2016 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Olimpiyatlarda Türkiye
IOC kodu  TUR
NOC Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi
Resmî sitewww.olimpiyatkomitesi.org.tr
2016 Yaz Olimpiyatları'nda
Sporcular 21 sporda 103 sporcu
Bayrak taşıyıcı Rıza Kayaalp (açılış)
Taha Akgül (kapanış)
Madalyalar
Derece: 41
Altın
1
Gümüş
3
Bronz
4
Toplam
8
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
Kış Olimpiyatları

Türkiye, 5-21 Ağustos tarihleri arasında Rio'da düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyatları'na katıldı. 55'i erkek, 48'i kadın toplam 103 sporcuyla mücadele veren ülke, Rio'da kazandığı 1 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalyayla, 41. sırada yer aldı.

Madalyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Shooting pictogram.svg Atıcılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu Disiplin Elemeler YF Final
Puan Sıra Puan Sıra Puan Sıra
Yusuf Dikeç 10 m havalı tabanca 576 21 Bu aşamaya geçemedi
50 m tabanca 550 22
İsmail Keleş 10 m havalı tabanca 575 24 Bu aşamaya geçemedi
50 m tabanca 544 29
Yavuz İlnam Trap 115 12 Bu aşamaya geçemedi
Erdinç Kebapçı 108 29

Athletics pictogram.svg Atletizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Barajı geçen sporcular arasından TAF tarafından belirlenen kesin kadro 16 Temmuz'da açıklanmıştır.[1]

Erkekler
Sporcu Disiplin Elemeler YF Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Jak Ali Harvey 100 m 10.14 13 10.03 10 Bu aşamaya geçemedi
200 m 20.58 40 Bu aşamaya geçemedi
Ramil Guliyev 200 m 20.23 10 20.09 7 20.43 8
Yasmani Copello Escobar 400 m eng. 49.52 21 48.61 6 47.92 3., bronz madalya sahibi
Tarık Langat Akdağ 3000 m su eng. DNF Bu aşamaya geçemedi
Halil Akkaş 8:33.12 23
Aras Kaya 8:32.35 21
İlham Tanui Özbilen 1500 m 3:49.02 35 Bu aşamaya geçemedi
Ali Kaya 5000 m 14:05.34 39 Bu aşamaya geçemedi
10000 m DNF
Polat Kemboi Arıkan 10000 m 27:35.50 13
Bekir Karayel Maraton 2:31:27 126
Kaan Kigen Özbilen 2:14:11 17
Ercan Muslu 2:18:40 51
Mert Atlı 20 km yürüyüş 1:31:36 62
Ersin Tacir 1:22:53 30
Şeref Osmanoğlu Üç adım atlama NM Bu aşamaya geçemedi
Eşref Apak Çekiç atma 70,08 24 Bu aşamaya geçemedi
Emre Zafer Barnes
Jak Ali Harvey
İzzet Safer
Ramil Guliyev
Furkan Şen
Cumali Emektaş
4x100 m 38.30 10 Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar
Sporcu Disiplin Elemeler YF Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Yasemin Can 5000 m 15:19.50 8 14:56:96 6
10000 m 30:26.41 7
Tuğba Güvenç 3000 m su eng. 9:49.93 41 Bu aşamaya geçemedi
Özlem Kaya 9:32.03 20
Meryem Akdağ 9:50.28 43
Esma Aydemir Maraton 2:39:59 58
Sultan Haydar 2:53:57 111
Meryem Erdoğan 2:54:04 112
Karin Melis Mey Uzun atlama 6,49 14 Bu aşamaya geçemedi
Emel Dereli Gülle atma 17,01 24 Bu aşamaya geçemedi
Kıvılcım Kaya Çekiç atma 64,79 26 Bu aşamaya geçemedi
Tuğçe Şahutoğlu 67,05 21

Badminton[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Disiplin Maç #1 Maç #2 Son 16 ÇF YF Final Sıra
Özge Bayrak Tek kadınlar İtalya Cicognini (ITA)
G 2-0
Güney Kore Bae (KOR)
M 0-2
Bu aşamaya geçemedi

Basketball pictogram.svg Basketbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Olimpiyatlara katılacak Türkiye Kadın Millî Takımı hazırlık döneminde 14 kişilik geniş kadroyla çalıştı. TBF 29 Temmuz'da 12 kişilik kesin kadroyu açıkladı; Pınar Demirok ve Pelin Derya Bilgiç kafileden ayrılan isimler oldu.[2]

Kadınlar
Takım kadrosu Disiplin Sonuç

Antrenör: Türkiye Ekrem Memnun
Kadınlar 6

Grup aşaması
Takım G M A Y Av P
 Avustralya 5 0 400 345 55 10
 Fransa 3 2 344 343 1 8
 Türkiye 3 2 324 325 -1 8
 Japonya 3 2 386 378 8 8
 Beyaz Rusya 1 4 347 361 -14 6
 Brezilya 0 5 335 384 -49 5
6 Ağustos
12:00 (UTC-03:00)
Rapor Türkiye  39 - 55  Fransa Arena da Juventude, Rio
Seyirci: 2042
Hakemler: Guilherme Locatelli (BRA), Scott Beker (AUS), Natalia Cuello (DOM)
Periyot sonuçları: 16-8, 3-14, 16-19, 4-14
Sayı: Yılmaz (16) Sayı: Michel, Miyem (14)
7 Ağustos
17:30 (UTC-03:00)
Rapor Avustralya  61 - 56  Türkiye Arena da Juventude, Rio
Seyirci: 1853
Hakemler: Anne Panther (GER), Carlos Peruga (ESP), Leandro Lezcano (ARG)
Periyot sonuçları: 12-15, 14-14, 17-12, 18-15
Sayı: Cambage (22) Sayı: Sanders (25)
9 Ağustos
17:45 (UTC-03:00)
Rapor Türkiye  76 - 62  Japonya Arena da Juventude, Rio
Seyirci: 3068
Hakemler: Olegs Latisevs (LAT), Ferdinand Pascual (PHI), Chahinaz Boussetta (MAR)
Periyot sonuçları: 24-9, 14-14, 19-16, 19-23
Sayı: Sanders (36) Sayı: Tokashiki (13)
11 Ağustos
12:15 (UTC-03:00)
Rapor Beyaz Rusya  71 - 74  Türkiye Arena da Juventude, Rio
Seyirci: 1784
Hakemler: Carlos Peruga (ESP), Intae Hwang (KOR), Carlos Julio (ANG)
Periyot sonuçları: 19-13, 14-20, 21-24, 17-17
Sayı: Harding (17) Sayı: Yılmaz (26)
13 Ağustos
15:30 (UTC-03:00)
Rapor Türkiye  79 - 76 (Uz.)  Brezilya Arena da Juventude, Rio
Seyirci: 3075
Hakemler: Juan Carlos Garcia (ESP), Intae Hwang (KOR), Piotr Pastusiak (POL)
Periyot sonuçları: 8-15, 12-21, 21-11, 19-13, 10-10, 9-6
Sayı: Sanders (23) Sayı: Castro (22)
Çeyrek final
16 Ağustos Rapor İspanya  64 - 62  Türkiye Arena da Juventude, Rio
Seyirci: 6565
Hakemler: Cristiano Maranho (BRA), Anne Panther (GER), Leandro Lezcano (ARG)
Periyot sonuçları: 12-17, 17-8, 13-22, 22-15
Sayı: Cruz (14) Sayı: Sanders (22)

Equestrian pictogram.svg Binicilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Engel atlama
Sporcu At Disiplin 1. tur 2. tur 3. tur Final
A Turu B Turu Toplam
CP Sıra CP Toplam Sıra CP Toplam Sıra CP Sıra CP Sıra CP Sıra
Ömer Karaevli Roso Au Crosnier Bireysel 13 61 Bu aşamaya geçemedi

Cycling (road) pictogram.svg Bisiklet[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Disiplin Derece Sıra
Onur Balkan Erkekler yol yarışı DNF
Ahmet Örken Erkekler yol yarışı DNF
Erkekler zamana karşı 1:27:37.41 34

Boxing pictogram.svg Boks[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu Disiplin Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final Sıra
Selçuk Eker Sinek Çin Jianguan (CHN)
M 1-2
Bu aşamaya geçemedi
Batuhan Gözgeç Hafif velter Kamerun Smaila (CMR)
G 3-0
Brezilya Teixeira (BRA)
G 3-0
Almanya Harutyunyan (GER)
M 0-3
Bu aşamaya geçemedi
Onur Şipal Velter Bulgaristan Çamov (BUL)
M 0-3
Bu aşamaya geçemedi
Önder Şipal Orta Zambiya Muziyo (ZAM)
G 2-1
Hindistan Vikas (IND)
M 0-3
Bu aşamaya geçemedi
Mehmet Nadir Ünal Hafif ağır Fas Saada (MAR)
G Hükmen
Küba La Cruz (CUB)
M 0-3
Bu aşamaya geçemedi
Ali Eren Demirezen Süper ağır Bay Hırvatistan Hrgovic (CRO)
M 0-3
Bu aşamaya geçemedi

Fencing pictogram.svg Eskrim[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Disiplin Son 64 Son 32 Son 16 ÇF YF Final / BM Sıra
İrem Karamete Kadınlar flöre Bay Fransa Thibus (FRA)
M 6-15
Bu aşamaya geçemedi

Wrestling pictogram.svg Güreş[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler grekoromen
Sporcu Disiplin Elemeler Son 16 ÇF YF Rep 1 Rep 2 Final / BM Sıra
Selçuk Çebi -75 kg Bay Hırvatistan Starcevic (CRO)
M 1-2 (PP)
Bu aşamaya geçemedi
Cenk İldem -98 kg Bay Hindistan Hardeep (IND)
G 2-1 (PP)
Rusya Magomedov (RUS)
G 1-1 (PP)
Ermenistan Aleksanyan (ARM)
M 0-9 (ST)
Romanya Alexuc (ROM)
G 4-0 (PP)
3., bronz madalya sahibi
Rıza Kayaalp -130 kg Bay Kolombiya Caraballo (COL)
G 8-0 (ST)
Azerbaycan Şariati (AZE)
G 5-0 (VT)
Almanya Popp (GER)
G 8-0 (ST)
Küba L Nunez (CUB)
M 0-6 (PP)
2., gümüş madalya sahibi
Erkekler serbest
Sporcu Disiplin Elemeler Son 16 ÇF YF Rep 1 Rep 2 Final / BM Sıra
Süleyman Atlı -57 kg Bay Romanya Guidea (ROU)
M 3-8 (PP)
Bu aşamaya geçemedi 16
Mustafa Kaya -65 kg Küba Valdés (CUB)
M 4-4 (VT)
Bu aşamaya geçemedi 20
Soner Demirtaş -74 kg Bay Moğolistan Purevjav (MGL)
G 4-2 (PP)
İran Yazdani (IRI)
M 0-7 (PO)
Haiti Castelly (HAI)
G 12-0 (ST)
Kazakistan Userbayev (KAZ)
G 6-0 (PO)
3., bronz madalya sahibi
Selim Yaşar -86 kg Bay Porto Riko Espinal (PUR)
G 5-2 (PP)
Küba Salas (CUB)
G 5-2 (PP)
Amerika Birleşik Devletleri Cox (USA)
G 2-1 (PP)
Rusya Sadulaev (RUS)
M 0-5 (PO)
2., gümüş madalya sahibi
İbrahim Bölükbaşı -97 kg İran Yazdani (IRI)
M 0-10 (ST)
Bu aşamaya geçemedi
Taha Akgül -125 kg Bay Moğolistan Jargalsaikhan (MGL)
G 10-0 (ST)
Beyaz Rusya Saidau (BLR)
G 11-0 (ST)
Ermenistan Berianidze (ARM)
G 8-1 (PP)
İran Kasımi (IRI)
G 3-1 (PP)
1., altın madalya sahibi
Kadınlar serbest
Sporcu Disiplin Elemeler Son 16 ÇF YF Rep 1 Rep 2 Final / BM Sıra
Bediha Gün -53 kg Bay Kuzey Kore Jong (PRK)
M 0-10 (ST)
Bu aşamaya geçemedi 18
Elif Jale Yeşilırmak -58 kg Bay Kanada Fazzari (CAN)
G 3-1 (PP)
Japonya Icho (JPN)
M 1-3 (PP)
Tunus Emri (TUN)
M 2-3 (PP)
Bu aşamaya geçemedi 9
Hafize Şahin -63 kg Brezilya Nunes (BRA)
G 2-5 (VT)
Rusya Trajukova (RUS)
M 5-9 (PP)
Bu aşamaya geçemedi 7
Buse Tosun -69 kg Polonya W-Kordus (POL)
G 6-0 (VT)
Japonya Dosho (JPN)
M 0-12 (ST)
Ukrayna S Mahınya (UKR)
G 7-4 (PP)
Kanada Yeats (CAN)
M 2-3 (PP)
Bu aşamaya geçemedi 7
Yasemin Adar -75 kg Ukrayna Çerkasova (UKR)
G 12-10 (PP)
Rusya Bukina (RUS)
M 3-5 (PP)
Bu aşamaya geçemedi 8

Weightlifting pictogram.svg Halter[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Disiplin Koparma Silkme Toplam Sıra
Sonuç Sıra Sonuç Sıra
Daniyar İsmayilov Erkekler 69 kg 163 1 188 2 351 2., gümüş madalya sahibi
Mehtap Kurnaz Kadınlar 63 kg 81 14 100 13 181 13
Duygu Aynacı Kadınlar 69 kg 90 12 110 12 200 12
Assiya İpek Kadınlar 75 kg 83 13 103 13 186 13

Jimnastik[değiştir | kaynağı değiştir]

Gymnastics (artistic) pictogram.svg Artistik[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu Disiplin Elemeler Final
Alet Toplam Sıra Alet Toplam Sıra
AB YH KB H PB B AB YH KB H PB B
Ferhat Arıcan Bireysel 13,533 13,133 13,866 13,733 14,773 13,633 82,631 41 Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar
Sporcu Disiplin Elemeler Final
Alet Toplam Sıra Alet Toplam Sıra
AB YH AP DA AB YH AP DA
Tutya Yılmaz Bireysel 13,733 12,166 14,500 12,733 53,132 42 Bu aşamaya geçemedi

Judo pictogram.svg Judo[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Disiplin Son 64 Son 32 Son 16 ÇF YF Repesaj Final / BM Sıra
Bekir Özlü Erkekler 60 kg Bay Büyük Britanya McKenzie (GBR)
M 000s1-003s2
Bu aşamaya geçemedi
Dilara Lokmanhekim Kadınlar 48 kg Meksika Carillo (MEX)
M 000-100
Bu aşamaya geçemedi
Büşra Katipoğlu Kadınlar 63 kg Makedonya Nikoloska (MKD)
G 000s1-000s2
Fransa Agbegnenou (FRA)
M 000s1-102
Bu aşamaya geçemedi
Kayra Sayit Kadınlar +78 kg Bay Porto Riko Mojica (PUR)
G 102s1-000s1
Çin Song (CHN)
M 000s2-102s2
Tunus Ruhu (TUN)
G 100-000
Japonya Yamabe (JPN)
M 000-010s3
5

Canoeing (flatwater) pictogram.svg Kano[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Disiplin Seriler Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Lasma Liepa Kadınlar K-1 200 m 41.760 15 41.866 19 Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar K-1 500 m 1:59.581 5 2:08.450 7 Bu aşamaya geçemedi

Rowing pictogram.svg Kürek[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu(lar) Disiplin Seriler ÇF
/ Repesaj
YF Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Cem Yılmaz
Hüseyin Kandemir
Hafif kilo
iki çifte
6:41.67 18 7:13.49 9 7:24.14
(C/D2)
2 6:47.06
(C finali)
16

Table tennis pictogram.svg Masa tenisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Disiplin Ön eleme 1. Tur 2. Tur 3. Tur ÇF YF Final Sıra
Ahmet Li Tek erkekler Bay Kanada Wang (CAN)
M 0-4
Bu aşamaya geçemedi
Melek Hu Tek kadınlar Bay Chinese Taipei Chen (TPE)
M 0-4
Bu aşamaya geçemedi

Modern pentathlon pictogram.svg Modern pentatlon[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Eskrim Yüzme Binicilik Kombine (Atıcılık/Koşu) Toplam Sıra
Sonuç Sıra MP puanı Derece Sıra MP puanı Ceza puanı Sıra MP puanı Derece Sıra MP puanı
İlke Özyüksel Kadınlar 34 160 2:17.79 287 0 12:49.98 12 531 978 35

Archery pictogram.svg Okçuluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Disiplin Sıralama turu Son 64 Son 32 Son 16 ÇF YF Final/BM Sıra
Puan Sıra
Mete Gazoz Erkekler bireysel 661 29 Fransa Plihon (FRA)
G 6*-5
Hollanda van den Berg (NED)
M 3-7
Bu aşamaya geçemedi
Yasemin Anagöz Kadınlar bireysel 638 25 Polonya Palka (POL)
G 6*-5
Meksika Valencia (MEX)
M 5-6*
Bu aşamaya geçemedi

Taekwondo pictogram.svg Taekwondo[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Disiplin Son 16 ÇF YF Rep 1 Rep 2 Final / BM Sıra
Servet Tazegül Erkekler 68 kg Şili Morales (CHI)
G 14-1
Rusya Denisenko (RUS)
M 6-19
Venezuela Contreras (VEN)
M 4-5
Bu aşamaya geçemedi 7
Nur Tatar Kadınlar 67 kg Avustralya Marton (AUS)
G 11-1
Almanya Güleç (GER)
G 5-1
Fransa Niare (FRA)
M 0-4
Chinese Taipei Chuang (TPE)
G 7-3
3., bronz madalya sahibi

Tennis pictogram.svg Tenis[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Disiplin 1. Tur 2. Tur 3. Tur ÇF YF Final Sıra
Çağla Büyükakçay Tek kadınlar Rusya Makarova (RUS)
M 1-2
Bu aşamaya geçemedi

Sailing pictogram.svg Yelken[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Disiplin Yarış Puan Sıra
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M
Ateş Çınar
Deniz Çınar
Erkekler 470 14 19 18 12 7 15 12 18 21 5 120 15
Alican Kaynar Erkekler Finn 2 5 6 19 19 13 8 17 12 11 93 13
Onur Cavit Biriz Erkekler RS:X 31 32 37 34 37 29 23 37 33 37 33 37 363 35
Nazlı Çağla Dönertaş Kadınlar Laser Radial 16 20 6 9 22 10 5 27 12 28 127 15
Dilara Uralp Kadınlar RS:X 20 19 23 24 20 21 27 21 20 20 24 19 230 22

Swimming pictogram.svg Yüzme[değiştir | kaynağı değiştir]

İki sporcu Olimpiyat A kotası derecesini geçmeyi başardı; iki sporcu ise B barajıyla davet aldı.[3]

Sporcu Disiplin Eleme serisi Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Nezir Karap Erkekler 400 m serbest 3:58.37 43 Bu aşamaya geçemedi
Zeynep Güneş Kadınlar 400 m bireysel karışık 4:41.79 18 Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar 100 m kurbağalama 1:07.14 15 1:07.41 14 Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar 200 m kurbağalama 2:23.83 7 2:23.49 9 Bu aşamaya geçemedi
Nida Eliz Üstündağ Kadınlar 200 m kelebek 2:10.02 22 Bu aşamaya geçemedi
Ekaterina Avramova Kadınlar 200 m sırtüstü 2:12.98 21 Bu aşamaya geçemedi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]