Özbekistan'da turizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
12.32, 17 Aralık 2020 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24430799 numaralı sürüm (→‎Dış bağlantılar: düzeltme)

Özbekistan genişletilmiş turizm endüstrisi potansiyeli olan bir ülkedir. Orta Asya şehirlerinin çoğu, İpek Yolu üzerinde Doğu ve Batı medeniyetlerini birbirine bağlayan ana ticaret noktalarıydı. Bugün Özbekistan müzeleri, bölgede yaşayan Orta Asya halklarının eşsiz tarihi, kültürel ve manevi yaşamının kanıtı olan iki milyondan fazla eseri saklamaktadır. Özbekistan tarihi, arkeolojik, mimari ve doğal hazineleriyle turistleri cezbetmektedir.

7 Mayıs - 27 Ağustos 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen İstatistiksel İnternet Araştırması'na göre, ankete katılanların en büyük oranı (% 39) Özbekistan'ın mimari ve tarihi yerlerine olan ilgileri nedeniyle ülkeyi ziyaret ediyor. Bir sonraki en büyük grup (% 24) kültürünü, yaşam tarzını ve geleneklerini gözlemlemek için Özbekistan'ı ziyaret ediyor.

Kültür Turizmi, Özbekistan'ın bağımsızlığından bu yana ziyaretçilere sağladığı tek büyük üründür. Semerkant, Buhara ve Hive turizmin sıcak noktalarıdır.

Özbekistan'daki turistik faaliyetler, kaya tırmanışı gibi açık hava etkinliklerinden zengin arkeolojik ve dini tarihini keşfetmeye kadar uzanmaktadır.

2005 yılında, 117 ülkeden 240.000 turist Özbekistan'ı ziyaret etti. Turizm Sanayi 30 milyon ABD doları kazandı (tahminlerin% 90,9'u). Genel olarak turizm sektörü 621.700 kişiye hizmet vermiş ve 40.6 milyar soum değerinde hizmet sunmuştur (tahminlerin% 73.1'i). Sanayi 598,4 milyon soum kazandı. Özbek seyahat endüstrisi her sonbaharda bir Uluslararası Turizm Fuarı düzenliyor.

Özbekistan, Büyük İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır ve birçok komşu ülke (Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan dahil), ülkelerini Büyük İpek Yolu üzerindeki konumlarına göre tanıtmaktadır.

Dünya Turizm Örgütü'nün İpek Yolu Ofisi 2004 yılında Semerkant'ta açıldı. Bu ofis, İpek Yolu üzerindeki ülkelerin uluslararası organizasyonlarının ve ulusal turizm ofislerinin çabalarını koordine etmek üzere görevlendirildi. Özbekistan aynı zamanda turizmle ilgili organizasyonların üç bölgeli şemsiyesi olan Bölge Girişimi'nin (TRI) üyesidir. TRI, Ermenistan, Bangladeş, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Hindistan, Pakistan, Nepal, Tacikistan, Rusya, Sri Lanka, Türkiye ve Ukrayna'nın da bulunduğu üç bölgede (Güney Asya, Orta Asya ve Doğu Avrupa arasında) bir bağlantı işlevi görüyor.

Dini turizm

Dini temelli ilgi nedeniyle çok sayıda turist Özbekistan'ı ziyaret ediyor. Tarikatların takipçileri, Taşkent'teki Şeyh Zaynudin Bobo Türbesi, Sheihantaur ve Zangiata Türbesi veya Buhara'daki Bahauddin Kompleksi, Bayan-Quli Khan Türbesi, Saif ed-Din Bokharzi Türbesi ve ilgili diğer anıtlar gibi onlarca tarihi tarihi mekan Özbekistan'dadır. İmam Maturidi Semerkant'ta, Buhara'daki İmam Buhari'de, İmam Tirmidhi de Afgan sınırının yakınında Tirmiz'dedir.

Özbekistan ağırlıklı olarak İslami köklere sahip bir ülkedir. Ülkede 160'tan fazla Müslüman kutsal kalıntısı bulunuyor.

Diş Turizmi

Son zamanlarda Özbekistan'da birçok modern diş kliniği kuruldu. Hastalara dişhekimliği hizmetleri vermektedir. Burada fiyatlar Batı ve Rus kliniklerine göre çok daha ucuzdur.

Gastronomi Turizmi

Özbek mutfağı - Özbekistan kültürünün ve Özbekistan halkının belki de en bilinen ulusal ve gelişmiş yönüdür. Göçebe komşularının aksine, Özbek halkı yüzyıllardır güçlü bir medeniyete sahiptir. İnsanlar, vaha ve verimli vadilerde, çöller ve dağlar arasında buğday ve boynuzlu hayvan yetiştirdi. Bu nedenle, zengin ürünler Özbek halkının mutfağını tüm dünyaya tanıtan belirli konukseverlik geleneklerini geliştirmesine izin verdi.

Özbek mutfağının en popüler ürünleri şunlardır:

Palov, "pilav" ın Özbek versiyonu - çok ciddi bir yemektir. Günlük bir yemek gibi düğünler, partiler ve tatiller gibi ciddi ve büyük etkinlikler için bir yemek olarak düşünülebilir. Pirinç, ekstra lezzet vermek için eklenen belirli baharatlar, kuru üzüm, bezelye veya ayva ile birlikte plovun en önemli bileşenidir.

Ekmek Özbek halkı için kutsal kabul edilir.

Çorbalar özel bir öneme sahiptir. Özbek çorbası sebze ve baharatlarla zengindir ve çok sayıda havuç, şalgam, soğan ve yeşillik içerir. En popüler Özbek Shurpa. Shurpa bir et ve sebze çorbasıdır.

Kebap olarak da bilinen Shashlyk, kömür üzerinde barbekü yapılan ve dilimlenmiş çiğ soğan ve olmayan (yuvarlak mayasız ekmek) ile servis edilen saplı koyun eti parçalarından oluşur.

Samsa (etli turtalar), bir tandırda pişmiş et ve soğan veya kabak, patates, lahana, mantar veya fındık ile doldurulmuş bir pasta turtasıdır. Tandır, kömürle ısıtılan geleneksel silindirik kil fırındır. Ham samasları veya olmayanları fırının iç duvarına yerleştirirken beceri gereklidir.

Lagman, ince dilimlenmiş kızarmış et ve sebze ile kalın bir erişte çorbasıdır.

Manty, ince doğranmış etle doldurulmuş, çeşitli baharatlar ve büyük miktarda soğan ile terbiye edilmiş, daha sonra özel bir tencerede buğulanmış büyük köftelerdir.

Şarap Turizmi

Özbekistan (ve Orta Asya'daki diğer ülkeler) dünyanın ana şarap yetiştirme güçleriyle önemli ölçüde ilgili değildir, ancak ülkenin şarapçılık ve şarap kültürü tarihi uzun bir geçmişe sahiptir.

Taşkentvino kombinati[1], 1867 yılında Taşkent eteklerinde, Salar kanalının kıyısında kurulan, sektördeki en eski şirketlerden biridir.

Kaynakça

  1. ^ "JSC FI "Tashkentvino kombinati"". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2020. 

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar