Inuit Circumpolar Council

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.52, 4 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24239070 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Eskimolar
1. Yupik halkları (Yupik, Siberian Yupik)
2. İnuit halkları (Inupiat, Inuvialuit, Nunavut, Nunavik, Nunatsiavut, Kalaallit)

Inuit Circumpolar Council (ICC) ya da orijinal olarak önceden Inuit Circumpolar Conference, dört ülkeye dağılmış olarak, Amerika Birleşik Devletleri (Alaska), Kanada, Grönland ve Rusya'da (Çukotka) yaşayan 155.000 [1] nüfuslu Eskimoları temsil eden bir sivil toplum örgütü.

Kanada ve Grönland'ın kaygılarını gidermek için "İnuit" adını alsa da yalnız İnuitleri değil Yupikleri de temsil eder.

İlk olarak Haziran 1977 tarihinde yapılan konferans, her dört yılda bir genel kurul olarak toplanır. Arktik bölgedeki altı yerli topluluklarından biri olup Arctic Council'de daimi temsilcidir.

Şubeleri

Grönland Şubesi

Grönland İnuitçesinde Inuit Issittormiut Siunnersuisoqatigiiffiat olarak bilinir. Danimarka'ya bağlı Grönland'ın yerli halkı olan İnuitlerin temsilcisidir.[2]

Kanada Şubesi

ICC (Canada) olarak da bilinir. (Batı Kanada İnuitçesi ᐃᓄᐃᑦ ᐅᑭᐅᖅᑕᖅᑐᒥ ᑲᑎᒪᔨᕐᔪᐊᖏᑦ) [3] Kesinlikle "Eskimo" adını kullanmaz, "İnuit" adını kullanır. Kanada'daki dört (Inuvialuit, Nunatsiavut, Nunavik, Nunavut) bölgeye ayrılmış olan İnuitlerin temsilcisidir.

Alaska Şubesi

ICC-AK (Inuit Circumpolar Council-Alaska) olarak da bilinir. Alaska'da "İnuit" yerine "Eskimo" adı rahatlıkla kullanılır. Çünkü burada yalnız İnuitler değil Yupik kolundan da Eskimolar bulunur. 3 ana Eskimo grubu vardır: İnyupikler, Yupikler (ve Çupikler ile Nunivak Çupikleri) ve St. Lawrence Adasındaki Sibirya Yupikleri.[4][5]

Rusya Şubesi

Rusçada Инуитский Приполярный Совет olarak bilinir. Rusya'ya bağlı Çukotka Özerk Okrugunda yaşayan Yupik grubundan üç Eskimo halkının (Sibirya Yupikleri, Naukan Yupikleri ve Sirenik Yupikleri) temsilcisidir.[6]

Genel Kurullar

Ayrıca bakınız

Dipnotlar

  1. ^ Welcome to the Inuit Circumpolar Council
  2. ^ Inuit Issittormiut Siunnersuisoqatigiiffiat
  3. ^ ICC (Canada)
  4. ^ "Inuit Circumpolar Council-Alaska (ICC-AK)". 18 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2010. 
  5. ^ "Lawrence Kaplan, Inuit or Eskimo: Which names to use?". 1 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2010. 
  6. ^ "Инуитский Приполярный Совет". 1 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2010.