İçeriğe atla

2010'lar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

2010'lar, 1 Ocak 2010'dan 31 Aralık 2019'a kadar olan 10 yıllık zaman dilimini kapsamaktadır. "Onlu Yıllar" olarak da bilinen 2010'lu yıllar, 1 Ocak 2010'dan 31 Aralık 2019'a kadar süren on yıllık bir dönemdir. On yıl, istikrarlı ekonomik büyüme, düşük enflasyon ve faiz oranları ve güçlü tüketici harcamaları ile karakterize edilen 2000'lerin sonundaki mali krizden iyimser bir toparlanma ile başladı. Arap dünyasındaki bir dizi sosyal ve siyasi ayaklanma olan Arap Baharı ve Avrupa borç krizi on yılın önemli olaylarıydı. On yıl aynı zamanda özellikle gelişmiş ülkelerde LGBT hakları konusunda önemli ilerlemelere sahne oldu.

2010'lu yıllar dans-pop, elektronik dans müziği, hipster kültürü ve elektropopun kültürel ve müzikal açıdan baskın olduğu bir on yıl olmuştur. Spotify ve Apple Music gibi müzik akış hizmetlerinin yükselişi birçok alt türün oluşmasına yol açtı. On yıl aynı zamanda K-pop, Latin müziği ve trap'in ana akım başarısına tanıklık etti. Süper kahraman film türü Marvel Sinematik Evreni'nin başarısıyla popüler hale geldi ve on yıl, birçok dizinin yüksek kalitesi ve daha fazla programlamaya olanak tanıyan teknolojik atılımlar nedeniyle sıklıkla "Televizyonun Altın Çağı" olarak anılıyor. Video oyun endüstrisi Nintendo ve Sony gibi büyük oyuncuların hakimiyetinde kalmaya devam ederken, Minecraft'ın tüm zamanların en çok satan oyunu olmasıyla bağımsız oyunlar popülerlik kazandı. Netflix ve Amazon Prime gibi çevrimiçi yayın hizmetlerinin yükselişi, kablo abonelerinde düşüşe neden oldu.

Amerika Birleşik Devletleri süper güç olmaya devam ederken, Çin nüfuzunu genişletmeye çalıştı ve yükselen bir süper güç olarak konumunu sağlamlaştırdı. Terörle Savaş, ABD'nin dünyanın birçok yerindeki askeri müdahalesinin bir parçası olarak devam etti. Irak Şam İslam Devleti örgütünün 2014'te yükselişi çok uluslu bir müdahaleyle sonuçlandı. Avrupa Birliği bir göçmen krizi yaşadı ve Birleşik Krallık tarihi bir AB üyeliği referandumu ve ardından AB'den ayrılma müzakereleri yürüttü. Rusya, 2014 yılında Kırım'ı ilhak ederek uluslararası ilişkilerde kendini göstermeye çalıştı.

2010'lu yıllar, akıllı telefonların yaygın kullanımı ve internetin dünya nüfusunun yarısından fazlasını kapsayacak şekilde büyümesiyle bilgi teknolojisinde önemli gelişmelere sahne oldu. 4G genişbantın yaygınlaşması verilerin hızlı bir şekilde toplanmasına ve dağıtılmasına olanak sağlarken, sosyal medya gibi çevrimiçi kaynaklar Me Too hareketi ve çevrimiçi iptal kültürü gibi hareketlerin yükselişini kolaylaştırdı. WikiLeaks gizli bilgileri yayınlayarak uluslararası dikkat çekmiş ve Edward Snowden küresel gözetim ve bilgi gizliliği konusunda farkındalık yaratmıştır. On yıl, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinin ortaya çıkışına ve Yahoo gibi popüler web sitelerinin düşüşüne tanıklık etti.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği, tüm kıtalarda yeni rekor sıcaklıklar ve aşırı hava olayları ile birlikte önemli endişeler olmaya devam etti. Paris Anlaşması 2015 yılında kabul edildi ve küresel iklim gençliği hareketi oluştu. Başlıca doğal afetler arasında Haiti depremi, Tōhoku depremi ve tsunamisi, Nepal depremi ve Haiyan ve Maria gibi yıkıcı kasırgalar yer aldı. On yıl içinde dünya nüfusu 6,9'dan 7,7 milyara yükselmiştir.[1]

Siyasi olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli siyasi olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa

Afetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğal olmayan afetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Havacılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Kirlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğal afetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "World Population Growth Rate 1950-2023". www.macrotrends.net. 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2023. 
  2. ^ "Magnitude 9.0 - NEAR THE EAST COAST OF HONSHU, JAPAN 2011 March 11 05:46:23 UTC" (İngilizce). 11 Mart 2011. 14 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2011. 
  3. ^ Hürriyet (23 Ekim 2011). "Van'da 7,2'lik deprem". Hürriyet. 25 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2011. 
  4. ^ Hürriyet (23 Ekim 2011). "Kandilli'den açıklama: Yüzlerce ölü olabilir". Hürriyet. 25 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2011. 
  5. ^ Hürriyet (24 Ekim 2011). "25 saniyelik kâbus". Hürriyet. 26 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2011. 


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]