde değişiktirler. Tabaka örneğinde örnek elemanları öyle seçilmektedir ki her bir anakütle tabakası için örnekte temsilci bulunmaktadır.

Tabakalı örnekleme özellikleri

Eğer anakütlenin alt tabakaları çok bariz farklılıklar gösterirse, her bir alt-anakütleyi (yani tabakayı) ayrı ayrı örneklemek yararlıdır. Tabakalaştırmak örneklemeye başlamadan anakütle üyelerini göreli türdeş gruplara ayırma işlemidir. Tabakalar karşılıklı olarak dışlamalı olmalıdır ve böylece anakütlenin her bir elemanı sadece tek bir tabakaya tahsis edilmelidir. Tabakalar hep birlikte kapsayıcı olmalıdır: yani hiçbir anakütle elemanı mevcut tabakalara tahsis edilmeden dışarıda bırakılmamalıdır.

Her bir anakütle elemanı sadece tek bir tabakaya tahsis edilip sınıflandırıldıktan sonra her bir tabakadan ayrı ayrı örnek seçilme işlemine geçilir. Her bir tabakadan önceden tayin edilmiş büyüklükte tabaka örneği yine uygun bir olasılık örneklemesi kullanılarak (ya basit rastgele örnekleme ile ya da sistematik örnekleme ile) ele geçirilir. Bu türlü örnekleme örneklem hatasını azaltığı için örneklemin anakütleyi temsil etme gücünü artırır. Bir anakütleye bir basit rastgele örnekleme uyguladiktan sonra elde edilen aritmetik ortalama etrafındaki yayılım, tabakalanmış örneklemeden sonra hesaplanan ağırlıklı ortalama etrafındaki yayılımdan daha fazla olmasi beklenmektedir.

Tabakalı örnek seçme stratejileri

Her tabaka için örnek seçme için kullanılan strateji değişik tipte tabakalı örneklem elde edilmesini sağlar. Şu cesitlerde stratejiler uygulanması mümkündür:

 • Orantılı ayırma: Bu tip tabakalı örnek almada her tabaka için örnekteki eleman sayısı o tabakanın anakütle içindeki bir dağılım özelliği oranına bağlanır.
  • Sayıya orantılı ayırma:

Bu çeşit orantılı ayrımda anakütle çerçevesi elemanları tabakalara ayrılır ve her tabaka elamanları sayısının anakütle büyüklüğüne oranı bulunur. Bu sayısal oranların da seçilecek örnekte de aynen korunması bu çeşit ayrımın ana prensibi olur. Örneğin bir üniversite oğrencileri anakütlesinde 1/10 Anadolu liseleri mezunları var olduğu biliniyorsa o üniversite öğrencilerinden seçilecek Anadolu liselileri tabakasına ait olan örnek elamanlari tum örnek içinde 1/10 oranında olmaları gerekir.

Bu çeşit ayrımın büyük dezavantajı bazı anakütle tabakaları mensupları sayısının ve tüm sayıya orantılarının çok küçük olup nispeten küçük sayıda bir tabaka örneği için kesirli yahut yanlı sonuç çıkarması çok muhtemel çok küçük örnek büyüklükleri gerektirmesidir. Örneğin, yine yukarıda bahsi geçen üniversiteden alınacak örnek büyüklüğü 30 olması kabul edilmişse ve anakütle Anadolu lise mezunları oranı olan 1/10 bu örnekte de korunacaksa, bu tabaka örnek büyüklüğü sadece 3 olacaktır. Bu kadar küçük bir örnekten elde edilecek bilgilerin yanlı olmak olasılığı çok yüksek olacaktır.

 • Yayılıma orantılı ayırma:

Bu şekilde, bir ayrıcı değişken için anakütle tüm varyansı ve her bir tabakanın bu varyansa katkısı oranı tespit edilir. Anakütle tabakaları için tum varyansa katkı orantıları tespit edilir. Alınacak örnekte değişik tabakalardan alınacak örnek sayıları her tabaka için bu anakütle varyansa katkı oranını koruyacak şekilde saptanır.

Bu çeşit ayrımın en büyük dezavantajı ayrıcı değişken için anakütle verilerinin bulunup, kullanılması ve anakütle tabakalarının varyanslarının tüm anakütle varyansına katkı oranlarının hesaplanmasi gereğidir.

 • Ters orantılı ayırma:

Bazı araştırmalarda, araştırma konusu çok küçük sayıda ama ana onemi haiz bir tabakanın ayrıntıli olarak incelemesini gerektirir. Örneğin, yine bir üniversite öğrencileri davranışlarına ait bir çalışmada yabancı okul mezunlarının davranışlarını incelemek özellikle istenmeketedir. Bu halde yabancı okul mezunları tabakası çok küçük olabilir ve eğer orantılı ayırma kullanılırsa örnekte çok ufak olarak temsil edilmeleri gerekir. Bu halde bazı Amerikan araştırmacılar ayrımın sayıya orantılı yapılmasını, ama orantıların ters olarak kullanılmasını tavsiye etmişlerdir. Böylece anakütlede küçük oranda olan tabakalar örnekte büyük oranda ve tersi olacakdır.

 • Orantısız ayırma:

Eger istatistiksel sınamalarin istatistiksel gucunu kullanip tabakalar arasindaki farklari barizce sinama ile ortaya cikartilmasi isteniyorsa, anakütle içindeki büyüklükleri bakimindan birbirleri ile çok degişik olan her bir tabakadan aynı büyüklükte örnek alınabilir. Böylece bu çeşit ayirmada tabaka büyüklüklerinin veya yayilima katkilarin örnek alinirken secilen tabaka elemani sayisina hiçbir etkisi olmamaktadir.[1]

Diğer örnekleme yöntemleri ile karşılaştırma

Avantajları

 • Önemli alt anakütleler üzerine dikkati çeker ve araştırma başında önemsiz oldukları kabul edilen farklar bir kenara bırakılır.
 • Tahminlerin kesinliğini artırır
 • Etkendir

Dezavantajları

 • Kesinlikle tabakalaşmayi sağlıyacak işe yarar tabaka ayırıcı değişken seçimi çok güç olabilir ve bu ayırıcı değişken için bilgi toplanması çok güç hatta imkânsiz olabilir.
 • Eğer kendi aralarında benzerlik gösteren bir kaç alt-grup yoksa imkânsizdir
 • Örnekleme maliyeti yüksek olabilir
 • Anakütle hakkinda kesin ve işe yarar bilgilerin örnek planlamasi saafhasinda elde olmasi gerekir; eger bu bilgi yoksa toplanan örnekde yanlilik problemi ortaya cikar.
 • Sadece örnekleme surecinin en basinda alt gruplara onem verri ve artirma içinde ortaya çıkabilecek gruplaşmalar ele alınmaz.

Örnek

Bir orantılı ayrım kullanılarak tabakalı örnek seçimine pratik örnek, bir firma için hazırlanan bir anketdir. Burada tabakayı teşhis eden özellikler araştırmacı tarafından seçilen iki anakütle özelliğidir: firmada çalışanlarıin cinsiyeti ve tamzamanlı/yarızamanlı çalısşıp çalışmadıkları. Anakütle çerçevesi 180 çalışandan oluşmaktadır. Seçilen 2 ayırma özelligine göre bu anakütle cerçevesi şu dort tabakaya ayrılmışsa ve her tabaka içindeki eleman sayısı şöyle verilmiştir:

 • erkek, tam zamanlı: 90
 • erkek, yarızamanlı: 18
 • kadın, tamzamanlı: 9
 • kadın, yarızamanlı: 63
 • Toplam: 180

Dikkat edilirse istatistik için bu bir anakütle değildir; sadece anakütle çerçevesidir. Araştırmanın incelediği değişken hakkında verilebilecek değerler anakütleyi oluşturur.

Araştırıcı ne kadar kendi emek, zaman ve para sarfetmek istetediğine göre, örnek büyüklüğünü 40 olarak seçmiş olduğu varsayılsın ve orantılı ayırma yöntemi ile tabakalı örnek elde edilecektir

İlk olarak her bir tabakanın eleman sayısı ile anakütle çerçevesi içinde toplam arasındaki oran bulunur yani her bir tabaka eleman sayısı 180 ile bölünur ve yuüzdeler elde edilir:

 • erkek, tam zamanlı yüzdesi = (90 / 180) x 100 = 50
 • erkek, yarızamanlı yüzdesi= ( 18 / 180 ) x100 = 10
 • kadın, tamzamanlı yüzdesi= (9 / 180 ) x 100 = 5
 • kadın, yarızamanlı yüzdesi= (63 / 180) x 100 = 35

Orantılı ayırma kullanılacağı için her bir tabaka elemanı oranı, örnek içinde de şöyle olması gerekir:

 • erkek, tam zamanlı: %50
 • erkek, yarızamanlı: %10
 • kadın, tamzamanlı: %5
 • kadın, yarızamanlı: %35

Örnek büyüklüğü 40 olarak seçildiği için örnek çerçevesi içinde her bir tabaka eleman sayısı şöyledir:

 • 40in %50i olur 20.
 • 40in %10u olur 4.
 • 40in %5i olur 2.
 • 40in %35i olur 14.

[2]

Kaynakça

 1. ^ Aaker,D.A., V.Kumar and G.S.Day, [2007], Marketing Research, 9th ed. , John Wiley
 2. ^ http://www.coventry.ac.uk/ec/~nhunt/meths/strati.html 23 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Accessed 2008/01/27

İçsel bağlantılar

Kaynakça