TCDD TVS2000

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.24, 5 Aralık 2020 tarihinde Arturo Ungaro (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24273221 numaralı sürüm (Tren Setleri)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
TCDD TVS2000
TVS2000 railcars at Alsancak.JPG
Tür Vagon
Dönem Günümüz
Hizmet tarihi 1992-aktif
Üretici TÜVASAŞ
Ağırlık 48 ton
Motor
Tip [[]]

TCDD TVS 2000, TÜVASAŞ tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları için üretilen şehirlerarası yolcu vagonlarıdır. 1990'ların başlarında eskiyen vagonların yerini almak ve TCDD'nin zayıf imajını düzeltmek amacıyla Başkent Ekspresi'nde kullanılmak üzere üretilmiş olup günümüzde Türkiye'de en yaygın kullanılan vagonlardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

TCDD'nin imajı 1990'ların başında büyük ölçüde zayıflamaya başladı ve İstanbul-Haydarpaşa – Ankara demiryolu hattı karayollarına karşı pazar payını kaybediyordu. İnsanlar, çoğunlukla seyahat etmek için TCDD'nin hızla eskiyen vagon filosunu yerine otobüsleri tercih etti. Dönemin demiryollarının önde gelen treni olan Fatih Ekspresi, yaz aylarında iç mekanı çok sıcak yapan klimasız, gürültülü ve rahatsız edici siyah-kırmızı şehirlerarası vagonlarını kullanıyordu. Kış aylarında araçlardaki buharlı ısıtma sistemi sık sık bozulmakta ve arızalanmaktaydı. Buna ek olarak İstanbul ile Ankara arasında açılan yeni otoyol demiryolu ile seyahati önemli ölçüde azalttı. Demiryollarının seyahatleri iyileştirmesi gerekiyordu, aksi takdirde yollarda çok daha fazla müşteri kaybederdi.

Bunun üzerine TCDD, demiryolu seyahatlerini iyileştirmek amacıyla, iki şehir arasında Başkent Ekspresi adında yeni bir tren hizmetini devreye soktu. Bu tren hizmeti yepyeni lüks vagonlardan oluşması planlanmaktaydı. TCDD, 1991 yılında TÜVASAŞ'tan bir dizi yeni TVS2000 vagonu sipariş etti. Kısa bir sürede TVS2000 vagonlarının başarılı olduğu kanıtlandı ve TCDD'nin zayıf imajı neredeyse anında iyileşmeye başlayarak İstanbul-Ankara hattında seyahatler artmaya başladı. Vagonların başarısı nedeniyle, TCDD daha fazlasını sipariş etti ve kısa sürede tüm filosunu bu vagonlarla değiştirmeye başladı.

TÜVASAŞ, 2002-2006 yılları arasında TVS2000 standartlarını karşılamak üzere şehirlerarası ve bölgesel vagonları modernize etti.[1][2]

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

TVS2000'nin yolcu, yatak, yemek, klozet ve jeneratör olmak üzere beş vagon türü bulunmaktadır. İlk olarak 1992'de yolcu vagonları tanıtıldı. Yemek ve yatak vagonları 1998'de tanıtıldı ve birkaç yıl sonra klozet ve jeneratör vagonları tanıtıldı. Devlet Demiryolları şehirlerarası filosunun çoğunu TVS2000'lerle değiştirdi. 2006 yılında TÜVASAŞ yeni TVS2000 konferans ve salon vagonlarını tanıttı ancak bu vagonlar yalnızca kiralama amacıyla kullanılmaktadırlar.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

TVS2000 ilk olarak İstanbul-Ankara arasında çalışan Başkent Ekspresi trenlerine donatılmıştır. 1998'den sonra çoğu gece trenlerine de donatıldı. Günümüzde şehirlerarası trenlerin çoğu TVS2000'ler ile donatılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ TUVASAS History 2 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - www.tuvasas.com.tr
  2. ^ TVS2000 15 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - www.trainsofturkey.com