Matsu Adaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.14, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24267067 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Matsu Adaları
連江縣
Lienchiang ilçesi
Matsu Adaları bayrağı
Bayrak
Matsu Adaları arması
Arma
Lienchiang'ın Tayvan'daki konumu.
Lienchiang'ın Tayvan'daki konumu.
Ülke  Tayvan
İl Fujian
İdare
 • Vali Liu Cheng-ying (KMT)
Yüzölçümü
 • Toplam 29,6055 km² (114.307 mil²)
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 12,506
Zaman dilimi [[UTCUTC+8]] (NST)
Resmî site
www.matsu.gov.tw

Matsu Adaları (Basitleştirilmiş Çince: 马祖列岛; Geleneksel Çince: 馬祖列島; pinyin: Mǎzǔ Lièdǎo; ya da Basitleştirilmiş Çince: 马祖群岛; Geleneksel Çince: 馬祖群島; pinyin: Mǎzǔ Qúndǎo), Doğu Çin denizinde 36 ada ve adacıktan oluşan bir takımada. Henüz Çin Cumhuriyeti (Tayvan)'ne ait Fujian iline bağlı Lienchiang İlçesi (Çince: 連江縣; pinyin: Liánjiāng Xiàn) olarak yönetilir. Tayvan'ın en küçük ilçesidir.

Etimoloji

Matsu Adaları adını Matsu tanrıçasından almaktadır.[1]

Coğrafya

Matsu Adaları, Nangan, Beigan, Dongyin ve Juguang Adaları olmak üzere beş ana ada ile bu adaların yakınlarındaki 19 ada ve adacıktan oluşmaktadır.[2]

Liechiang İlçesi'ni tarihi olarak oluşturan toprakların sadece küçük bir alanı Çin Cumhuriyeti'nin yönetimi altındadır. İlçenin anakara Çin'deki toprakları Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı Lianjiang İlçesi olarak yönetilir. Çin Halk Cumhuriyeti, takımadanın tümünü kendisine ait Mazu Nahiyesi (Çince: 馬祖鄉; pinyin: Mǎzǔ Xiāng)'nin parçası olarak talep eder. Kinmen, Fujian kıyısında Çin Cumhuriyeti yönetimi altındaki diğer takımadadır.

Ayrıca bakınız

Wikimedia Commons'ta Matsu Adaları ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Kaynakça

  1. ^ "Cases of mistaken identity perplexing Lienchiang County". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2017. 
  2. ^ "The Matsu Islands". 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2017. 

Dış bağlantılar

  • Resmî site (Çince / İngilizce)