Apache Solr

Vikipedi, özgür ansiklopedi
05.33, 2 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24157021 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Solr
Solr.png
Solr-ekran-goruntusu.png
Solr admin ekranı görüntüsü
Geliştirici(ler) Apache Yazılım Vakfı
Güncel sürüm 8.5.2 / 26 Mayıs 2020
İşletim sistemi Çoklu platform
Tür Arama motoru
Lisans Apache License 2.0
Resmî sitesi [1]
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Solr (Türkçe "solır" şeklinde okunur), Apache Lucene projesinin bir parçası olan tam metin arama, çok yönlü arama, devirgen kümeleme, veritabanı ile bütünleşik, Microsoft Word veya PDF benzeri belgeleri indeksleme gibi özellikleri olan açık kaynak kodlu olduça esnek bir arama motorudur.[1] Solr en popüler kurumsal arama motoru yazılımdır.[2] Solr 4. sürümü ile birlikte NoSQL özelliklerini de desteklemektedir.[3] Solr 5 ile birlikte, Java paketi olan "war" ile çalışan bir uygulama olmaktan çıkıp, ayrı bir uygulama haline getirilmiştir.[4]

Nisan 2016'da yayınlanan Solr 6.0[5], SolrCloud yığınlarında Parallel SQL sorgularını çalıştırma desteği ile gelmiştir.

Solr, Lucene kütüphanelerini kullanarak REST tarzı API sunucusu gibi çalışır, HTTP/XML veya JSON gibi birçok programlama dili ile desteklenen protokollerle çalışır, Java ile bağımsız çalışabilir ve ileri düzey özelleştirmelere izin veren kütüphaneleri destekler.

Apache Lucene ve Apache Solr Apache Yazılım Vakfı geliştirme takımı tarafından ayrı ayrı yazılmış, 2010 yılında ise iki proje birleştirilmiştir. Ürün Lucene/Solr ve Solr/Lucene olarak da adlandırılır. Elasticsearch, Solr gibi Lucene kütüphanesini kullanan alternatif bir arama motorudur.

Tarihçe

Solr, 2004 yılında CNET Networks'de çalışan Yonik Seeley tarafından, şirketin internet sitesine arama motoru eklemek amacıyla şirketin bir iç projesi olarak yaratıldı.

CNET Networks Ocak 2006'da bu yazılımı Apache Yazılım Vakfına bağışlayarak [6] kaynak kodunu halka açmaya karar verdi. Her yeni bir Apache projesinde olduğu gibi bu proje de kurul, yasal ve mali konuları çözümlemek üzere kuluçka sürecine girdi.

Ocak 2007'de Solr kuluçka dönemini kapatarak bağımsız üst-düzey proje statüsüne erişti. Bu yeni dönemde istikrarla büyüdü ve yazılıma yeni özellikler eklendi. Bu esnada hem yeni kullanıcıları hem de katılımcıları kendine çekmeyi başardı. Halka daha yeni açılmış genç bir proje olmasına rağmen yüksek trafiğe sahip sitelerde kullanılmaya başlandı.[7]

Kaynakça

  1. ^ What is Solr?
  2. ^ "DB-Engines Ranking of Search Engines". 19 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2013. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2013. 
  4. ^ https://issues.apache.org/jira/browse/SOLR-6733
  5. ^ Solr 6.0.0 release announcement
  6. ^ "[SOLR-1] CNET code contribution - ASF JIRA". apache.org. 14 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2017. 
  7. ^ "PublicServers - Solr Wiki". apache.org. 22 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2017.