2020 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye
IOC kodu  TUR
NOC Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi
Resmî sitewww.olimpiyatkomitesi.org.tr
2020 Yaz Olimpiyatları'nda
Sporcular 18 sporda 108 (59 erkek, 49 kadın) sporcu
Bayrak taşıyıcısı Berke Saka
Merve Tuncel
Madalyalar Altın
2
Gümüş
2
Bronz
9
Toplam
13
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
Kış Olimpiyatları

Türkiye, 23 Temmuz-8 Ağustos 2021'de Tokyo'da düzenlenen 2020 Yaz Olimpiyatları'na katıldı. 1948 Olimpiyatları'ndan bu yana en çok madalyasını kazandığı oyunlar olmuştur.

Madalyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Shooting pictogram.svg Atıcılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu Kategori Elemeler YF Final
Puan Sıra Puan Sıra Puan Sıra
Yusuf Dikeç 10 m havalı tabanca 572 24 Bu aşamaya geçemedi
İsmail Keleş 572 25
Özgür Varlık 25 m çabuk atış tabanca 555 24
Ömer Akgün 10 m havalı tüfek 629,8 5 207,3 4
50 m tüfek üç pozisyon 1147 36 Bu aşamaya geçemedi

Athletics pictogram.svg Atletizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu Kategori Elemeler YF Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Jak Ali Harvey 100 m 10.25 6 Bu aşamaya geçemedi
Emre Zafer Barnes 10.47 7
Ramil Guliyev 200 m 20.54 2 20.31 6 Bu aşamaya geçemedi
Yasmani Copello 400 m engelli 49.00 2 47.88 3 47.81 6
Polat Kemboi Arıkan Maraton DNF
Yavuz Ağralı 2:21:00 52
Salih Korkmaz 20 km yürüyüş DNF
Şahin Şenoduncu 1:27:39 34
Abdülselam İmuk 1:32:27 48
Team Turkey 4x100 m bayrak DSQ Bu aşamaya geçemedi
Ersu Şaşma Sırıkla atlama 5,65 m 7 5,70 m 10
Özkan Baltacı Çekiç atma 63,63 m 16 Bu aşamaya geçemedi
Eşref Apak 76,76 m 4 76,71 m 9
Necati Er Üç adım atlama 17,13 m 2 17,25 m 6
Kadınlar
Sporcu Kategori Elemeler YF Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Yasemin Can 5000 m 14:50.92 6 14:46.49 8
10.000 m 31:10.05 11
Meryem Erdoğan Maraton DNF
Meryem Bekmez 20 km yürüyüş 1:35:08 22
Ayşe Tekdal 1:38:40 39
Evin Demir 1:39:55 41
Eda Tuğsuz Cirit atma 62,31 m 3 64,00 m 4
Emel Dereli Gülle atma 17,81 m 7 Bu aşamaya geçemedi
Tuğçe Şahutoğlu Çekiç atma 66,06 m 13

Badminton[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Maç #1 Maç #2 Son 16 ÇF YF Final Sıra
Neslihan Yiğit Tek kadınlar  Hani (EGY)
G 2-0 (21-5, 21-5)
 Chen (CHN)
M 0-2 (14-21, 9-21)
Bu aşamaya geçemedi 15

Cycling pictogram.svg Bisiklet[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Derece Sıra
Onur Balkan Erkekler yol yarışı DNF
Ahmet Örken Erkekler yol yarışı DNF

Boxing pictogram.svg Boks[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final Sıra
Batuhan Çiftçi Erkekler sinek  Zoirov (UZB)
M 0-5
Bu aşamaya geçemedi 17
Necat Ekinci Erkekler velter  Radzionau (BLR)
M 2-3
Bu aşamaya geçemedi 17
Bayram Malkan Erkekler yarı ağır Bay  Samed (GHA)
G Hakem kararıyla
 Alfonso (AZE)
M 0-5
Bu aşamaya geçemedi 5
Buse Naz Çakıroğlu Kadınlar sinek Bay  Rahimova (UZB)
G 3-2
 Jitpong (THA)
G 5-0
 Hsiao-wen (TPE)
G 5-0
 Krasteva (BUL)
0M 0-5
2., gümüş madalya sahibi
Esra Yıldız Kadınlar hafif Bay  Sánchez (ARG)
G 5-0
 Potkonen (FIN)
M 2-3
Bu aşamaya geçemedi 5
Busenaz Sürmeneli Kadınlar velter Bay  Koszewska (POL)
G 5-0
 Lısenko (UKR)
G 5-0
 Borgohain (IND)
G 5-0
 Hong (CHN)
0G 3-0
1., altın madalya sahibi

Fencing pictogram.svg Eskrim[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Disiplin Son 64 Son 32 Son 16 ÇF YF Final / BM Sıra
İrem Karamete Kadınlar flöre Bay  Ross (USA)
M 5-15
Bu aşamaya geçemedi 23

Wrestling pictogram.svg Güreş[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler grekoromen
Sporcu Kategori Son 16 ÇF YF Rep 1 Rep 2 Final / BM Sıra
Kerem Kamal -60 kg  Caubanu (MDA)

M 0-8 (SUP)

Bu aşamaya geçemedi 15
Cenk İldem -97 kg  Milov (BUL)

M 1-3

Bu aşamaya geçemedi 12
Rıza Kayaalp -130 kg  Knystautas (LTU)

G 5-1

 Popp (GER)

G 6-2

 López Núñez (CUB)

M 0-2

 Mirzazadeh (IRI)

G 7-2

3., bronz madalya sahibi
Erkekler serbest
Sporcu Kategori Son 16 ÇF YF Rep 1 Rep 2 Final / BM Sıra
Süleyman Atlı -57 kg  Atri (IRI)

M 2-3

Bu aşamaya geçemedi 11
Osman Göçen -86 kg  Takatani (JPN)

G 2-2

 Naifonov (ROC)

M 1-12 (SUP)

Bu aşamaya geçemedi 9
Süleyman Karadeniz -97 kg  Ibragimov (UZB)

G 3-3

 Yergali (KAZ)

G 8-7

 Snyder (USA)

M 0-5

 Conyedo (ITA)

M 2-6

5
Taha Akgül -125 kg  Dhesi (CAN)

G 5-0

 Steveson (USA)

M 0-8

 Lazayev (KGZ)

G 4-0

 Munkhtur (MGL)

G 5-0

3., bronz madalya sahibi
Kadınlar serbest
Sporcu Disiplin Son 16 ÇF YF Rep 1 Rep 2 Final / BM Sıra
Evin Demirhan -50 kg  Hildebrandt (USA)

M 0-11 (SUP)

Bu aşamaya geçemedi 16
Yasemin Adar -76 kg  Ferreira (BRA)

G 6-0

 Gray (USA)

M 4-6

 Sghaier (TUN)

G 2-0 (Tuş)

 Kyzy (KGZ)

G 4-0 (Tuş)

3., bronz madalya sahibi

Weightlifting pictogram.svg Halter[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Koparma Silkme Toplam Sıra
Sonuç Sıra Sonuç Sıra
Muhammed Furkan Özbek Erkekler 67 kg 142 6 173 DNF 142 DNF
Nuray Levent Kadınlar 64 kg 100 5 120 7 220 9

Jimnastik[değiştir | kaynağı değiştir]

Gymnastics (artistic) pictogram.svg Artistik[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu Kategori Elemeler Final
Alet Toplam Sıra Alet Toplam Sıra
AT YH KB H PB B AT Sıra YH Sıra KB Sıra H Sıra PB Sıra B Sıra
Adem Asil Bireysel 14,766 14,033 12,400 14,800 14,091 14,100 84,524 15 15,133 14,300 13,166 13,700 12,600 13,600 82,499 15
14,449 6 14,600 7
Ferhat Arıcan Bireysel 14,233 15,566 15,633 3., bronz madalya sahibi
Ahmet Önder Bireysel 14,466 14,600 13,333 14,366 15,200 13,833 85,665 8 DNF
14,066 7
İbrahim Çolak Bireysel 14,933 14,866 5
Kadınlar
Sporcu Kategori Elemeler Final
Alet Toplam Sıra Alet Toplam Sıra
AT YH AP DA AB YH AP DA
Nazlı Savranbaşı Bireysel 12,900 11,933 11,933 11,033 47,799 71 Bu aşamaya geçemedi

Judo pictogram.svg Judo[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Son 32 Son 16 ÇF YF Repesaj Final / BM Sıra
Mihraç Akkuş Erkekler 60 kg  Namgyel (BHU)
G 10-0s1
 Smetov (KAZ)
M 0-10
Bu aşamaya geçemedi 9
Bilal Çiloğlu Erkekler 73 kg  Selman (JOR)
G 10-0s1
 Ono (JPN)
M 0-10s1
Bu aşamaya geçemedi 9
Vedat Albayrak Erkekler 81 kg  Nagase (JPN)
M 0s3-10s2
Bu aşamaya geçemedi 17
Mikail Özerler Erkekler 90 kg  Silva (CUB)
G 1s1-0s2
 Brown (USA)
G 1s2-0s2
 van 't End (NED)
G 10-0s3
 Trippel (GER)
M 0-1s2
 Bobonov (UZB)
M 0-10s1
5
Gülkader Şentürk Kadınlar 48 kg  Figueroa (ESP)
M 0-10
Bu aşamaya geçemedi 17
Kayra Sayit Kadınlar +78 kg  Atangana (CMR)

G 1-0s1

 Kalanina (UKR)

G 10-0

 Sone (JPN)

M 0s1-10

 Mi-jin (KOR)

G 10-0

 Dicko (FRA)

M 0-10

5

Karate[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Grup Maçları Yarı Final Final / BM Sıra
Eray Şamdan Erkekler 67 kg  Farzaliyev (AZE)

G 7-1

 Assadilov (KAZ)

M 2-6

 Elsawy (EGY)

G 4-1

 Al-Masatfa (JOR)

G 2-0

 Da Costa (FRA)

M 0-5

2., gümüş madalya sahibi
Uğur Aktaş Erkekler +75 kg  Arkania (GEO)

G 3-1

 Agara (JPN)

M 3-5

 Yuldashev (KAZ)

G 11-3

 Ganjzadeh (IRI)

M 2-2

3., bronz madalya sahibi
Ali Sofuoğlu Erkekler kata 27.14 (#2)  Hee-jun (KOR)

G 27.26 - 26.14

3., bronz madalya sahibi
Serap Özçelik Arapoğlu Kadınlar -55 kg  Bahmanyar (IRI)

M 4-5

 Goranova (BUL)

M 1-5

 Tzu-yun (TPE)

M 4-5

Bu aşamaya geçemedi 7
Merve Çoban Kadınlar -61 kg  Someya (JPN)

G 4-0

 Garcès (COL)

G 6-2

 Heurtault (FRA)

M 0-2

 Xiaoyan (CHN)

M 2-2

 Prekovic (SRB),

M 0-2

3., bronz madalya sahibi
Meltem Hocaoğlu Kadınlar +61 kg  Berultseva (KAZ)

B 5-5

 Uekusa (JPN)

M 4-5

 Semeraro (ITA)

M 4-9

 Zaretska (AZE)

M 0-4

Bu aşamaya geçemedi 9
Dilara Bozan Kadınlar kata 24.76 (#3)  Lau (HKG)

M 26.52 - 26.94

5

Rowing pictogram.svg Kürek[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu(lar) Kategori Seriler ÇF
/ Repesaj
YF Final Genel

Sıralama

Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Onat Kazaklı Tek çifte 7:20.11 3 7:32.86 4 7.32.19 6 7:13.65 3 21

Modern pentathlon pictogram.svg Modern pentatlon[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Eskrim Yüzme Binicilik Kombine (Atıcılık/Koşu) Toplam Sıra
Sonuç Sıra MP puanı Derece Sıra MP puanı Ceza puanı Sıra MP puanı Derece Sıra MP puanı
İlke Özyüksel Kadınlar

Archery pictogram.svg Okçuluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Sıralama turu Son 64 Son 32 Son 16 ÇF YF Final/BM Sıra
Puan Sıra
Mete Gazoz Erkekler bireysel 669 10  Henckels (LUX)
G 6-0
 Tyack (AUS)
G 7-3
 Worth (AUS)
G 7-1
 Elison (USA)
G 7-3
 Furukawa (JPN)
G 7-3
 Nespoli (ITA)
G 6-4
1., altın madalya sahibi
Yasemin Ecem Anagöz Kadınlar bireysel 652 19  Barrett (CAN)
G 6–2
 Yang (CHN)
G 6–2
 Kang (KOR)
M 2-6
Bu aşamaya geçemedi
Mete Gazoz
Yasemin Ecem Anagöz
Karma takım 1321 7  Bazarjapov
& Perova (ROC)
G 6-2
 Agatha
& Choirunisa (INA)
G 6-2
 Wijler
& Schloesser (NED)
M 3-5
 Álvarez
& Valencia (MEX)
M 2-6
4

Taekwondo pictogram.svg Tekvando[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Son 16 ÇF YF Rep 1 Final / BM Sıra
Hakan Reçber Erkekler 68 kg  Pontes (BRA)
G 25-18
 Sinden (GBR)
M 19-39
 Burns (NZL)
G 23-8
 Husic (BIH)
G 22-13
3., bronz madalya sahibi
Rukiye Yıldırım Kadınlar 49 kg  Abdülselam (EGY)
G 21-20
 Ramirez (COL)
G 31-30
 Cerezo (ESP)
M 19-39
 Semberg (ISR)
M 22-27
5
Hatice Kübra İlgün Kadınlar 57 kg  Alvarez (CRC)
G 16-5
 Zolotic (USA)
M 9-17
 Larac (MAR)
G 6-0
 Z Alizade (EOR)
G 8-6
3., bronz madalya sahibi
Nur Tatar Kadınlar 67 kg  Anyanacho (NGR)
G 12-7
 McPherson (USA)
M 1-3
Bu aşamaya geçemedi 9
Nafia Kuş Kadınlar +67 kg  Rodríguez (DOM)
M 5-7
Bu aşamaya geçemedi 11

Voleybol[değiştir | kaynağı değiştir]

Salon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa elemesini birinci bitiren Türkiye kadın millî takımı tarihinde ikinci kez Olimpiyat vizesi aldı.

Kadro Sıra

Antrenör: İtalya Giovanni Guidetti

Grup aşaması
Puan durumu
  Maçlar Puan Setler Puanlar
Sıra Takım O G M A V SO ASP VSP SPO Eleme
1  ABD 5 4 1 10 12 7 1,714 418 401 1,042 Çeyrek finaller
2  İtalya 5 3 2 10 11 7 1,571 409 377 1,085
3  Türkiye 5 3 2 9 12 8 1,500 434 416 1,043
4 ROC 5 3 2 9 11 8 1,375 422 378 1,116
5  Çin 5 2 3 7 8 9 0,889 374 385 0,971
6  Arjantin 5 0 5 0 0 15 0,000 275 375 0,733
Kaynak: Tokyo 2020 and FIVB
Sıralama kuralları: Kurallar
Grup maçları
Tarih Saat Skor 1. Set 2. Set 3. Set 4. Set 5. Set Toplam Rapor
25 Temmuz 10.25 Çin  0–3  Türkiye 21–25 14–25 14–25     49–75 Rapor
27 Temmuz 10.25 İtalya  3–1  Türkiye 25–22 23–25 25–20 25–15   98–82 Rapor
29 Temmuz 15.45 ABD  3–2  Türkiye 25–19 25–20 17–25 20–25 15–12 102–101 Rapor
31 Temmuz 08.20 Arjantin  0–3  Türkiye 23–25 20–25 18–25     61–75 Rapor
2 Ağustos 08.20 ROC 2–3  Türkiye 25–21 23–25 23–25 25–15 10–15 106–101 Rapor
Çeyrek final
Tarih Saat Skor 1. Set 2. Set 3. Set 4. Set 5. Set Toplam Rapor
4 Ağustos 03.00 Güney Kore  3–2  Türkiye 17–25 25–17 28–26 18–25 15–13 103–106 Rapor

Sailing pictogram.svg Yelken[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Yarış Puan Sıra
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M
Ateş Çınar
Deniz Çınar
Erkekler 470 11 14 5 3 2 10 17 13 11 4 10 93 10
Alican Kaynar Erkekler Finn 1 1 6 13 9 14 7 20
RET
10 10 5 81 8
Onur Cavit Biriz Erkekler RS:X 15 19 20 19 26 14 23 20 23 21 21 17 210 20
Ecem Güzel Kadınlar Laser Radial 4 24 12 17 28 30 11 29 27 20 172 20
Dilara Uralp Kadınlar RS:X 16 22 23 23 24 25 22 24 21 21 25 24 245 24
Beste Kaynakçı
Okyanus Arıkan
Kadınlar 470 20 18,1
DPI
22
BFD
18 12 14 13 18 3 14 127,1 17

Swimming pictogram.svg Yüzme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Kategori Eleme serisi Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Baturalp Ünlü Erkekler 200 m serbest 1:49.75 8 Bu aşamaya geçemedi
Yiğit Aslan Erkekler 800 m serbest 7:56.18 5
Ümit Can Güreş Erkekler 100 m kelebek 52:44 5
Berkay Ömer Öğretir Erkekler 100 m kurbağalama 59.82 6
Erkekler 200 m kurbağalama 2:10.73 8
Hüseyin Emre Sakçı Erkekler 100 m kurbağalama 59.87 7
Berke Saka Erkekler 200 metre sırtüstü 1:58.66 7
Viktoriya Zeynep Güneş Kadınlar 200 m bir. karışık 2:14.41 8
Defne Taçyıldız Kadınlar 200 m kelebek 2:10.00 4 2:11.27 7 Bu aşamaya geçemedi
Beril Böcekler Kadınlar 400 m serbest 4:08.27 7 Bu aşamaya geçemedi
Team Turkey Kadınlar 4x200 m serbest 8:10.96 7
Deniz Ertan Kadınlar 800 m serbest 8:36.29 7
Kadınlar 1500 m serbest 16:13.22 3
Merve Tuncel Kadınlar 400 m serbest 4:11.06 4
Kadınlar 800 m serbest 8:25.62 5
Kadınlar 1500 m serbest 16:00.51 6

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]